180 CFX Kırım Raporu

Oğuzhan KÖSOĞLU

Tecrübeli Uye
İlgi Alanı
Heli
Arkadaşlar ilk kırımımı yaşadım. Uzun zamandır uçmuyordum. 2. pilde invertte iken heliyi çaktım. Çakıldıktan sonra bir kere sekip 2 metre ötede durdu. Yalnız o heyecanla holdu geç mi çektim ? O kısmı tam olarak hatırlayamıyorum. Belkide ondan dolayı sekti. Gelelim kırım raporuna...

Tork tube borusunun uç kısmı, swashplatenin topuzu, bir servo, iniş takımı,main gear, kuyruktaki dikey stabilizör, kuyruk borusunun gövdeye giriş kısmındaki borunun dönmesini engelleyen diş hasar gördü. Ayrıca palleri swashplate bağlayan rotlar sahaya fırladı. Uzunca ara sonrası buldum. Beni en çok şaşırtan ise canopynin paramparça olması oldu. Normalde bu tarz canopyler bantla uçmaya devam et şeklildedir. :) 130x ten biliyorum. Ama bu canopynin neredeyse parçalarını bile bulamadım. Son hali resimde :)

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Sonuç : Bu helinin micro olmadığını okumuş ve duymuştum. Özellikle Türker Abi demiştiki... '' Sahada kırım yaşarsan tası tarağı toplayıp dönebilirsin :) '' Aynen dediği çıktı. Ne kadar küçük bir helide olsa helinin kırımı büyük oluyor......

Geçmiş olsun Oğuzhan, inşallah son kırımı olur. :-\

Fotoğrafı göremedim bu arada. :rolleyes:

180 kırım yönünden kullanıcı dostu bir model değil malesef. :(

180 CFX Kırım Raporu

Oğuzhan geçmiş olsun...

Mcpx kullandığım zamanlar benim de swash topuzu kırılmıştı, metali ile değiştirmiştim. Fastladde swashlarda indirim var. Metali 30dan 15e düşmüş, plastiği de 10dan 6.5a...

Plastiğini de alsan 80 dolar gibi bi masraf hesapladım dediklerinden... Helinin üçte bir parasından fazla.. Kötü olmuş, son olur inşallah.

180 CFX Kırım Raporu

invertten çakılan modeller kolay kolay iflah olmuyor :( masrafı çok çıkarıyor yani. (tecrübeyle sabittir)
çok geçmiş olsun Oğuzhan. Son kırımın olsun inşallah

180 CFX Kırım Raporu

Teşekkürler Arkadaşlar... Rasim şu an tek eksiğim servonun dişlileri... Onuda forumdan Tufan Bey gönderecek. Bakalım artık haftasonu inşallah heli ayağa kalkacak. Umarım üniteme zarar gelmemiştir. Fastladda dediğin kampanyaları görmüştüm. Kırım yaşarsam alırım diye düşünürken artık alma zamanı geldi :)

180 CFX Kırım Raporu

Rasim Öztürk' Alıntı:
Oğuzhan geçmiş olsun...

Mcpx kullandığım zamanlar benim de swash topuzu kırılmıştı, metali ile değiştirmiştim. Fastladde swashlarda indirim var. Metali 30dan 15e düşmüş, plastiği de 10dan 6.5a...

Plastiğini de alsan 80 dolar gibi bi masraf hesapladım dediklerinden... Helinin üçte bir parasından fazla.. Kötü olmuş, son olur inşallah.

Öncelikle geçmiş olsun Oguzhan :-\ 180 gerçekten güzel bir model ama ne yazık ki kırım konusunda büyüklerini hiç aratmıyor ve nerede ise 450 kırım maliyetine yakın masraf çıkarabiliyor :embarras:

180 CFX Kırım Raporu

Geçmiş olsun Oğuzhan, tekrarlanmaz umarım

180 CFX Kırım Raporu

Oğuz kardeş çok geçmiş olsun. :( Söylenildiği üzere model, kırım masrafı olarak pek iç açıc bir modelı değil. Benim modeli ben daha şimdiden neredeyse full metal upgrade yaptım. Zaten görmüşsün fastlad da upgrade parçalar indirimde. Kanopiye gelince upgrade kanopy alırsan standart kanopiden yaklaşık 5 kat daha kalın olduğunu göreceksin. Ama nedense onlar da heliye takılırken bayağı bir zor takılıyor...

180 CFX Kırım Raporu

Gecmis olsun son kırım olması dileğiyle

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

180 CFX Kırım Raporu

Teşekkür ederim arkadaşlar...Listeye 1 adette feathering shaft ekleyelim. :) Dün baktım oda yamulmuş... Dün akşam komadan çıkardım heliyi :) Tek eksiği servo kaldı.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

180 CFX Kırım Raporu

oguzhannn' Alıntı:
Teşekkür ederim arkadaşlar...Listeye 1 adette feathering shaft ekleyelim. :) Dün baktım oda yamulmuş... Dün akşam komadan çıkardım heliyi :) Tek eksiği servo kaldı.
Maşallah çok hızlısın Oguzhan :thumbup: Herhalde tüm parçalar yedek olarak elinde vardı ?

180 CFX Kırım Raporu

Mehmet Abi iniş takımı ile kuyruk stabilzörünü yapıştırarak onardım..Swashplate aynı. Kırılan topuzun karşı kısmındaki topuzları kullanıyorum. Diğerleri mevcuttu....

180 CFX Kırım Raporu

İnşallah Türker Abi :) Umarım üniteye bisey olmamıştır...