250 Sınıfı Helikopter Önerileri

Hüseyin Cem

Çalışkan Uye
Merhaba arkadaşlar. Rckolik sayesinde başladığım modelcilik hobimde trex 550 alıp uçuracak kadar pilotaja ve güvene sahip oldum. Fakat şu da bir gerçek ki hala daha 2kw gücünde motora sahip bir makineyi çok rahat ve bir V977 uçururmuş gibi emniyet hissi ile uçurmaktan oldukça uzağım. Bunun için zaten en başta da öğrenme aşamalarında kullandığım V977 helim var. Ama artık bu 50 gramlık heli de bana çok basit gelmeye başladı ve stabilite sorunları beni mikrolarldan okdukça soğuttu. Velhasıl kelam artık kararımı verdim ve 250 sınıfı bir heli alacağım. Simülasyonda yaptığım tüm hareketleri bu helide deneyeceğim... At9 kumandam ile bind edip uçuracağım kendini ispatlamış güçlü bir 250 size heli tavsiye ve tecrübeleriniz benim için değerlidir. Şu model 250 sınıfında efsanedir çok iyidir vs dediğiniz model veya modeller hangileridir?

Ben size 250 den uzak durun derim

Hüseyin Cem ASLAN' Alıntı:
Merhaba arkadaşlar. Rckolik sayesinde başladığım modelcilik hobimde trex 550 alıp uçuracak kadar pilotaja ve güvene sahip oldum. Fakat şu da bir gerçek ki hala daha 2kw gücünde motora sahip bir makineyi çok rahat ve bir V977 uçururmuş gibi emniyet hissi ile uçurmaktan oldukça uzağım. Bunun için zaten en başta da öğrenme aşamalarında kullandığım V977 helim var. Ama artık bu 50 gramlık heli de bana çok basit gelmeye başladı ve stabilite sorunları beni mikrolarldan okdukça soğuttu. Velhasıl kelam artık kararımı verdim ve 250 sınıfı bir heli alacağım. Simülasyonda yaptığım tüm hareketleri bu helide deneyeceğim... At9 kumandam ile bind edip uçuracağım kendini ispatlamış güçlü bir 250 size heli tavsiye ve tecrübeleriniz benim için değerlidir. Şu model 250 sınıfında efsanedir çok iyidir vs dediğiniz model veya modeller hangileridir?
hüseyin kardeş bende seningibi bir düşünceye sahiptim fakat ben 977 ve similatörde çalışmalarımı sürdürürken aynı şeyleri yaşadım bana önerilen 450 sınıfı idi ve 250 kesinlikle alma dediler ve iyiki dinlemişim bencede bir 450 sınıfı model senin uçuş ve performansına göre zaten bir süre sonra daha büyük bir model isteyeceksin 250 :(p

Hüseyin , 550 ile tedirgin olurken 250 ile nasıl başedeceksin ?...Bir kere 250'de stabilite , rahat uçmak gibi düşünceleri unut gitsin.Bende Trex250 pro DFC var , orjinal ve uçuşundan gayet memnun olsam da , 250 , sınıf olarak problemli bir sınıf..Kesinlikle , ayarların mükemmel de olsa , daha agresif ve stabilite manasında çok pilotaj isteyen bir model.Hayatta , mümkün değil , rescueli ünite olmadan hareket öğrenemezsin , kırımı da bir o kadar kolay olur , tamiri ize tam bir eziyet.
Abi modelin var neden böyle yazıyorsun dersen , 250 zevk işi sadece , kimisi büyük model özelliklerine sahip , küçük helikopter uçurmak ister.Ben 250 sınıf scale bir modelim olsun diye almıştım , ama kesinlikle pilotaj öğrenilecek bir model değildir.En iyi marka olarak zaten bildiğim sadece Trex 250 modeli kaldı , Gaui'nin 200 falan vardı ama şimdi onun modelini de parçasını da bulmak epey zordur diye tahmin ediyorum.
Umarım faydam dokunmuştur , malesef 250 ' de durum bu , pilotaji oturmuş , minik model isteyenler için belki ideal bir sınıf olabilir , haa unutmadan söyleyeyim , kesinlikle HK gibi Copterx gibi ucuz 250 sınıflara da yönelme , upgrade yapacağım diye orjinal parasını geçer zaten o modeller...
Aklıma geldikçe yazıyorum , benim modeli kırımlı hali ile almıştım , kanopi tutacakları ile bir tane servosunu değiştirdim sadece , şimdi uçuyor , ama tamiri , kablolaması o kadar zor ki , alıcı ile üniteyi üzerine koyuncaya kadar , neler çektim neler....Oysa ki ince tamir , tumir işlerinden zevk aldığım halde.. :rolleyes:

Bence pilotaj öğrenmek için , mikro model sevmiyorsan , kurtarmalı bir ünite al , en azından kendine biraz güvenin gelir , zaten uçacak bir 250 modele vereceğin parayla hemen hemen aynı fiyata gelir kurtarmalı bir ünite , spirit konularını takip et bakalım , en son pro versiyonu da çıktı , kesinlikle öneririm..... :saygilar:

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
En iyi marka olarak zaten bildiğim sadece Trex 250 modeli kaldı , Gaui'nin 200 falan vardı ama şimdi onun modelini de parçasını da bulmak epey zordur diye tahmin ediyorum.

Piyasayı takip etmiyor muyuz Hakan abi :)

Hüseyin Cem ASLAN' Alıntı:
Şu model 250 sınıfında efsanedir çok iyidir vs dediğiniz model veya modeller hangileridir?

Hüseyin Cem biraderim, tam da dediğin gibi bir model var. Ama uçuşa hazır fiyatı iki bin lirayı bulur :)

Sen kendini yorma, ben yaptığım araştırmanın sonuçlarını paylaşayım.

KİT: 820TL

MOTOR: 180TL

ESC: 120TL

SERVO: x3= 160TL
200TL

LIPO: 55TL / adet

ÜNİTE: 500TL

ÇANTA: 150TL

Bunca parayı saçtıktan sonra tam bir performans canavarı, self level özellikli, şöyle bir heli oluyor;

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

8S kullanan sapıklar bile var ;D

Rasim ben seni unutmuşum yaaa :D , tabii ki Fast-lad Türkiye distribütörü aramızdayken bizde öyle konuşuyoruz işte... :laugh:
Abicim ben nerden takip edeyim 250 piyasasını , hem bu model 250 den çok 300-350 gibi duruyo (neye göre sınıfladıysam :laugh: )
Bu öksürük yapar , kepek yapar abi , ben bunun parasının üstüne iki üç kuruş daha katarsam , ailemle pikniğe gidebilecek bir araba alırım herhalde.... :D

Abi model ufak, performanslı, canavar bişey :) Ama işte ekmek-köfte doğru orantısına aynen uyuyor... Çok gezen, yanında kocaman çantalar, şarj aletleri, ıvırlar zıvırlar taşımak istemeyenler için... Küçük bir el çantasında 1-2kg lık yükle hobisini icra etmek isteyen, fakat mikronun rüzgara karşı dirençsizliği vs problemlerle uğraşmak istemeyenler için ideal çözüm gibi...

255mm pal çeviriyor abi, artık kim nasıl isimlendiriyorsa :)

Rasim Öztürk' Alıntı:
Abi model ufak, performanslı, canavar bişey :) Ama işte ekmek-köfte doğru orantısına aynen uyuyor... Çok gezen, yanında kocaman çantalar, şarj aletleri, ıvırlar zıvırlar taşımak istemeyenler için... Küçük bir el çantasında 1-2kg lık yükle hobisini icra etmek isteyen, fakat mikronun rüzgara karşı dirençsizliği vs problemlerle uğraşmak istemeyenler için ideal çözüm gibi...

255mm pal çeviriyor abi, artık kim nasıl isimlendiriyorsa :)

Dur bi tahminde bulunayım , bu kadar detaylı bir bilgilendirme ve fiyat listesi dahil çıkardığına göre , Logodan sonra böyle birşey mi geliyor yoksa Rasim... :evil: ;D

Gelmez abi, ben genelde böyle araştırır listeler yaparım kendimce... Forumda ilgimi çeken konularda muhabbet kıtlaşınca daha çok helifreak takılmaya başlıyorum. Birkaç gündür kesat gidiyoruz malum :)

Rasim Öztürk' Alıntı:
Gelmez abi, ben genelde böyle araştırır listeler yaparım kendimce... Forumda ilgimi çeken konularda muhabbet kıtlaşınca daha çok helifreak takılmaya başlıyorum. Birkaç gündür kesat gidiyoruz malum :)

Herkes Tatilde ya da tatil havasina girdigi icin olabilir mi acaba :laugh:

Antalya'dan sevgilerle :D

Sevgili Huseyin arkadaslar gerekli yorumlari yapmislar.

Ogrenmek icin 450 sinifi alti modeller ne yazik ki uygun degil. Ama illa alacagim diyorsan Blade 180 alabilirsin. Bir nebze olsun klasik 250 Siniflarina gore daha dayanikli ama maliyeti yedekler dahil 450 ile hemen hemen basa bas geliyor.

Insanin akli takilinca yapacak pek bir sey Yok ama almadan once 2 kere daha dusun derim :laugh:

Abilerim konuyu başlatıp ortalıktan kaybolup cevap yazmamış gibi oldu biraz böyle gecikince ama :embarras:
Bu sürede hem danışmış olduğum konuda daha fazla araştırdım baktım ettim hem de daha başka rc model planları üzerine düşündüm... :laugh:

Değerli yorumlarınız için ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bu tecrübelerinizi benimle paylaştıktan sonra 250 sınıfından vazgeçtim. :lollol:

Fakat micro olarak Blade 180 aklıma girdi şimdi de. V977 den kurtulup alabilirim belki. Tabi bu sefer de at9 kumanda kullanım dışı kalıyor. Bu da beni AT9 u satıp şöyle ilelebet beni yolda bırakmayacak bir dx8 ya da dx9 gibi bir kumanda alma fikrine itti. Bakalım ilerleyen günlerde neler icra edeceğim artık :laugh:

Yani bir mikro alacağım çok muhtemelen ama bu helide kesinlikle rudder servo olacak! :thumbup:

Radiolink AT9 unda sizi yolda birakmayacagini dusunuyorum, verdiginiz fark marka bedeli olacak,

Radiolink AT9 güzel kumanda. Fiyatına göre daha da güzel dediğiniz gibi. Bir de dsmx/2 protokollerini desteklese tadından yenmeyecek. Bir blade 180 alsam elimde kumanda varken bir de kumandaya para vermem gerekecek... Ama şuan düşünce aşamasındayım getirisini götürüsünü kesin olarak hesaplayıp ona göre karar vereceğim kumanda konusunda...

Bencede gayet guzel ve yeterli 9 kanal bir kumanda ve bugun itibari ile Pilot-TR KDV ve kargo dahil ustelik pesin fiyatina 9 taksitle satisa sunmus,

Kacmaz firsat aslinda,