180 CFX Kırım Raporu

180 CFX Kırım Raporu

Kesinlikle Rasim. Micro brain bu modele cok yakışıyor :halay:

Sent from my iPhone using Tapatalk

180 CFX Kırım Raporu

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Geçmiş olsun Oguzhan :-\ Bence de orjinal kuyruk pal tutucularını kullan. 130x aksine bence kendi orjinal pal tutucuları gayet güzel çalışıyor %p

Bu arada servo kulakları için koruyucu upgrade parçasını kullanmıyorsun galiba ? Eğer öyle ise kesinlikle tavsiye ederim ;)

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
Teşekkürler Mehmet Abi... Aslında bahsettiğin servo kulak koruyucusuda var elimde... Ama üşengeçlikten takmamıştım :) Artık kullanacağım.

Rasim Öztürk' Alıntı:
Blade modelleri bi şeker :) İnsanın upgrade yapası geliyor sürekli... Lynx de iyi besleniyor bu yoldan...

Geçmiş olsun Oğuzhan, bence de çok gerek yok upgrade'e. 130x faciasından sonra, gayet başarılı bir model olarak göze çarpıyor bence 180cfx.. Rescuelu micro brain de iyi oldu sırf bu model için...

Teşekkürler Rasim.. Bladein kendi upgradelerinden hiç memnun değilim. Kuyruk pal tutucuda böyle sıkıntı yaşadım. Mesela tail casede de şöyle bir durum var. Resimde gözüktüğü üzere tail pitch bellcrank sadece casein alt kısmına vidalanıyor. Üst kısmından tutan bişey yok. Tabi bu duruma alırken hiç dikkat etmemiştim. Gerçi bladein tüm upgrade parçalarını indirimden 5-10 dolar arası fiyatlarla almıştım. :)

180 CFX Kırım Raporu

Geçmiş olsun Oğuzhan. 180'in kafa turunun 4000'den fazla olduğunu düşünürsek kuyruk herhalde 16bin falan dönüyordur en az. Pallerin kökünden kırılmasına çok şaşırmadım bu durumda :D Ama Mehmet abiye katılıyorum, ben de olsam plastik kuyruk kullanırdım böyle bir modelde.

Diğer yandan, bell crank çoğu 700 modelde bile alttan tek vida ile tutturulur, o kısımda bir problem olacağını zannetmiyorum.

180 CFX Kırım Raporu

Emre Kaman' Alıntı:
Geçmiş olsun Oğuzhan. 180'in kafa turunun 4000'den fazla olduğunu düşünürsek kuyruk herhalde 16bin falan dönüyordur en az. Pallerin kökünden kırılmasına çok şaşırmadım bu durumda :D Ama Mehmet abiye katılıyorum, ben de olsam plastik kuyruk kullanırdım böyle bir modelde.

Diğer yandan, bell crank çoğu 700 modelde bile alttan tek vida ile tutturulur, o kısımda bir problem olacağını zannetmiyorum.

Teşekkürler Emre Abi... Bell crankın tek vida ile tutturulduğunu bilmiyordum. Öyleyse sıkıntı yok :) Dün heliyi tamire başladım.Tork tube borusunu birbirine bağlayan plastik esnek aparatın ortadan bölündüğünü (koptuğunu) gördüm. Demek ki bu aparat varken tork tube dişlileri kolay kolay kırılmaz. Aparat görevini sonuna kadar yapıp (burkulup) intihar etmiştir ;D Dişlileri kurtarmıştır. :)

180 CFX Kırım Raporu

oguzhannn' Alıntı:
Teşekkürler Emre Abi... Bell crankın tek vida ile tutturulduğunu bilmiyordum. Öyleyse sıkıntı yok :) Dün heliyi tamire başladım.Tork tube borusunu birbirine bağlayan plastik esnek aparatın ortadan bölündüğünü (koptuğunu) gördüm. Demek ki bu aparat varken tork tube dişlileri kolay kolay kırılmaz. Aparat görevini sonuna kadar yapıp (burkulup) intihar etmiştir ;D Dişlileri kurtarmıştır. :)
Aynen sistem süper çalışıyor :thumbup: %p

180 CFX Kırım Raporu

Arkadaşlar bataryayı ters bağladım. Sanırım esc yandı. Escyi kurtarma durumu olabilirmi ? Mofstlerde falan hiç yanık izi yok. Veya başka bi yerde sıkıntı olmuş olabilirmi ? Ünite yanmasın da :(

180 CFX Kırım Raporu

oguzhannn' Alıntı:
Arkadaşlar bataryayı ters bağladım. Sanırım esc yandı. Escyi kurtarma durumu olabilirmi ? Mofstlerde falan hiç yanık izi yok. Veya başka bi yerde sıkıntı olmuş olabilirmi ? Ünite yanmasın da :(
Öncelikle geçmiş olsun :-\ Model ve elektronikler de haliyle küçük olunca korumalar hakkında bir şey söylemek zor. Şahsi fikrim olsa solsa sadece esc zarar görmüştür diye düşünüyorum. Tamir konusuna gelirsek, o kısım da zor gibi. Yenisini almak sanki daha ucuza gelir Oguzhan.

