Çocuklar İçin

Mert KAPLAN

Yeni Uye
İlgi Alanı
Hepsi
İyi akşamlar. Okulda geçtiğimiz dönemin sonunda öğrencilerim RC uçak yapmak için heveslendiler. Bende biraz video araştırması yaptıktan sonra yapabileceğimizi düşünüp önümüzdeki sene için söz verdim. Çocuklara mahçup olmamak adına önden kendim denemek istedim. İlk deneme ve ilkokul öğrencileri ile çalışacağım için YouTube üzerinden basit bir planör modeli buldum. Elden atılan bir model. Modeli paylaşan arkadaşın taslağına uygun olarak hazırladım. Örnek planör de kullanılan 260lik fırçalı motor elimde vardı. Motora uyumlu 20 amper fırçalı iki yönlü esc , pervane, 9 Grlık servolar ve işler büyürse diye FlySky Fs-i6x model kumandayı temin ettim. Örnek video da sistem 18650 ile çalışıyordu. Elimde 2200 mahlık 2 tane de pilim var.

Videoyu izlerken herşey çok kolay duruyordu ama maalesef öyle olmuyormuş. Tecrübeli arkadaşlara sorum şu olacak escye Motoru her bagladigimda hata verdi. Kumanda gaz ayarını yaptım sadece 2 sefer yarım gaz çalıştı. Piller zayıf olduğu için diye düşündüm şarj ettim ama Servolar çalışıyor fırçalı motoru bağlayınca hata veriyor ve kumanda bağlantısı kopuyor. Motor sadece titriyor. En sonunda da esc yandı. Şimdi çocuklara mahçup olmamak adına bu işi yapmak zorundayım. Aynı esc den tekrar alacağım ama aynı sorunla karşılaşma ihtimaline karşı önce sizlerin tecrübesine danışmak istedim.

Escnin çalışmama nedeni ne olabilir.

Yeni esc geldiğinde neye dikkat etmem gerekir.

Escyi ya da pili degistirmemi önerirseniz nasıl bir tavsiyeniz olur.

Şimdiden çok teşekkür ederim.

İyi akşamlar. Okulda geçtiğimiz dönemin sonunda öğrencilerim RC uçak yapmak için heveslendiler. Bende biraz video araştırması yaptıktan sonra yapabileceğimizi düşünüp önümüzdeki sene için söz verdim. Çocuklara mahçup olmamak adına önden kendim denemek istedim. İlk deneme ve ilkokul öğrencileri ile çalışacağım için YouTube üzerinden basit bir planör modeli buldum. Elden atılan bir model. Modeli paylaşan arkadaşın taslağına uygun olarak hazırladım. Örnek planör de kullanılan 260lik fırçalı motor elimde vardı. Motora uyumlu 20 amper fırçalı iki yönlü esc , pervane, 9 Grlık servolar ve işler büyürse diye FlySky Fs-i6x model kumandayı temin ettim. Örnek video da sistem 18650 ile çalışıyordu. Elimde 2200 mahlık 2 tane de pilim var.

Videoyu izlerken herşey çok kolay duruyordu ama maalesef öyle olmuyormuş. Tecrübeli arkadaşlara sorum şu olacak escye Motoru her bagladigimda hata verdi. Kumanda gaz ayarını yaptım sadece 2 sefer yarım gaz çalıştı. Piller zayıf olduğu için diye düşündüm şarj ettim ama Servolar çalışıyor fırçalı motoru bağlayınca hata veriyor ve kumanda bağlantısı kopuyor. Motor sadece titriyor. En sonunda da esc yandı. Şimdi çocuklara mahçup olmamak adına bu işi yapmak zorundayım. Aynı esc den tekrar alacağım ama aynı sorunla karşılaşma ihtimaline karşı önce sizlerin tecrübesine danışmak istedim.

Escnin çalışmama nedeni ne olabilir.

Yeni esc geldiğinde neye dikkat etmem gerekir.

Escyi ya da pili degistirmemi önerirseniz nasıl bir tavsiyeniz olur.

Şimdiden çok teşekkür ederim.
Öncelikle bu güzel projeniz için size teşekkür etmek istiyorum, keşke her öğretmen böyle şeyler yapsa.
Sorunuza gelecek olursak: Motorunuzun markası ve modeli nedir acaba?
Esc’niz kac A?
Büyük ihtimalle esc yeterli gelmediği için böyle oluyor. Kumanda bağlantısının kopmasının nedeni motorun Esc’nin devamlı olarak sağlayabileceği akımdan daha fazla akım çekmesi ve dolayısıyla ESC’nin alıcıya yeterli voltajı ve akımı verememesinden kaynaklanıyor.
Aynı escden alırsanız yine aynı şeyi yaşarsınız, motorunuzun datasheetinden max kaç A çektiğine bakıp ona göre bir ESC almanız gerekiyor.
Örn: klasik turuncu 2212 motorlar anormal bir durum olmadığı sürece 30 amperi geçmez yani siz bu motorlar ile min 40a esc kullanabilirsiniz.

Cevabınız için teşekkür ederim. Esc 20 amperlik Motoru alalı biraz zaman oldu o nedenle tam özelliklerini hatırlamıyorum. Sipariş geçmişlerinde de bulamıyorum ama internette benzer bir motor buldum

DC 180 Motor 7.4V 39000Rpm maks güçte 4.5 amper​

Olarak tanıtmışlar. Benim elimdeki motor biraz daha güçlü olabilir ama 20 yi bulmaz diye düşünmüştüm. En iyisi ben motorun kaç amper çektiğini ölçeyim.

Peki esc fazla başarısız deneme ile yanar mı?

Başka bir sistem denerken çalışmama durumunda fazla zormalamamak mı lazım ?

Deneyler sırasında baya elektronik kart yakmışlığım var, okulda adım çıktı da bundan sonra tedbirli davranmak adına soruyorum😊

Sabahın erken saatlerinde böyle güzel bir haber mutlu etti :) Kolay gelsin..

Sizin elinizdeki fırçalı bir motor. Esc buna uygun mu değil mi bu konudan emin olmak lazım.

Daha sonra bağlantıların doğru ve sağlıklı olması lazım. Fırçasız motorlarda bağlantı doğru olsa bile sağlıksız bağlantıda motor dönmek yerine tekler. Fırçalı motorlarda benzer bir durum var mı bilmiyorum.

Ve tabii ki motora takılan pervanenin doğru pervane olduğundan emin olmak lazım. 39000rpm bir motor minik bir pervane çalıştırır. Uygun pervaneyi takmamak motoru ve escyi yakabilir.

Piller sağlıklıysa ve 15-20a verebilecek özelliklerdeyse motora uygun demektir. Bu konuda bir problem yok.

Eğer motor, pervane takılı değilken de dönmüyorsa escnin amperinin yetmemesiyle alakalı bir sorun yok demektir. Ve aynı zamanda pillerle de alakalı bir sorun olmaması gerekir.

Sizin escnizin yanma sebebi kesinlikle çok denemek değil. Çünkü defalarca uçuş yapıyoruz ve esc yanmıyor. Bir yerde bir sorun var. Detaylı fotoğraf video vs sorunu anlamakta yardımcı olur.

Fırçalı motorlarla alakalı yeterli bilgim yok fakat küçük uçak yapmanın ve uçurmanın zorluklarını biliyorum. Uçak küçükse gramların etkisi o kadar büyür. Uçağı yaparken aerodinamik olarak hata yapmak bir o kadar kolaylaşır. Tabi imkansız falan değil ama bir acemi için eğlenceli!! olacaktır. Haliyle tavsiyem malum sarı motor esc, 3 adet lion pil, Depron xps gibi hafif bir malzeme ve uhupor ile tek seferde planlı bir uçak yaparak işin eğlenceli kısmını ve vaktinizi uçuş için ayırmanız olacaktır.

