1/72 ve 1/48 THK Hurricane Mk2C Trop Maketleri Yapımı

48 ölçekli Hurricane’in dekallerinde tamamlandı. 72’ye nazaran çok daha sorunsuz bir işlem oldu, çok ufak iki yırtılma haricinde firesiz tamamlandı.
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bir günlük dinlenme sonrasında parlak vernik ile dekaller korumaya alınıp en keyifli aşamaya, eskitmeye geçilecek :)

Ama böylede olmaz ki, yepis yeni uçağımızı kendi ellerimizle eskitecek miyiz şimdi. Yapma Evren hocam durrr..... :cry::lollol:

Yalnız ben eskitme oranını nasıl ayarlıyorsun onu merak ediyorum. Sonuçta gerçeğinin 1/72 ve 1/48 oranında eskimeli, öyle değil mi ?

Şimdi down-scale edilen uçakların uçuş kayıtlarını falan bul; hangi dog-fight'ı kaç kere yapmış, kanadına kaç saniye süreyle kaç G kuvvet binmiş, pilotun lövye kullanım alışkanlıkları falan :lol::lollol:

Nasıl eskitilecekler bende merakla takip ediyorum. :)

Ama böylede olmaz ki, yepis yeni uçağımızı kendi ellerimizle eskitecek miyiz şimdi. Yapma Evren hocam durrr..... :cry::lollol:

Yalnız ben eskitme oranını nasıl ayarlıyorsun onu merak ediyorum. Sonuçta gerçeğinin 1/72 ve 1/48 oranında eskimeli, öyle değil mi ?

Şimdi down-scale edilen uçakların uçuş kayıtlarını falan bul; hangi dog-fight'ı kaç kere yapmış, kanadına kaç saniye süreyle kaç G kuvvet binmiş, pilotun lövye kullanım alışkanlıkları falan :lol::lollol:

Nasıl eskitilecekler bende merakla takip ediyorum. :)

Toprağa gömüp iki gün bekliyorsun. :p :D

Yahu çok kafanızda büyütmeyin olayı, maketi çamura bulamaktan başka birşey değil bu eskitme dediğimiz :)

RC modellerde iş daha kolay, veriyorum Sümer Abi’ye bir uçuş sezonunda gayet gerçekçi bir eskitme yapıyor geri veriyor modeli :)

Senin depoya ya da atölyeye asıp eskitme yöntemin de gayet başarılı. Hakkını yemeyeyim! :p

Olmedim hayattayim!

Resimleri koyuvereyim sonra vaktim olunca yazilari eklerim :saygilar:

Çok şükür, haftayı, ayı ve hatta kontrat yılımı kapattım... artık resmen tatilim :halay::halay::yuppi::yuppi::hoppa::hoppa:

Tipik bir izin öncesi son hafta olarak canım çıktı ama, sessizliğim bundandı. Pazardan çarşambaya kadar resmen hayattan kopuk ortalama günde 2 saatlik uykuyla geçti, ama neyse ki tüm kritik işler de tamamlandı...

Cumartesi günü kuşları ilk tur olarak çamura bulamıştım. Salı gününe kadar hiçbirşeye el süremedim. Salı günü ilk tur kaba temizliği yapabildim. Dün itibariyle de tekrar kuşlara dönebildim. İkinci tur detay temizlik yapılıp fotoda gördüğünüz hale geldiler. Savaşın en kızgın zamanları, 43ün kış sonu ilk baharı başı, Kuzey afrika cephesi... uçakların pırıl pırıl teslim edilmiş olma ihtimali olmayacağına kanaat getirdim, yine de abartmadan, çoğunlukla normal uçuşun ve uçakların yerde yatması sırasındaki etkileri benzeştirmeye çalıştım.

Sonra maketlere son aşamalarda eklenecek ıncık gıncık parçaları çıkartıp boyamalarına başladım. Pervaneler, spinnerlar, iniş takımı elemanları kapakları vs vs... 72 lik kuşun topları iyice sinir etti beni, hepsini kökünden kopardım :) bulucaz bir alternatif bakalım hala yok bir çözüm ama ufukta 4 tane toplu iğne görünüyor diyebilirim :D

Velhasıl, dün gece vakitlerinde bir an farkettim ki 48lik maketin filtresi için hiçbir şey yapamadım halen! Hemen foto stüdyosunu kurdum, 24 lük maketin filtresine rastgele bir boya attım elimin altında en yakındaki renklerle ve hemen 3 boyutlu tarama için kullanacğım fotoğrafları çektim. Standart 16 yön 3 yükseklik prensibimi kullandım. Hop ordan bilgisayara geçtim, fotolar maskelendi ve sonra tarama jet hızıyla halloldu (yeni bilgisayar bu konuda çok başarılı çıktı gerçekten) hemen objeyi uygun boyuta getirdim bir tane numune bastım boyutu kontrol ettim, uygundu, esas parçayı bastım, ilk tesviyeyi yaptım, astarladım, boyadım vs vsvs... Bu parçanın makete uydurulması için kesme biçmeyi de bugün halledeceğim. Sonuç kötü değil RC Hurricane de de gayet güzel kullanılabilir birşey çıktı mutlu oldum.

bugün bir aksilik olmaz ise maketlerin yarı-mat vernikleri atılıp ondan sonra uygulanacak olan son eskitmeler ve tüm parçalar eklenecek. Yarın yola çıkacaklar ama halen nasıl taşıyacağım kısmını çözemedim... Belki iniş takımlarını hiç takmayıp Türkiye'de takmayı tercih edebilirim yolda başlarına bir iş gelmemesi için. Ama güzel bir kutu yapmam lazım, 48 lik kuş her şekilde kargoyla gidecek sahibine... en korktuğum kısım o işte :embarras::embarras::embarras:

Ufaklıkta sona yaklaşıyoruz...

Buyugun filtresinde sorunlar cikti, oturmadi yerine... yeni bir tane bastim bende bakalim bu nasil olacak...