27.12.2015 BURDUR buluşma - Maiden ve Kırım

27.12.2015 BURDUR buluşma

Kırım mutlaka elektronik bir arıza yüzünden oldu biliyorum ama , nazara o kadar çok inanırım ki , nazar faktörünü de es geçmek olmaz , görüntülerde görünmüyor ama arkamızda THK model uçak kursuna gelmiş yaklaşık 10 kişilik bir öğrenci grubu , modelci arkadaşlar , ve izlemeye gelen birkaç sade vatandaşla beraber 20-25 kişi vardı alanda...25x2 göz = 50 göz , her gözden 100 MHZ negatif güç gelse , 50x100=5000 mhz negatif nazar power... :lollol:

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Kırım mutlaka elektronik bir arıza yüzünden oldu biliyorum ama , nazara o kadar çok inanırım ki , nazar faktörünü de es geçmek olmaz , görüntülerde görünmüyor ama arkamızda THK model uçak kursuna gelmiş yaklaşık 10 kişilik bir öğrenci grubu , modelci arkadaşlar , ve izlemeye gelen birkaç sade vatandaşla beraber 20-25 kişi vardı alanda...25x2 göz = 50 göz , her gözden 100 MHZ negatif güç gelse , 50x100=5000 mhz negatif nazar power... :lollol:

Abi benim nazarla elimde tuttuğum helikopterin kuyruğunu çarpıp kırmışlığım vardır,
olur valla inanırım :lollol: :lol:

Geçmiş olsun Hakan abi..

Hakan abi maiden hayırlı olsun.

Kırım için de sonunu birkaç kez izledim. 1:34 gibi garip bir ses geliyor. Devamında gaz kesiyor 1:36 gibi...

Benim timing pwm maceramda doğrusunu bulamadık önceleri, auto yapınca da sapıtıyordu. Ama ilk bir, bir buçuk dakikada bir iki kez gaz kesip tekrar alıyordu ve buraları kazasız atlatırsak, uçuşun devamında sorunsuz uçuyordu. Doğru timing ve pwm değerlerini bulamazsa baştan sorun çıkarırdı diye düşünüyorum.

Modeli yeniden uçurmadan önce zaten bütün lehimlere, konnektörlere bakarsın. Bir kararsızlık daha yaparsa bence çok zorlama, hazır yeni modelin de varken... Güven sarsıcı bir eleman sorun çıkarmaya başladığı zaman... Birkaç deneme uçuşu sadece hover, veya olduğu yerde anlık pitch pumplar vermek şeklinde takılırsın.

Ben zorladım mesela, güvenmediğim esc ile normal uçuşlarıma devam ettim (gerçi 600sx gitmişti o zaman, sadece protos kalınca güvenmesem de tek tercihimdi o zaman), yükseklerde half piro esnasında gaz kesti. Model yere vurduğunda ana şaft esc yi darmadağın etmişti (iyi oldu pisliğe :D ), frame ortadan ikiye ayrılmıştı, kanopinin önü parçalanmış ve içindeki pil de hücre delinmese bile hamur kıvamına gelmişti.

Arkadaşlar , aklıma sonradan geldi , onu da yazayım , normalde modele enerji verince , motor 3 defa ötüp , sonra hazır olduğunu belirten bir melodi veriyor biliyorsunuz.Bu uçuşta , motordan hiç ses gelmedi , ben biraz bekleyip , baktım modelde enerji var , bastım gaza uçtum.Ara sıra oluyordu ben hiç takılmadım , kimi zaman yüksek sesle uyarı verip kimi zaman da duymakta oldukça zorlandığım kısıklıkta ses tonu veriyordu motor.Ama uçuşta malesef hiç ötmediği aklıma takıldı şu an..
Bununla alakalı bir durum olabilir mi...

Bu arada kırımı tartışırken maiden arada kaynadı , uçuşu da 5 değil 7 dakika yapıvermişim :laugh: , nedense kumanda timer harekete geçmemiş , noise in uçuş hakkında da bir yorum yaparsanız , belki invert çalışmalara başlamak için motivasyon olur... :p ;D

ismail ŞENCAN' Alıntı:
Geçmiş olsun Hakan abi..

Sağolasın İsmail kardeşim..... :saygilar:

Rasim Öztürk' Alıntı:
Hakan abi maiden hayırlı olsun.

Kırım için de sonunu birkaç kez izledim. 1:34 gibi garip bir ses geliyor. Devamında gaz kesiyor 1:36 gibi...