Tekrardan kolay gelsin :)

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Mert KAPLAN
Videoyu yüklemeyi başaramadım dosya türü hatası verdi. Kullandığım malzemeler bu şekilde. Escnin belirtilen özelliklerinde motor tipi uyumlu görünüyordu . Motor bağlantısı olmadığı sürece kumanda bağlantısı sağlanıyor. Motorun soket girişini bağlayınca gaz vermeye çalışınca hata veriyor. Sonunda zaten esc yandı. Anlayamadığım escnin motor çıkışını soketi bağlamadan ölçtüğümde v vardı. Ama motorla uymadı sanırım.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Videoyu yüklemeyi başaramadım dosya türü hatası verdi.
@Mert KAPLAN bey videoları direkt foruma, resimlerde olduğu gibi, yükleyemiyoruz.

Video once youtube kanalına yüklüyoruz, daha sonrada yüklenen videonun linkini mesaj içerisinde paylaşıyoruz. :saygilar:

Daha fazla detaylı anlatım için şu mesaja bakabilirsiniz.

Son fotoğrafta altta bir StepUp modülü görüyorum.
Pilin voltajını yükseltip escye mi veriyorsunuz onla?

@Mert KAPLAN bey videoları direkt foruma, resimlerde olduğu gibi, yükleyemiyoruz.

Video once youtube kanalına yüklüyoruz, daha sonrada yüklenen videonun linkini mesaj içerisinde paylaşıyoruz. :saygilar:

Daha fazla detaylı anlatım için şu mesaja bakabilirsiniz.

Tmm teşekkürler bir de öyle deneyeyim

Son fotoğrafta altta bir StepUp modülü görüyorum.
Pilin voltajını yükseltip escye mi veriyorsunuz onla?
Örnek aldığım model tek 18650 ile çalışıyordu fark etmemiştim alıcısi da 3 kanallıymis. Fark ettikten sonra model için iki pil ağır gelebilir diye alıcı için tek pili yükselterek denedim. Alıcı yükseltici yardimiyla tek pilde çalıştı ama esc yine çalışmadı. Sonrasında 2 s pilde de tek yükseltilmiş pilde de bir daha bağlantı sağlayayamadim sürekli hata verdi.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Elektronik ile ilgilenen bir arkadaşımdan fikir almak için çekmiştim. Esc çalışma aralığı 3-9.5 v. Alıcının çalışma aralığı 4-8.5 v o nedenle tek pili yükseltip denemistim.

Son düzenleme:
Merhaba hocam, Dc180 motor 2S ile verimli olur. Kullandiginiz ESC 2S destekliyor problem olmaz kanaatindeyim. Kullandiginiz pillerin anlik maks akim degeri ve ESC batarya arasi kablo onemli. Pillerin anlik akim degerini yazarsaniz yetersizse eger size hediye 2 Adet pil gonderirim. iyi çalışmalar dilerim.

Merhaba hocam, Dc180 motor 2S ile verimli olur. Kullandiginiz ESC 2S destekliyor problem olmaz kanaatindeyim. Kullandiginiz pillerin anlik maks akim degeri ve ESC batarya arasi kablo onemli. Pillerin anlik akim degerini yazarsaniz yetersizse eger size hediye 2 Adet pil gonderirim. iyi çalışmalar dilerim.
Merhabalar, okul ve çocuklar için yapılan yardım teklifleri çok kıymetli sagolun. Düşünmeniz yeterli.

Siz sorunca aldığım siteden tekrar kontrol ettim ama sanırım kalitesiz ürün almışız. Amper bilgisini bile paylaşmamışlar. Forumda okuduklarım sizlerin paylaştığı fikirlerden anladığım kadarıyla çalışmadaki sorunum pilden kaynaklı. Sadece escnin neden yandığını anlayamiyorum. Motorun maksimum amperi escnin desteklediği amperi geçmiyor. Muhtemelen piller yeterli akım gücünü sağlayamadığı için bağlantı kurulamadı. Artık yeni esc ve daha sağlıklı piller ya da batarya ile çalışmaya devam edeceğim. Okullar açılmadan umarım planörü uçurmuş olacağız.

Yardımlarınız için teşekkür ederim.