3 Boyutlu baskı 1/6.6 Ölçeğinde Spitfire Mk9

Sümer Yamaner' Alıntı:
Akım kesme değerini koda ekliyorum. Şu anki plaket tasarımı bir pot ile ayara izin vermiyor. O nedenle akımı istedim. Elinde bir avometre yok mu? İki dakikada normal çalışma ve stall akımlarını ölçersin.
Benim sistemde retract ayrı pilden besleniyor. Sana ikili kontrolcü yaparım. Bu şekilde uçak biraz daha ağırlaşır ek pille.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Retractı kanattan hiç sökmeden kablosunu alıcıya bağlarken artı kutbu multimetre üzerinden geçirirsem akım ölçebilirim değil mi? Kafamdaki şey alıcı ile retract arasındaki + ve - kabloları logger üzerinden geçirmek ve tüm hareket limitleri boyunca, belki tekrar tekrar açıp kapatarak, 20 Hz ile kayıt yapmak, daha sağlıklı bir veri olur mu yoksa gereksiz bilgi kirliliği mi olur sadece?

Bence de ayrı pille beslemek daha mantıklı zaten. Kanat gövde servo konektörlerini bağladığım MPX lere retractı hiç eklemedim bile. Onların pili kanatta olur diye düşündüm.

Özgür Evren Varol' Alıntı:
Retractı kanattan hiç sökmeden kablosunu alıcıya bağlarken artı kutbu multimetre üzerinden geçirirsem akım ölçebilirim değil mi? Kafamdaki şey alıcı ile retract arasındaki + ve - kabloları logger üzerinden geçirmek ve tüm hareket limitleri boyunca, belki tekrar tekrar açıp kapatarak, 20 Hz ile kayıt yapmak, daha sağlıklı bir veri olur mu yoksa gereksiz bilgi kirliliği mi olur sadece?

Bence de ayrı pille beslemek daha mantıklı zaten. Kanat gövde servo konektörlerini bağladığım MPX lere retractı hiç eklemedim bile. Onların pili kanatta olur diye düşündüm.
Logger 200 300 mA akım ölçebilecek hassasiyette ise gayet güzel olur.

Sümer Yamaner' Alıntı:
Logger 200 300 mA akım ölçebilecek hassasiyette ise gayet güzel olur.

Current Resolution: approx 0.02 Amps

yani 20 mA hassasiyet var, 200-300 mA ölçülür zahar :)

Current Resolution: approx 0.02 Amps

yani 20 mA hassasiyet var, 200-300 mA ölçülür zahar :)
Çok iyi. Logu bekliyorum.

Ancak eğer alıcıya giden kablodan ölçerswn sıkışma akımını yakalayamayabilirsin.

Sümer Yamaner' Alıntı:
Ancak eğer alıcıya giden kablodan ölçerswn sıkışma akımını yakalayamayabilirsin.

motora gidenden mi ölçmem lazım bu durumda?

Sümer Yamaner' Alıntı:
İdeali o.

O zaman planım şu:
Bozuk olan retractın motorunun kablolarını söküp her iki tarafa doğru da çalıştırıp çektiği akımları kaydediyorum. Sonra belki sağlam olanı da alıcı ile retract arasından ölçebilirim sırf meraktan :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

O zaman planım şu:
Bozuk olan retractın motorunun kablolarını söküp her iki tarafa doğru da çalıştırıp çektiği akımları kaydediyorum. Sonra belki sağlam olanı da alıcı ile retract arasından ölçebilirim sırf meraktan :)

Aynen. Hareket ederken ve sıkışıncaki akımlar lazım.

Sümer abi, akımları kaydettim

Bu grafik genel logun toplamı. Önce bozuk olanla başladım, grafikteki ilk üç pik onun çektiği akım, sonuna doğru duman çıkmaya başladı :D

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Sonra sağlam olan retracta geçtim, grafiğin sadece sağlam olan retractla ilgili kısmı da kırpılmış olarak altta: aradaki tepeciklere takılma, ilk kademeli kısım bir yöne olan hareket, sondaki kademeli kısım da diğer yöne olan hareketin akım değerleri:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Normal hareket sırasında 0.25 ile 0.4 amper arasında, sona dayandığında ise 1.2 - 1.25 A civarında...

800 mA cutoff uygun olacak demektir. Çok iyi.

Sümer Yamaner' Alıntı:
800 mA cutoff uygun olacak demektir. Çok iyi.

Teşekkürler abim.

Buarada retractları beslemek için lipodan başka seçeneğim yok pratik olarak. 2S lipoların var ama elimde, uygun olur mu?

Sümer Yamaner' Alıntı:
Motorlar dayanır mı bilmiyorum. Dayanırsa ideal olur.

Peki varsayalim motorlar dayandi, voltaj artinca akim da artmayacak mi, yani yaptigim olcumlerdeki degerlerden farkli olmaz mi akimlar. Olcumler 5.5 ile yapildi buarada...
ben lipo ile beslenebilir mi derken devrenin kendinden bir nevi regulatoru var mi acaba giris ne olursa olsun motoru 5 voltla besleyen, gibisinden biseyler dusunmistim...

Yüksek voltaj motorun daha hızlı dönmesine yol açacak. Bu da motor sargılarında oluşacak zıt elektromotor kuvvetini artıracak.
Çekilen akım, uygulanan gerilim ile zıt elektromotor geriliminin farkının motor sargısının ohmik direncine bölünmesi ile hesaplanır.
Zıt elektromotor gerilimi arttıkça yani motor hızlandıkça, fark azalıp akım düşer.
Sonuçta tüm olay bir enerji yönetimi. :)
Kısaca aynı işi (tekerin açılıp kapanması) daha yüksek gerilimle yaparsak harcayacağımız akım düşecektir.
Sistem sıkıştığında ise zıt elektromotor kuvvet sıfırlanacağı için akım uygulanan gerilimin motor sargısının ohmik direncine bölünmesi ile hesaplanacak.
Toparlarsak, normal çalışma akımında ihmal edilebilir düşme, sıkışma akımında ihmal edilebilir yükselme bekleyeceğiz. Bu da bizim kontrol ünitemiz için sorun olmayacak.