4 Kanallı Helikopter'i 3D Kullanmak Mümkün Mü?

Hakan Öztürk

Yeni Uye
İlgi Alanı
Heli
Merhaba,

İnternette var olan, RC Helikopterlerin elektroniği, mekanızması hakkındaki neredeyse tüm bilgileri edindim. Ancak çözüm bulamadığım bi' kaç soruyu burada dile getirmek istiyorum.

Helikopterlerin donanım'ını inceleyecek olursak, çoğunlukla 3 Servo, 1 Ana Motor, ESC ve Batarya.
Peki bu donanımları 4 kanallı kumandayla kontrol edememekteki sebep nedir?

3 veya 3.5 Kanallı cihazların oyuncak, çocuk ya da dekorasyon ürünü olduğu konusunda hepimiz hemfikiriz.

'adlı başlıkta bu cihazların kısıtlı eksende hareket edebildikleri belirtilmiş.

Bu helikopterlerin mekaniği üzerinde değişimler yaparak ya da kumanda üzerinde çeşitli rotasyonlar yaparak bu cihazı 3D uçarabilmemiz mümkün müdür?
Değilse neden?

Bi' süredir ilgilendiğim model WLtoys V913.

Kendimi iyi ifade etmek adına şunları ekliyeyim, 6 kanallı helikopterler biraz daha maliyetli. 500 TL gibi bir bütçe verip 20 CM'lik bi' helikoptere sahip olmak biraz kötü, çünkü o da oyuncak gibi görünüyor.

Standart uçuş modu yerine çoğunlukla tercihim 3D olacaktır,
4 Kanallı helikopteri tam devirde ve ana rotor açıları -12 | +12 olacak şekilde ayarlayamaz mıyım?

Merak ettiklerim bunlardı, konunun benden sonrakilere ışık tutacağı ümitlerimle,
saygılar.

4 kanal ile 6 kanal arasındaki farkı zamanında şu videoda açıklamaya çalışmışız.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

4 Kanallı helikopteri tam devirde ve ana rotor açıları -12 | +12 olacak şekilde ayarlayamaz mıyım?
İşte esas sorunun da cevabı bu. 4 kanal modellerde pal açısı sabittir. Yani şu videodaki kafa ve pal hareketlerini yapamaz.

Bi' süredir ilgilendiğim model WLtoys V913.
Ama uzak dur, parana yazık olur. WLToys sadece alacaksan V977 al. Diğer modellerinden uzak dur.

6 kanallı helikopterler biraz daha maliyetli. 500 TL gibi bir bütçe verip 20 CM'lik bi' helikoptere sahip olmak biraz kötü,
Inan o küçük gördüğün 20 cm model, şu an senin gözüne hoş gelen ve almayı düşündüğün 4 kanal modellerin hepsini 2 katlar.

Şimdi sen üniversiteye hazırlanan bir arkadaşımızsınız.

Bu heli BOŞ ZAMAN ve NAKIT işin. O yüzden yerinde olsam, üniversiteyi kazanıncaya kadar herhangi bir model alma ve sadece SIM çalış derim.

Hakan söylediklerinin hepsini büyük bir ihtimalle yapabilirsin. ;) Fakat yapabilmek için ihtiyaç listesini gördüğünde doğrudan bir 6 kanal helikopteri neden tercih etmiyorum sorusu seni başka bir noktaya getirecektir.

Çünkü ihtiyacın olan tüm revizyonları tamamladığında elinde düşük performanslı bir 6 kanallı helikopter ve cebinden eksilen binlerce lira olacaktır. 4 kanallı bir helikopteri 6 kanal kabiliyetlerine getirebilmek için gerekli araştırmalar ve denemeler için harcayacağın en iyi ihtimalle onlarca saatlik mesainin ise tamamen ücretsiz olduğunu kabul ediyoruz tabi. :eek:

Bu demek değildir ki bu iş yapılmasın. Sen daha 21 yaşındasın, bu süreç sana parayla pulla edinemeyeceğin bilgi ve tecrübe kazandıracaktır. Bu yönüyle bakıldığında güzel bir proje olarak görülebilir. Fakat zor ve meşakatli bir yolculuk çıkacağın.

" Sen olsan ne yapardın ? " diye soracak olursan ben bu işe hiç girmezdim. Tercih senin elbette. :saygilar:

Forum bu konuda en büyük destekçin olacaktır. :RCKolik:

Alti kanalli elektrikli helilerde 3 degil 4 servo olur, 3 swashplate’de, bir de kuyrukta. 4 kanalli bir helikopteri ise 6 kanala cevirmek fiziken imkansiz olmasa da, pratikte mantiksiz ve Turkerin dedigi gibi pahali olur.

6 kanal terimi flybar’li helikopterler zamanindan kalmadir. 6 kanal flybarli bir heli ucurabilmek icin minimum kanal sayisidir. Flybarless bir heli uygun bir unite ile 5 kanalla da ucurulabilir, ancak unitenin diger ozelliklerinden de yararlanabilmek icin minimum 7 kanalli bir kumanda tavsiye edilir. 4 kanal bir kumandayla heli ucurulamaz ne yazik ki. En azindan bizim anladigimiz sekilde :)

En sade ifadeyle 4 kanal hem elektronik, hem de mekanik olarak 6 kanala göre çok ilkeldir. Gerekli değişikle 3d uçuş mümkün mü? Teorikte mümkün, pratikte ise sorun şu; 6 kanalın kabiliyeti kazandırmak için pek çok parça değişecek hatta bazı parçaları bizzat elle yapmak gerekecek. Ve işin aslı bunu yapmak 6 kanallıyı almaktan daha pahalıya mal olacak.

• Beğen
Tepkiler: Hakan Öztürk

Değildir diye bir şey yok üstad, palleri söker ters takar yine ters uçururum ben onu; ama bu sefer düz uçmaz orası ayrı ahahahaha :D

Hakan söylediklerinin hepsini büyük bir ihtimalle yapabilirsin. ;) Fakat yapabilmek için ihtiyaç listesini gördüğünde doğrudan bir 6 kanal helikopteri neden tercih etmiyorum sorusu seni başka bir noktaya getirecektir.

Çünkü ihtiyacın olan tüm revizyonları tamamladığında elinde düşük performanslı bir 6 kanallı helikopter ve cebinden eksilen binlerce lira olacaktır. 4 kanallı bir helikopteri 6 kanal kabiliyetlerine getirebilmek için gerekli araştırmalar ve denemeler için harcayacağın en iyi ihtimalle onlarca saatlik mesainin ise tamamen ücretsiz olduğunu kabul ediyoruz tabi. :eek:

Bu demek değildir ki bu iş yapılmasın. Sen daha 21 yaşındasın, bu süreç sana parayla pulla edinemeyeceğin bilgi ve tecrübe kazandıracaktır. Bu yönüyle bakıldığında güzel bir proje olarak görülebilir. Fakat zor ve meşakatli bir yolculuk çıkacağın.

" Sen olsan ne yapardın ? " diye soracak olursan ben bu işe hiç girmezdim. Tercih senin elbette. :saygilar:

Forum bu konuda en büyük destekçin olacaktır. :RCKolik:

Ne güzel söylediniz tecrübe parayla satın alınamaz diye :) Ben işin kolayına kaçmak istediğimden merak edindiğim bir konuydu ama eline kumanda almamış benim gibi biri için henüz zor ve meşakatli bir proje olur gibi görünüyor;

biz bu yoldan dönelim en iyisi :)

Şundan kısaca bahsedeyim, teknik ve mantıkçı bir insanımdır, geçmişteki iş tecrübelerim bana modelleme konusunda bi takım şeyler kattı.
Entarinizi okuduktan sonra kendim tasarlayıp sanayide dallandırıp budaklandırabilir miyim diye derin derin düşünmedim değil :D
Hele ki günümüzde 3D yazıcı gibi teknoloji çılgınlığı varken =))

Bence ileri seviye mühendislik isteyen şeyler değil :)

Ama en nihayetinde önce hazırını alıp canlı canlı izlemek daha akılcı bir adım olucaktır tabii :)

Sevgili Hakan.
V977 ya Hisky HCP100S al bak keyfine :)
Uğraşmayı seviyorsan, bunlar da seni yeteri kadar meşgül eder uğraştırır :)

