450 Size MD500D Fuselage Restorasyon

Hakan abi tatilde konuyu okudum, gerçekten eline emeğine sağlık. Takdire şayan çalışmalar, çok ciddi emek ve sabır var.

Söyleyecek sözümüz yok, helal olsun :bravo::bravo::bravo:

Takipteyiz aynı zamanda :)
Teşekkür ederim Rasim'im.Halimce yapmaya çalışıyorum, kendi fusimizi komple imal edene kadar öğrenmeye devam .:):saygilar:

• Beğen
Tepkiler: Rasim Öztürk
Hakan çok güzel ve emek isteyen bir çalışma tabi bir okadarda zor.yaw bu scale aşkı yokmu insana neler yaptırıyor yapılanları yaziya alip anlatmak da ayri bir olay.

• Beğen
Tepkiler: Hakan Ülgenalp
Hakan çok güzel ve emek isteyen bir çalışma tabi bir okadarda zor.yaw bu scale aşkı yokmu insana neler yaptırıyor yapılanları yaziya alip anlatmak da ayri bir olay.
Biraz zor, ama insanı bitince çok güzel dinlendiren bir zorluk :)

Benim artık pek elim gitmiyor. Ama yapanlara şapka çıkarıyorum. Eline sağlık Hakan.
Bakma Ömer abi, yapıyorum da ne şartlarda yapıyorum.İnan bazı akşamlar eve öyle bir yorgun giriyorum ki, bırak hobiyi, çocuklarımı bile göremeden sızıp kalıyorum.:saygilar:

Konuyu tekrar hatırlatalım ve güncelleyelim arkadaşlar.Gerçi çalışmalar pek hızlı gidiyor sayılmaz ama , az çok ilerleme de kaydediyorum...Önce bir hatırlayalım , modeli ne halden ne hale getiriyoruz...

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Görüldüğü üzere , üzerinde oldukça kısıtlı vaktim olmasına rağmen çalışmalarım olumlu sonuç verdi ve modeli kurtarma durumuna geldik şükür.Skid pipe'ler orjinali gibi biraz daha uzatıldı , rotor yüksekliğimi ve ağırlık merkezimi olumsuz etklieyeceğini bildiğim halde helikopter gövdesi kıç tarafına doğru yaklaşık 7-8 derece daha yatırıldı .Orjinali böyle , enteresan bir uçan yumurta işte :laugh:
Kapı kolları ve menteşeler 2mm kalınlığında alüminyum levhadan mini el frezesi ile kesilerek , yine el maharetiyle eğe ve zımpara kullanılarak şekillendirildi.
Zemin astarı olarak komple beyaza boyandı ve üzerindeki hatalar tespit edilerek tekrar ufak tefek tamir dolgusuyla tamirlenip düzeltilecek.Nihai boya ve yazı işlerine sıra gelecek..Nasipse tabi....

Tüm bu işlemler devam ederken , camların da yapılması gerekiyordu , hatırlayacağınız üzere kapıların kalıplarını hazırlarken çıkardığım erkek kalıplar ve kalıptan çıkan epoksi ve elyaf ile imal ettiğim kapıların kesilip çıkarılan cam boşluklarını atmadım.Benim için mükemmel bir cam basma kalıbı görevi gördüler..Bu işi yaparken evde kimse yoktu ve malesef kamera ile çok kısa videolar çekebildim..Hele cam kalıbını fırından çıkarırken hem bir yandan soğumasın diye hızlı davranıp hem bir yandan işi yapmaya çalışmak hem de video çekmek biraz zorlayıcıydı doğrusu...
Vakum kutusu olarak bildiğimiz sıradan bir ayakkabı kutusu kullandım. Üzerine 3mm çapta yaklaşık 250 delik açılmış minik bir duralit parçası yapıştırıp , en ucuzundan bir elektrik süpürgesi , A4 boyutunda çerçeve yapmak için 5x2 cm yaklaşık 1 metre uzunluğunda tahta çıta , ve çerçeveye çakmak için yine A4 boyutunda polikarbon levha...Buna asetat da deniyor.Pet-G levha da deniyor..Burada bulmak mümkün değil ama ben camcı bir arkadaşımdan 2 tane yaklaşık 0,40 mm kalınlığında A4 büyüklüğünde levha buldum.Malesef onlar da ön camlara ancak yetti..Gerisi için bir çare düşüneceğim ..gelelim foto ve videolara...
Yani demem o ki , bunca lafın sonunda vermek istediğim mesaj şudur, yapmak isteyen için aslında çok zor bir iş değil , herkes evindeki malzemeler ile basit bir şekilde bu uygulamayı yapabilir...:saygilar:

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Vakum kutusu olarak bildiğimiz sıradan bir ayakkabı kutusu kullandım
Hakanım tek kelime ile Harika bir çalışma olmuş :thumbup::bravo:%p Bir ara nedeni hatırlamıyorum ama ben de bundan yapmak istediğim ama sonra cesaret edemediğim için vazgeçmiştim ;D

Şahane bir konu olmuş. Dur ben bunu ayrı bir konu olarak paylaşayım da arada kaynamasın :RCKolik:

Bende de olur ya, bir işi bitirmek için eşref saatini beklerim. Düşünürüm ederim, kafamda herşey yerine oturacak, ondan sonra işe başlarım.

• Beğen
Hakan, beyaz da bayağı güzel duruyor, eline sağlık! :bravo: Fotoğraf çektiğin koltuğun desenlerinden yapsana üstüne. Beyazın üstüne güzel durmuş, onda niye durmasın?

• Beğen
Hakan, beyaz da bayağı güzel duruyor, eline sağlık! :bravo: Fotoğraf çektiğin koltuğun desenlerinden yapsana üstüne. Beyazın üstüne güzel durmuş, onda niye durmasın?
Heeehe :D. Neden olmasın Ömer abi , gerçi yastıkların birini feda edip kaplama yapmak daha kolay olurdu :lollol:
Tek derdim model küçük olduğu için kıçını başını ayırabileceğim ve hoşuma giden bir renk patterni seçmek.En son le county Florida renklerine karar kıldım.MD500 D adamların filosunda yok, ama ben yapınca olacak inşallah :laugh: