1/72 Ölçek F-104 Starfighter ve F-100 Super Sabre

Erol TT

Çalışkan Uye
Web sitesi
depresifhayalet.com
Çocukluğumdan beri statik maket yaparım. İlkokulda karton uçaklar, ortaokulda plastik maketler, THK model uçak kursu, ve sonrasında herşeyin maketi.. :) Askeri havacılığın yeri hep ayrı oldu. Konudaki iki maketten sonra ara verdim, tamir bekleyen birkaç maketim var, yapılmayı bekleyen biraz daha fazla..

İlk uçağımız F-104 Starfighter

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

F-100 Super Sabre

Bu maketin özelliği 1964 yılındaki Kıbrıs Hava Harekatı sırasında , şehit Yüzbaşı Cengiz Topel'in kullandığı uçak olması. Pilotumuz uçaksavar ateşiyle vuruluyor ve yaralı olarak rumlara esir düşüyor. Sonrası işkence ve şehadet! Uçak Eskişehir 1. Ana Jet Üssü, Şeytan Filo'ya ait bir F-100. 1952 yılında kurulan filo, 2015 yılında söndürülüyor.

Maketlerimi fırçayla boyuyorum, egzos bölümündeki yanıkları yapmak çok uğraştırmıştı..

Celalettin abi koş, neredesin :D

El becerisi bu kadar iyi olan birisi olarak statik modellerle de ilgileniyor olmanız beni hiç şaşırtmadı Erol Bey :thumbup:

Küçük Usta adlı kitapla başladı bunlar, karton uçaklar vs :) Celalettin beyin açtığı konuya da baktım, ne yazık ki fotoğraflar gitmiş, çok üzüldüm. Dünyanın emeğini sergiliyormuş oysa.. :saygilar:

Modeller mükemmel olmuş Erol abi, elinize sağlık. :bravo: Super Sabre benim de çok beğendiğim bir model, o yüzden ayrıca bir hoşuma gitti. :thumbup:

Teşekkür ederim Can:) F-100 bende de ayrı yere sahiptir, çocukluğum o uçakların yanında geçti :)

Çok güzeller Erol Bey. :bravo:

Paylaşım için teşekkürler. :thumbup:

Ben de teşekkür ederim Türker bey :) Maketçilikle ilgili çok güzel videolar var, diorama örnekleri, boyama teknikleri gibi.. Kaliteli olanları seçip foruma ekleyeyim, bir nebze katkım olsun :)

Erol bey, el emeği göz nuru mu desem çok güzeller yapımıda çok zor olmalı elinize emeğinize sağlık.

C6602 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sağolun İshak bey :saygilar: zor ama zevkli, ortalama bir maket çalışması 35 saat kadar sürüyor. İlk zamanlar 2 saatte bitirirdim, sonra armudun sapı üzümün çöpü diye diye bu hale geldik :laugh:

Erol Tatoğlu' Alıntı:
Sağolun İshak bey :saygilar: zor ama zevkli, ortalama bir maket çalışması 35 saat kadar sürüyor. İlk zamanlar 2 saatte bitirirdim, sonra armudun sapı üzümün çöpü diye diye bu hale geldik :laugh:
Her türlü zorluğuna varımda şu boya olayı malesef bende yok beceremiyorum olmuyor ve boya işinden korkuyorum.

C6602 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Enamel boyalar var, kuruma sırasında gerginleştiği için fırça izi bırakmıyor. Renklerin kodları zaten belli, karıştırıp kullanma şansımız var. Deneyin derim :)

Erol bey, ellerinize sağlık! Bu da apayrı bir dal ve beceri gerektiriyor. Çünkü şeytan ayrıntıda gizli!

Bu arada enamel boyadan söz etmişsiniz. Şu "enamel" kelimesi boyaların kimyasal yapısı ile ilgili bir tanımlamamıdır, yoksa fiziksel özellikmidir, yani neyi tanımlar? Şunun için soruyorum; bir zamanlar bir yerden aldığım, bir enamel vernik var. Yakıtlı modellerin motor bölümünde, yakıta karşı koruyucu olarak sürüyorum ki ahşap yağı emmesin. Bizim metanol, hint yağı ve nitrometan karışımı olan yakıtımızdan etkilenmiyor. Ancak, kaplama yapılamayan plastik motor kaputunu boyamak gerektiğinde, yakıttan etkilenmeyen bir boya bulamadım. Bir süre sonra yakıt boyayı çözüyor. O nedenle enamel boya aradım, ama satıcılar yüzüme boş boş baktı. Eğer biliyorsanız başka ne şekilde sorabilirim/arayabilirim? Araba boyası tarzı çift bileşenli boyalar varmış bizim yakıttan etkilenmeyen. Ama cezve kadar motor kaputu boyamak için, üstelik tek bir renk, kova kova boya almak çok mantıklı değil. Eğer basit bir öneriniz olursa sevinirim.

Tesekkur ederim Ömer bey:)
Enamel boyalarin ozelligi kimyasiyla ilgili, petrol turevleri boyayi bozuyor. Sizin sorununuzu cozecegini dusundugum bir boya buldum, aciklamaya bakarsak turnayi gozunden vurduk:)
Boya plastik yuzeyler icin ve yakittan etkilenmeyen ozellikte uretilmis. Umarim isinize yarar :saygilar:

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Celalettin abi koş, neredesin :D

El becerisi bu kadar iyi olan birisi olarak statik modellerle de ilgileniyor olmanız beni hiç şaşırtmadı Erol Bey [emoji106]
Yettim Mehmet italya La Spezia dayım.[emoji3] [emoji61]

Erol bey güzel çalışmalar elinize sağlık.Ben de 1/48. 1/32 kutular evde istiflenmiş yapılmayı bekliyor.
Çoğu 1/72 ve 1 /48 leri de dolapta yer açılsın diye arkadaşlara vermiştim.

HTC Desire 820 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Erol Tatoğlu' Alıntı:
Küçük Usta adlı kitapla başladı bunlar, karton uçaklar vs :) Celalettin beyin açtığı konuya da baktım, ne yazık ki fotoğraflar gitmiş, çok üzüldüm. Dünyanın emeğini sergiliyormuş oysa.. :saygilar:
Erol bey yine yüklemeye çalışırım.

HTC Desire 820 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi