1/72 ve 1/48 THK Hurricane Mk2C Trop Maketleri Yapımı

Evren abi yurtdışı hangi forumlarda takılıyorsun :) Oralara da uğrayıp hem yeni konulara göz gezdirmek, hem de senin konulara uğrayıp beğeni ve yorum olarak arada laf atmak isteriz :D

Sence bunu herhangi bir foruma alırlar mı?! :p :D

Evren abi yurtdışı hangi forumlarda takılıyorsun :) Oralara da uğrayıp hem yeni konulara göz gezdirmek, hem de senin konulara uğrayıp beğeni ve yorum olarak arada laf atmak isteriz :D

Aktif olduğum sadece RCScalebuilder.com forumu var. orda da sadece iki konum var işin aslı, Ama bu işin meraklısı için çok fazla bilgi olan bir forum, tavsiye ederim kesinlikle.

RCgroups ve RCuniverse forumlarında da tek tük mesajlarım var. Aktif olduğum söylenemez

Sence bunu herhangi bir foruma alırlar mı?! :p:D

Parasıyla girdim abi, para verdiğim için de atamıyorlar :D

• Beğen
Tepkiler: Hakan Ülgenalp
Sağ kanatta ve kuyrukta fena çuvalladım :eek::eek::eek:

Tecrübe böyle kazanılıyor işte, deneme yamulma deniyor adına da :)

Esnek malzemeden maske fikri pek de iyi bir fikir değilmiş. Ya da en azından daha kalın olarak basmam gerekliymiş. Sağ kanattaki ilk ve ikinci maskeler tam olarak örtüşmediler, tahminim kanadın kıvrımlarına uydurmaya çalışırken farketmeden bir miktar şekil bozulmasına neden olduğum yönünde, sonuç olarak kamuflajda üst üste binme olması gerekirken boşluklar oluştu :)
Sonra taktik değiştirdim, boşlukları açık renkle tekrar doldurduktan sonra bu sefer çerçeve şeklinde değil de münferit alanları kapatacak şekilde maskeler bastım. Bunları yerlerine yapıştırıp kaybolan öngölgelendirmeyi de yineleyip koyu rengi tekrar attım. Sonuç daha iyi oldu olmasına ama üstüste gelen boya katları kendilerini belli ediyor ve gözüme fena halde batıyor. Bir ihtimal eskitme sırasında bunlar tamamen ortadan kalkabilir de ama ya gitmezlerse? İnce bir zımpara sonrasında sağ kanadın boyamasını en baştan tekrar edebilirim...

Şimdilik sonuç şöyle:
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu olaydan alınan ders ile iki aşamalı maskeleme fikrini çöpe attım. Onun yerine tek aşamalı maskeleme fikrine geri döndüm. Gövdeye açık kahverengini nihai sınırlarının ötesine geçecek şekilde uyguladım. Gövde maskelerini de ayrı ayrı parçalar halinde uygulayacağım ve maskelerden sonra kaybolan ön gölgelendirmeyi yenileyip sinra da koyu kahveyi atacağım.

Ayrıca farkettim ki 3D çizim becerilerim hala oldukça ilkel bir seviyede... üç yön çizimlerini kullanarak gövdenin yanlarını ve üstünü aynı anda kapatacak bir maske tasarlamayı beceremedim... fazla da develenecek vakit olmadığı için hibrit bir yola başvuruyorum, gövde yanları için belli bir seviyeye kadar (gövde üstünün kıvrımının başladığı yere kadar) ulaşan maskeler basacağım. Her iki tarafa bu maskeler yapıştırıldıktan sonra da ikisinin arasını blue tac yılancıkları ile bağlayacağım :) konvansiyonel ve yeni yöntemin harmanı olacak yani :)

Bu olaydan alınan ders ile iki aşamalı maskeleme fikrini çöpe attım. Onun yerine tek aşamalı maskeleme fikrine geri döndüm. Gövdeye açık kahverengini nihai sınırlarının ötesine geçecek şekilde uyguladım. Gövde maskelerini de ayrı ayrı parçalar halinde uygulayacağım ve maskelerden sonra kaybolan ön gölgelendirmeyi yenileyip sinra da koyu kahveyi atacağım.
Maketler bu amaca da hizmet etti demek ki :hoppa:

Sanırım durumu kurtardık :)

Önce problemli bölgelere 1000 numara zımpara ile dokundum ve boya katlarını düzledim. Sonra da boyaları yeniledim. Maskelerin de tekrar tekrar kullanılabilme imkanı varmış sevindim :)

Sonuç daha iyi oldu:

Sırada gövdenin boyanmasının tamamlanması var.
Boyamayı yenilerken hazır airbrusha biya doldurmuşken küçük hurriye de “middle stone” rengini uyguladım.

Bu AK boyalar hakkında bir olumsuz yorumum var, çok kalınlar... ilk sorunda da bunun biraz etkisi vardı açıkçası. Aslında sadece azur mavisini bunlardan kullanıp üst tarafı mr. Color renkleriyle boyamak daha iyi bir seçenek olurmuş kesinlikle. Bir ders daha :)

Hocam en iyi yol bildiğin yoldur dedik de sen mesajı alamadın :laugh:

Eşim de hep onu dinlemediğim için zararlı çıktığımı söyler :)

Hata yapmazsak yeni şeyleri nasıl öğrenicez :)

Neyse, çok şükür, günahlarıyla sevaplarıyla 48lik maketin boyaması bitti diyelim. Tüm maskeler söküldü. Malesef gözden kaçan bolca tesviye hatası olduğu da ortaya çıktı ama artık geri dönemeyecek noktadayız, kusurlarımız affola :(

Bu kuş parlak vernik öncesinde iki gün dinlenecek. O arada da küçük kuşu boyarım...