450 sınıfı ekipman seçimi kararsızlık

mcgrcsr

Yeni Uye
Merhabalar,
uzun süredir yerli yabancı forumları youtube kanallarını araştırıyorum.
S500 toplamaya karar verdim.
Kafamda belirlediğim ekipmanlar;

Frame: Generic S500 Frame PCB'li 25 $

Motor: MT2213 935 KV Emax (40$) Çok daha uygun fiyata Benzer değerler veren motorlar var Racerstar BR2212 920 kv gibi. Tavsiyeye açığım.

ESC: FVT littlebee 30A opto Pro 35$ Tavsiyeye açığım Simonk bu BLheli mi hangisinin avantajı nedir çok gözemedim.

FC: Naza M lite + GPS modulü 65 $ Kesin krar verdiğim tek kompanent bu diyebilirim.

Transmitter: AT9S 100$ FS6x Düşünürken biraz daha iyisi olsun uzun ömürlü olsun diyerek tercih ettim.

Pil: Aklımda herhangi bir şey yok, tavsiyelere açığım.

Ürünlerin hiç birini sipariş etmedim.Sizlerin önerilerine göre şekillendirerek 1-2 gün içinde sipariş geçeceğim.
Drone configurator kullanarak parçaları girdiğimde şu şekilde bir sonuç çıktı.

Daha sonra eklemeler ile FPV ve 2-3Axis Gimbal ile amatör video çekimleri planlıyorum.
İlk aşamada Quad'ı uçurmak ve genel olarak tanımak istiyorum.
Yardımlarınız için teşekkür ederim.
Tavsiyeler konusunda fiyat\Performans ürünlerini tercih etmek istiyorum her zaman.
Teşekkür ederim.
Kıımsız uçuşlar

sevgili Çağrı

Toplamak istediğin multicopter ile ilgili parça seçimlerine baktım. Genel olarak uyumlu seçimler olmuş. Ancak motorların bir süre sonra sana kuvvetsiz gelecek ve daha kuvvetli motorlar isteyeceksin . Bu nedenle sunnysky v2216 900kv kullanmanı öneririm. Çok iyidirler.

Kullanmayı tasarladığın 10 luk proplar 3s de yeterli gücü sağlamayabilir. pilin 4s olmasını öneririm

4s lipoda şayet 10 luk prop kullanacaksan için kesinlikle 2216lık 800 veya 900 kv motor kullanmanı öneririm. şayet 2212 de karar kılarsan 4s lipo ile 9 luk prop a düşmen gerekir.

FPV yapacaksan kıvrak ve kuvvetli bir cihaz olmalı.

Uçuş kontrolcüsünü pixhawk öneririm. zira açık kaynak donanım ve yazılıma sahiptir. özellikleri her geçen gün gelişmektedir. naza yazılımsal kısıtlamaları olan bir donanımdır. güncel olmaktan çıkmak üzeredir. genel olarak pixhawk a göre daha alt seviye bir uçuş kontrolcüsü olarak kabul edilir. (ancak bu naza nın kötü olduğu şeklinde bir algı oluşturmasın)

sevgi ve saygılarımla

şakir polay

merhaba şuanda f450 frame readytosky 2212 920kv motor simonk 30A esc flysky fs-th9x kumanda 3s 4200mah 30c lipo 9450 prop ve apm 2.8 ile bir kurulum yapıp test uçuşları yaptım elimde storm 32 gimbal ve yi kamerada mevcut ancak gimbalı henüz hiç kullanmadım. Bu konfigrasyonu daha güvenli ve stabil hale getirmek istiyorum. Konu sahibi arkadaş ile benzer bir amacımız var önerilerden bende faydalanmak isterim.

Konuyu takip eden bilgili ve ilgili arkadaşlar için aldığım malzeme listesini paylaşmak isterim;

Kumanda: Radiolink AT9S + R12DSM 70$
Frame: S500 With PCB 20$
Flight Controller: Naza M Lite+ Ublox M8M GPS 62$
Motor-ESC: Emax mt2213 935KV + Emax BLHELI 30 A ESC 60$
Battery: MOS 3S 5200 Mah + TCB 3S 5000 Mah 65 $
Charger: IMAX B6 80W Balancer 17$
Camera: Eken H9 30 $
FPV cam:Eachine C800T 800TVL 16,5
Eachine TS832 Boscam FPV 5,8 GHZ Transmiter 11 $
Eachine ROTG01 UVC OTG Reciever 16 $ Bunu kullanarak görüntüyü telefona alıp monitör yerine telefon kullanmayı düşünüyorum. Bilgisi olan var mı?

AOMWAY 5.8 GHZleaf clover Anten 10 $
Pervane için balancer
3 takım 1045 pervane seti
Banana plugs
12 AWG kablolar
mini usb esc programmer
lehim seti
5'er Adet dişi erkek XT60 plug
Çeşitli ebatlarda ve renklerde shrink tube seti

Bunlar dışında bana lazım olacak malzeme olacak mıdır ? Yardım ve yorumlarınızı beklerim.
Fiyatlarını da Quad toplamak isteyen arkadaşlara bilgi olabilmesi açısından paylaştım.

frame olarak hangisini seçtiniz acaba ? ben aşağıdaki iki ürün aarsında kaldım sizin fiyat bayağı uygun. plastik iniş takımı ben tavsiye etmiyorum.

https://tr.aliexpress.com/item/S550-F550-500-Upgrade-Hexacopter-Frame-Kit-with-Unflodable-Landing-Gear-for-FPV/32288216316.html?spm=a2g0s.13010208.99999999.279.WFCoLm

https://tr.aliexpress.com/item/500mm-S500-Quadcopter-Multicopter-Frame-Kit-PCB-Version-with-Carbon-Fiber-Landing-Gear-for-FPV-Quad/32304446878.html?spm=a2g0s.13010208.99999999.282.WFCoLm

Birde fpv kamerayı ekstra olarak almanıza gerek yok yi kamera ve bazı kameralarda hem kayıt yapıp hemde fpv görüntü verme özelliği var basit bir kablo ile yapılabiliyor. Ekende bu özllik yok diye biliyorum.

ekleme: gps mount yoksa gps yanında kesinlikle alın.https://tr.aliexpress.com/item/F07502-Universal-GPS-Folding-Antenna-Mount-Holder-Metal-for-RC-Quadcopter-Multicopter-DJI-Drone-Color-Black/32370695023.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.T3lNvL

birde imkanınız varsa motor ve escleri yedekli alın ben ilk kurulumda esclerden birini yaktım ve sabırsızlığım yüzünden 4 esc fiyatına 1 esc almak zorunda kaldım n11 den. şuan 4 motor 4 esc siparişi daha verdim yedek.

kablo sıyırmak için çok faydalı tavisye ederim https://tr.aliexpress.com/item/Free-Shipping-Hot-Automatic-Sale-Cable-Wire-Stripper-Self-Adjusting-Crimper-Stripping-Cutter/32604839396.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.o98mtx

kumanda alıcı bağlantılarında bana lazım olmuştu https://tr.aliexpress.com/item/10Pcs-10cm-26AWG-to-Male-JR-Plug-Servo-Extension-Lead-Wire-Cable/32345758105.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.0Pl9Dq

lipo şarj ölçer kesinlikle ve kesinlikle şart ben 3 tane aldım havadayken bile takılı pil belli seviyeye gelince ötmeye başlıyor ses ağağıdan duyuluyor indiriyorum hemen https://tr.aliexpress.com/item/1pcs-Hot-Sell1-8S-LED-Low-Voltage-Buzzer-Alarm-Lipo-Voltage-Indicator-Checker-Tester-Wholesale-free/32378582624.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.X0FIka

gimbal almayacaksanız basit bir kamera tutucu titreişimi kısmen enegelliyor ilk uçuşlarımı bununla yaptım https://tr.aliexpress.com/item/Gimbal-W-Camera-Holder-For-Syma-X8C-X8W-RC-Quadcopter-Drone-Spare-Parts-Black/32710656533.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.X0FIka

Öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.
Aldığım frame Frame + Naza M lite + GPS module şeklinde bir set fiyatı 84 dolar.Ben parça parça fiyatlarını yazabilmek adına 20 dolar dedim ama hesaplayınca 22-24 dolar gibi bir fiyata almış oldum.
GPS tutucu setin içinde mevcut. Önermiş olduğunuz kablolar Naza M lite içinde geliyor sanırım ama aynı kablolar mı değil mi emin olamadım. Kablo uçu açıcı ve pil voltaj ölçeri sipariş vereyim yararlı ürünlermiş. Eken'i fiyatından dolayı sipariş verdim FPV olarak da kullanılabilen aksiyon kameraları daha pahalı idi. bende bu şekilde bir çözüme gittim. Hem çekim yapmayacağım zaman ağır bi kamera taşımamış olurum quad ile. ESC yedek almak mantıklı o kadar kolay bozulan bir parça olduğunu tahmin etmemiştim. Quad'ı topladıktan sonra 3 axis uygun fiyatlı bir gimbal düşünüyorum storm32 gibi.

Frame+ naza yı aldığım ilan şu

eve sizin setinizde bahsettiğim kablolar varmış ancak size önerim 84 dolar olanı değil 89 dolar olanı almanız. yukarıda da bahsettiğim gibi bu plastik iniş takımları hiç kullanışlı değil. Bende storm32 aldım henüz test uçuşu fırsatım olmadı ama plastik ayaklar dönüşlerde görüntüye giriyor.Çabuk bozulduğundan değilde başlarda kendi yapacağımız hatalara karşı yedek bulundurmanızı öneririm. Aliexpressden alındığında pahalı şeyler değil ama ülkemizde oldukça pahalı.

Plastik ayaklı görüntü olarak daha çok hoşuma gitti o yüzden onu aldm ileride sorun olursa eğer carbon fiber ayak alırım.