3D Yazıcı size göre mi? Tercih ederken nelere dikkat etmelisiniz?

Merhabalar
2 sorun olacak.
Frame basilir mi bu alette? Basilirsa ne kadar saglam olur?
frame basmak mümkün ama sizin baskı alanınıza göre genel olarak racing class drone lar ebat olarak oluyor 450 frame parça parça bastığım oldu benim. kullanılan flamentlerin farklı farklı türleri bulunmakta bunlar arasında hepsi farklı öz kütle ve elastikiyete sahip. ben daha çok PLA ile basıyorum. Baskı ile elde ettiğiniz frame eğer tasarım olarak gereken şeyleri barındırmıyorsa her şeyden vibrasyon kapıp düzgün PID ayarı yapmanızı engelliyor veya son derece zorlaştırıyor. Size yegane tavsiyem eğer ki herhangi bir otonom sistem tasarımı veya buna benzer bir şey yapmayacaksanız yani prototiplendirme ihtiyacı yaşamıyorsanız ve de elinizde herhangi bir 3D printer yoksa maliyeti yüzünden bence gerek yok.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Bende bir adet Tevo Tarantula edindim. Şunu söylemek isterim ki çok korkacak bir şey yokmuş. İnternet videolarını izleyerek kurulduğuna stok hali ile bile iyi denebilecek işleri problemsiz çıkarttığını gördüm. Helikopter yapıp uçuran adam bunu haydi haydi yapar.
Şimdi yavaş yavaş nozlle fanlarını falan bastırıp baskı kalitesini arttırmaya başlayacağım. Şimdiye kadar neden almamışım diyorum.

Bende bir adet Tevo Tarantula edindim. Şunu söylemek isterim ki çok korkacak bir şey yokmuş. İnternet videolarını izleyerek kurulduğuna stok hali ile bile iyi denebilecek işleri problemsiz çıkarttığını gördüm. Helikopter yapıp uçuran adam bunu haydi haydi yapar.
Şimdi yavaş yavaş nozlle fanlarını falan bastırıp baskı kalitesini arttırmaya başlayacağım. Şimdiye kadar neden almamışım diyorum.
Yeni oyuncağın hayırlı olsun @İlker Sönmez hocam :thumbup:

• Beğen
Tepkiler: İlker Sönmez
İyisiyle kötüsüyle çok güzel anlatmışsın Tevo'yu bize ikinci videoda, eline diline sağlık. :bravo::bravo::bravo:

Artık aileden biri sayılır neredeyse ama ben hala aynı fikirdeyim, en iyi Tevo Emre'nin tevodur. :lollol::lol:

• Beğen
Tepkiler: Emre Kaman
Video için teşekkürler. Karbon fiber işleyebilecek bir 3D yazıcı var mı acaba hesaplı ? Yani ortaya çıkacak ürünün karbon fiber olmasını istiyorum. Hemen hemen bir su bardağı kadar boyutunda olacak.

Fiber katkılı filamentler var, ancak bunlarla basılacak ürüne karbonfiber demek, karbonfibere haksızlık etmek olur. Ayrıca bu tip filamentler aşındırıcı etkiye de sahiptir ve özel nozzle ile kullanılması gerekir. İhtiyacınız olan ürünün karbonfiber özellikleri taşıması gerekiyorsa, 3d basılmış hiçbir şey o özellikleri veremeyecektir. (Bugünün teknolojisi ile)

Fiber katkılı filamentler var, ancak bunlarla basılacak ürüne karbonfiber demek, karbonfibere haksızlık etmek olur. Ayrıca bu tip filamentler aşındırıcı etkiye de sahiptir ve özel nozzle ile kullanılması gerekir. İhtiyacınız olan ürünün karbonfiber özellikleri taşıması gerekiyorsa, 3d basılmış hiçbir şey o özellikleri veremeyecektir. (Bugünün teknolojisi ile)
Peki karbonfiber veya karbonfiber gibi kadar sağlam baskılar alabileceğimiz hesaplı bir 3d yazıcı var mı ?

Peki karbonfiber veya karbonfiber gibi kadar sağlam baskılar alabileceğimiz hesaplı bir 3d yazıcı var mı ?
Merhaba,

Her ihtiyaç için malzeme mümkün, yüksek dayanım, ısı mukavemeti vb. için mühendislik ürünlerinden olan ultem filament thermoplastic çeşitlerine bakabilirsiniz. Yalnız bu malzemeyi piyasadaki standart yazıcılar ile basamazsınız ve fiyatı oldukça yüksektir.

Öncelikle şunu açıklamak gerekli, karbonfiber dediğimiz aslında adından da anlaşılacağı gibi bir fiber, yani lif, bir çeşit iptir ve bu lif haliyle tek bir sağlamlığı vardır o da hayli yüksek olan çekme dayanımıdır. Ama sadece fiber haliyle karbondan rijit bir nesne yapamazsınız. Günümüz kompozit teknojojisinde karbonfiber lifleri çeşitli reçinelerle bir arada kullanılarak reçinenin liflerin içine işlemesi ve lifler arasında bağ kurarak rijit (veya yarı esnek) bir bağ kurması sağlanarak kullanım amacına uygun mekanik ve fiziksel özelliklere sahip bir yapı elde edilir. FDM 3D baskı teknolojisinde kullanılan "karbonfiber katkılı" filamentler fiziksel ve mekanik açıdan yukarda anlattığım kompozit karbonfiber yapıların yanına asla yaklaşamazlar. Zira bu filamentler içine katılan karbonfiber (veya bazen camfiber) katkıları genellikle çok kısa boyutta kırpılmış liflerden oluyor ve karbonun temel özelliği olan çekme dayanımı için gerekli olan süreklilik kaybediliyor. Dahası kullanılan termoplastikler kompozit reçinelerinde olduğu gibi karbon liflerinin içine işleyerek sağlam bir bağ oluşturmuyorlar. Sonuç olarak elde edilen son ürün aynı filamentin katkısız haline göre biraz daha dayanımı yüksek olmakla birlikte gerçek karbonfiber ürünlerle akalası bile olmayacak şeyler oluyor. Buarada bahsettiğim normal filamente göre daha yüksek dayanım da genellikle sertlik ve aşınma dayanımı şeklinde oluyor, çekme dayanımlarında elde edilen artışlar fazla da kayda değer olmuyor, ama bazı durumlarda o ufacık artışlar bile faydalı olabiliyor tabiki.

Uzun lafın kısası, en azından bugünkü teknoloji ile, ekonomik (ev tipi) FDM 3D yazıcılar ile karbonfiber kompozit bir yapının muadili bir yapı elde etmek teknik olarak imkansız denebilir. Ama printer ile kalıp basılıp bu kalıpla gerekli karbonfiber parça üretilebilir ;)

Öte yandan, ticari ve endüstriyel 3D yazıcılar artık neredeyse herşeyi basabiliyorlar. Henüz karbonfiber tarzı kompozit bir yapı basıldığını görmedim (konvansiyonel kompozit üretim teknikleri hala daha cazip ve ekonomik) ama değişik metallerle baskı yapılabiliyor. Sümer abinin bahsettiği gibi zamanında yüksek dayanım ihtiyacı olan ve oldukça küçük bir parçaya ihtiyacım olduğunda tasarımı kendi FDM printerimde doğruladıktan sonra diş hekimleri için baskı yapan bir yerde kobalt/çelik alaşımı gibi bir malzemeden bastırtmıştım. Benzer şekilde paslanmaz çelik, aluminyum, pirinç vb pek çok metal ile baskı yaptırmak mümkün olabiliyor.