180 CFX Kırım Raporu

Mehmet abi sıfır esc 35 dolar civarı. Birde castle link lazım. Oda 20 dolar civarı. Şu an için biraz fazla. 30 TL ye emax 12a blheli esc var. Bu escyi 180 de kullanabilirim sence ?

180 CFX Kırım Raporu

oguzhannn' Alıntı:
Mehmet abi sıfır esc 35 dolar civarı. Birde castle link lazım. Oda 20 dolar civarı. Şu an için biraz fazla. 30 TL ye emax 12a blheli esc var. Bu escyi 180 de kullanabilirim sence ?
Ebat üzerinden daha ucuza orijinal Castle esc bulabilirsin diye düşünüyorum. Diğer taraftan bu esc alınca zaten stok olarak ayarlı gelecek. Herhangi bir şeyi değiştirmeden takabilirsin. Nasıl şu an Castle link ihtiyacın olmadı ise o zamanda olmayacaktır.

Diğer taraftan sorduğun esc 2 önemli husus var dikkat edilmesi gereken.

1- orijinal esc 15A iken bu 12A. Büyük ihtimal bu kısım sorun olmaz diye düşünüyorum.
2- En önemli husus governor. Hızlıca baktım ve Emax governor özelliği yok gibi geldi bana. Bunu detaylı bir bak. Malum micro Brain-1 governor özelliği ne yazık ki yok :-\

180 CFX Kırım Raporu

Mehmet abi zaten governor kullanmıyorum. Ben simdilik bu escyi alayım.memnun kalmazsam mecbur castle alacağım. Teşekkür ederim.

180 CFX Kırım Raporu

oguzhannn' Alıntı:
Mehmet abi zaten governor kullanmıyorum. Ben simdilik bu escyi alayım.memnun kalmazsam mecbur castle alacağım. Teşekkür ederim.
Sen bilirsin de nasıl governor ve neden eski esc kullanmadın onu anlamadım. Örneğin en son kullandığın gaz eğri değerleri neydi?

180 CFX Kırım Raporu

Castle esc stok olarak governor ile geliyor. Castlelink yoksa zaten onu kapatmis olma sansin da yok. Escye pili dogru baglayinca calisiyor mu? Duman falan cikti mi escden?

180 CFX Kırım Raporu

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Sen bilirsin de nasıl governor ve neden eski esc kullanmadın onu anlamadım. Örneğin en son kullandığın gaz eğri değerleri neydi?

Mehmet abi governor ile ilgili bu zamana kadar hiç Ayar yapmadım. Acikcasi Doğru düzgün de araştırmadim. Gaz egri lerim düz şekilde.
Emre Kaman' Alıntı:
Castle esc stok olarak governor ile geliyor. Castlelink yoksa zaten onu kapatmis olma sansin da yok. Escye pili dogru baglayinca calisiyor mu? Duman falan cikti mi escden?

Emre abi 180 ı mesut abiden almıştım. Oda bana governor kapalı demişti. Öyle hatırlıyorum. Pili takınca esc den hiç tepki yok.pil ile bağlantı yerinden duman çıktı.

180 CFX Kırım Raporu

Arkadaşlar hafta sonu yeni escyi takacaktım. Eski escnin konnektörünü sökerken farkettim ki duman çıkan yerdeki ince kablo kopmuş. Yani esc yanmamış. :) En başa dönecek olursak benim jst konnektör dibinden kopunca bende resimdeki gibi pin leri çıkarıp bu şekilde kullanırken ters takma sonucu duman çıkmıştı. Pinler ile kabloyuda lehim yapmadan ince bir ara kablo ile bağlayıp makaronlamıştım. İşte bu kısım yanmış. Acaba escnin kendi korumasımı var ? Yoksa elektrik ince bulduğu yerimi yaktı ? Merak ettim doğrusu. :)

180 CFX Kırım Raporu

oguzhannn' Alıntı:
Arkadaşlar hafta sonu yeni escyi takacaktım. Eski escnin konnektörünü sökerken farkettim ki duman çıkan yerdeki ince kablo kopmuş. Yani esc yanmamış. :) En başa dönecek olursak benim jst konnektör dibinden kopunca bende resimdeki gibi pin leri çıkarıp bu şekilde kullanırken ters takma sonucu duman çıkmıştı. Pinler ile kabloyuda lehim yapmadan ince bir ara kablo ile bağlayıp makaronlamıştım. İşte bu kısım yanmış. Acaba escnin kendi korumasımı var ? Yoksa elektrik ince bulduğu yerimi yaktı ? Merak ettim doğrusu. :)
ESC sağlam diyorsun yani :eek: :thumbup: :thumbup:

Bence bu tipte küçük ESC büyük bir koruma beklememek lazım. Biraz şans, birazda kötü kablo ekinden dolayı yanmamış olabilir ;)