3D printer ile yapılan heli fuselage, mekanikler ve uçaklar

Celalettin Yazkan

RcFanatik
İlgi Alanı
Uçak
Evren beyin konuda Türker heli de yaparlar demiş konuyu bölmek istemedim youtube da rastladığım bazı 3D printer örneklerini paylaşayım dedim.İyi seyirler. :RCKolik:

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

devamı youtube da istemediğiniz kadar örnek var rc spare part lar vs.vs.

3D printer ile yapılan heli fuselage,mekanikler ve uçaklar

Hay yaşşa kaptanım :) teşekkürler. Basıversem mi bir airwolf aceba [emoji41]

Sent from my iPhone using Tapatalk

Özgür Evren Varol' Alıntı:
Hay yaşşa kaptanım :) teşekkürler. Basıversem mi bir airwolf aceba [emoji41]

Benim nickname airwolf dur . :)

Bilmem anlatabildim mi? :thumbup: :saygilar:

Air mi wolf? [emoji7][emoji7][emoji7]

Durduk yere iş çıkarıyorsun Türker :laugh: Şimdi ortaklaşa 1 tane 3D printer almak farz oldu ;D

Paylaşım için teşekkürler abi, hiç aklıma gelişte google da aratmamıştım %p

Sümer Yamaner' Alıntı:
Ben olsam Evren Celalettin ve Türker'i banlardım. Olur biterdi.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Benim günahım ne? Heli bile uçurmuyorum [emoji12][emoji12][emoji12]

• Haha
Tepkiler: Celalettin Yazkan
Özgür Evren Varol' Alıntı:
Benim günahım ne? Heli bile uçurmuyorum [emoji12][emoji12][emoji12]
Air wolfa meyil edince sende gümbürtüye gittin Evren hocam. :lollol: :lollol: Ama merak etme Sümer abi öyle diyor ama gözünün önünden ayırmaz bizi. ;D

Bu 3D printerlar ile yapılamayacak çok az şey var gibi gözüküyor. Çizim programı olarak ne kullanılıyor, biraz 3D çizim antremanlarına başlamak lazım sanki. :)

Printer'ı almak işin kolay kısmı, her istediğimiz parçanın hazır dosyasını bulamayacağız sonuçta. :-\

Ben hazir airwolf cizimleri buldum aslinda ama nasil dilimlenir bu? Nelere dikkat etmek lazim hic bilmiyorum :) 700'luk yapilabilir mi?

Türker Akgün' Alıntı:
Air wolfa meyil edince sende gümbürtüye gittin Evren hocam. :lollol: :lollol: Ama merak etme Sümer abi öyle diyor ama gözünün önünden ayırmaz bizi. ;D

Bu 3D printerlar ile yapılamayacak çok az şey var gibi gözüküyor. Çizim programı olarak ne kullanılıyor, biraz 3D çizim antremanlarına başlamak lazım sanki. :)

Printer'ı almak işin kolay kısmı, her istediğimiz parçanın hazır dosyasını bulamayacağız sonuçta. :-\

Sümer abi gözünün önünden ayırmaz bizi orası doğru da ne niyetle ondan hala emin değilim :D

Çizim programı olarak ben Fusion360 kullanıyorum, Autodesk'ten hiç beklenmeyecek şekilde bedava :heartxf: Daha doğrusu, kayıt olurken kullanım amacınızı bildiriyorsunuz, hobi amaçlı yada ticari de olsa eğer bu programı kullanarak yılda en az 100k $ para kazanmıyorsanız, bedava kullanım hakkı veriyor. Kısacası bize tamamen beleş :)
Adının fusion olmasının da çok sağlam bir nedeni var, pek çok şeyi bir araya getirip birleştirmişler. Çizimini yaptığınız nesneyi istersenin 3D printer için "dilimlenmeye" hazır bir formatta kaydediyorsunuz, yok ben bu mereti CNC ile işleyeceğim derseniz de ister torna, ister freze isterseniz de "router" için gerekli işyollarını bile çıkartabiliyorsunuz. Kısacası tasarımdan üretime neredeyse tek yazılım ile gidebiliyorsunuz. Kullanımı da gayet basit, youtube daki videoları izleyip çalışarak öğrenilebilir sonrasında da zaten kullandıkça gelişecektir beceriniz... Hele önceden biraz CAD tecrübesi varsa geçiş çok hızlı olacaktır.

Emre Kaman' Alıntı:
Ben hazir airwolf cizimleri buldum aslinda ama nasil dilimlenir bu? Nelere dikkat etmek lazim hic bilmiyorum :) 700'luk yapilabilir mi?

Nasıl bir çizim bu acaba? dilimleme olayı çok zor çok, hiç bulaşma bir bilene bırak :p

• Beğen

aha olan oldu bak bulaştırdınız beni de, thingiverse de buldum bişey :)

Amcam çalışan bir meknanik "şasi" tasarlayabilmiş, ama gövde tasarımı berbat :p neyse ki ben kendi süper kobramı tasarlayıp basıcam :hoppa: :hoppa: :hoppa:

• Beğen

Sürekli yeni bir projeye göz dikip başlayıp iki dakika sonra onu yarıda bırakıp bir başka projeye başlamak genellikle önerdiğim bir şey değil! :lol:
Onun yerine bir işe konsantre olup onu bitirmek ve sonra başka bir projeye yönelmek çok daha verimli oluyor.
Hani belki bilmezsiniz diye şeyttiydim! :D :p :D :p

• Beğen

Eyvah eyvah [emoji1] aradan bi de airwolf cikar mi? [emoji23] yada en azindan 700'luk tasarlasak kobrayi?? En olmadi 600? [emoji1]

Sümer Yamaner' Alıntı:
Sürekli yeni bir projeye göz dikip başlayıp iki dakika sonra onu yarıda bırakıp bir başka projeye başlamak genellikle önerdiğim bir şey değil! :lol:
Onun yerine bir işe konsantre olup onu bitirmek ve sonra başka bir projeye yönelmek çok daha verimli oluyor.
Hani belki bilmezsiniz diye şeyttiydim! :D :p :D :p

Ben çok iyi biliyorum abi, o yüzden istinye tayyare fabrikasında bir sürü iş yapılıp hiçbir iş bitirilemiyordu :D:D:D

Burda daha iyiyim, bu proje laflarını da heli tayfasını oyalamak için ortaya atıyorum, bidakka, onlar da okuyor dimi bunları :D :D :D

Emre Kaman' Alıntı:
Eyvah eyvah [emoji1] aradan bi de airwolf cikar mi? [emoji23] yada en azindan 700'luk tasarlasak kobrayi?? En olmadi 600? [emoji1]

Airwolf çıkmaz, onu nicknamei "airwolf" olan yapsın herşeyi devletten beklemeyin kardeşim :p

kobrayı yapınca 300 500 farketmez isteidiğimiz boyuta getirip basarız