XK K120 ve V977 modelleri arasında geziniyorum :D HCP100S'yi de tercihler arasına ekledim. Karar verdiğimde önerilerinizi ayrıca alacağım, yine tavsiye için teşekkürler :)

En sade ifadeyle 4 kanal hem elektronik, hem de mekanik olarak 6 kanala göre çok ilkeldir. Gerekli değişikle 3d uçuş mümkün mü? Teorikte mümkün, pratikte ise sorun şu; 6 kanalın kabiliyeti kazandırmak için pek çok parça değişecek hatta bazı parçaları bizzat elle yapmak gerekecek. Ve işin aslı bunu yapmak 6 kanallıyı almaktan daha pahalıya mal olacak.

Kısa ve öz şekilde özetlemişsiniz, teşekkürler :)

Alti kanalli elektrikli helilerde 3 degil 4 servo olur, 3 swashplate’de, bir de kuyrukta. 4 kanalli bir helikopteri ise 6 kanala cevirmek fiziken imkansiz olmasa da, pratikte mantiksiz ve Turkerin dedigi gibi pahali olur.

6 kanal terimi flybar’li helikopterler zamanindan kalmadir. 6 kanal flybarli bir heli ucurabilmek icin minimum kanal sayisidir. Flybarless bir heli uygun bir unite ile 5 kanalla da ucurulabilir, ancak unitenin diger ozelliklerinden de yararlanabilmek icin minimum 7 kanalli bir kumanda tavsiye edilir. 4 kanal bir kumandayla heli ucurulamaz ne yazik ki. En azindan bizim anladigimiz sekilde :)

Şunu anlıyorum kumanda zaten en az 6 olmalı, 4 CH'nin yanında verdikleri kumanda iş görmeyecek, neden extra maaliyet dediklerini daha iyi anladım teşekkürler :))

4 kanal ile 6 kanal arasındaki farkı zamanında şu videoda açıklamaya çalışmışız.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

İşte esas sorunun da cevabı bu. 4 kanal modellerde pal açısı sabittir. Yani şu videodaki kafa ve pal hareketlerini yapamaz.

Ama uzak dur, parana yazık olur. WLToys sadece alacaksan V977 al. Diğer modellerinden uzak dur.

Inan o küçük gördüğün 20 cm model, şu an senin gözüne hoş gelen ve almayı düşündüğün 4 kanal modellerin hepsini 2 katlar.

Şimdi sen üniversiteye hazırlanan bir arkadaşımızsınız.

Bu heli BOŞ ZAMAN ve NAKIT işin. O yüzden yerinde olsam, üniversiteyi kazanıncaya kadar herhangi bir model alma ve sadece SIM çalış derim.

Ayrıntılı cevabın için teşekkürler üstad,
başlıktaki soru'nun cevabı pallerin şekli şemalinde gizliymiş meğer :)

Palleri ters cevirip ters uctugun gunleri gormek isterim :lollol: :lollol:

Yanlis anlama, hakkaten invert uctugun gunleri gormek isterim, o zaman bu yazdigini okudugunda sen de tebessum edeceksin bizim gibi :) Ancak Levent abi gibi bizlerin yasi kadar modelcilik tecrubesi olan abilerimiz biseye “degildir” diyorsa, o sey degildir Hakan :)

Sanayide bisey yaptirmak olayini aklindan bile gecirme derim. Hic sanayide bisey yaptirmaya calistin mi bilemiyorum, ancak boyle “antin kuntin” isleri bir kenara birak, kendi isini bile zor yaptirirsin adama sanayide. Allah dusurmesin :D

3D heli yazma olayi hepimizin keske olsa dedigi birsey, ancak ben deyim 3, sen de 5 yil daha o is pek mumkun degil. Yani su anki filamentler ile rafta duracak statik bir modelden oteye gecemezsin.

Mikro 6 kanallar iyidir. Hem ucuzlar, hem ogretirler, hem de zor kirilirlar.

Bende de eskiden syma ufaklik vardi, aynisini yapmistim. Cok zevkli bi ucusu var bu halde :D

• Beğen
Tepkiler: Hakan Öztürk