Benim timing pwm maceramda doğrusunu bulamadık önceleri, auto yapınca da sapıtıyordu. Ama ilk bir, bir buçuk dakikada bir iki kez gaz kesip tekrar alıyordu ve buraları kazasız atlatırsak, uçuşun devamında sorunsuz uçuyordu. Doğru timing ve pwm değerlerini bulamazsa baştan sorun çıkarırdı diye düşünüyorum.

Modeli yeniden uçurmadan önce zaten bütün lehimlere, konnektörlere bakarsın. Bir kararsızlık daha yaparsa bence çok zorlama, hazır yeni modelin de varken... Güven sarsıcı bir eleman sorun çıkarmaya başladığı zaman... Birkaç deneme uçuşu sadece hover, veya olduğu yerde anlık pitch pumplar vermek şeklinde takılırsın.

Ben zorladım mesela, güvenmediğim esc ile normal uçuşlarıma devam ettim (gerçi 600sx gitmişti o zaman, sadece protos kalınca güvenmesem de tek tercihimdi o zaman), yükseklerde half piro esnasında gaz kesti. Model yere vurduğunda ana şaft esc yi darmadağın etmişti (iyi oldu pisliğe :D ), frame ortadan ikiye ayrılmıştı, kanopinin önü parçalanmış ve içindeki pil de hücre delinmese bile hamur kıvamına gelmişti.

Sağolasın Rasim kardeşim , aslında tespitin doğru , 1.34'de gelen o garip sesi ben de duydum , son salınıma girdiğimde modelde bir gariplik hissettim hatta videoda '' ne oluyor '' diye de kendi kendime konuşmuşum ,valla dikkatine hayran kaldım....... :saygilar:

Ne yapalım , şimdilik master model yeni ayarladığım model olur , Sarıkız'ı dinlendirelim o zaman , bu akşam sipariş geçtiğim parçalar geliyor , masada tamir ederken umarım sorunu bulurum , konnektörlerin hepsinide çok dikkatli olarak kontrol edeceğim , motor konnektörlerine model imal edildiğinden bu yana bakan olmamıştır sanırım. :laugh:

Pil hücrelerini sayıyor sanırım o esnada abi, 6s bi konfigürasyonda 6 bip yapar mesela... 3s te sanırım üç kısa bip bir de uzun hazırım bipi... Yanii beep-beep-beep ... beeeeep şeklinde :)

Motorun pozisyonuna göre ya tam boş yerine gelince ses gür çıkıyor, önü kapalı olunca derinden duyuluyor.

Hakan abi eline sağlık , uçuşları keyifle izledim. Noise-in gerçekten başarılıydı :thumbup:

Ayrıca geçmiş olsun :(

Bu arada MAIDEN, kırımın gölgesinde kalmıs :-\ Konu başlığını değiştirdim.

Yeni model, ayar ve ucuş şahane, ellerine sağlık Hakan'ım :thumbup:

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
....Bu arada kırımı tartışırken maiden arada kaynadı , uçuşu da 5 değil 7 dakika yapıvermişim :laugh: , nedense kumanda timer harekete geçmemiş , noise in uçuş hakkında da bir yorum yaparsanız , belki invert çalışmalara başlamak için motivasyon olur... :p ;D

Hakan abi nazarlık olan daha ziyade senin uçuştu zaten, maşallah diyelim.... :bravo: :bravo: :RCKolik:

Modeli havada güzel gösterende bence aslında pilottur, böyle scale tarzı uçuşu çok yakıştırıyorum sana... :thumbup:

Başarılı maiden içinde tebrikler, arada kaynadı gerçekten. :laugh:

Hakan abi elinize sağlık çok güzel maiden olmuş. Hayırlı, uğurlu olsun, hiç kırım görmesin inşallah. :saygilar: Yaşadığınız kırım için ise çok geçmiş olsun, neyse ki çok külfet yaratmamış.

Can Sismaneli' Alıntı:
Hakan abi elinize sağlık çok güzel maiden olmuş. Hayırlı, uğurlu olsun, hiç kırım görmesin inşallah. :saygilar: Yaşadığınız kırım için ise çok geçmiş olsun, neyse ki çok külfet yaratmamış.

Sağolasın Can kardeşim...... :saygilar:
Mini titanın özelliği bu zaten Can , hem parçası plastik olduğu için ucuz , hem de yurtiçinde uygun fiyata parçası bulunabiliyor.Modelin belki üretimi durdu ama , nette hala istediğim parçasına çok kolaylıkla ulaşıp alabiliyorum.Onun için de modellerimi çok seviyorum . :saygilar:

Evrim SUTEL' Alıntı:
Gecmis olsun Hakan hocam, en buyuk kirimin boyle olsun,
Nazar degdi Sari kiza,

Teşekkür ederim Evrim Bey , inşallah , keşke her kırım böyle olsa... :saygilar: