6 Kanal Micro Helilerde Pal Açı Ölçümü

sertac kaymaz' Alıntı:
Arkadaslar v977 modelimde invert ucus yapamiyordum motor boguluyor gibi oluyor, irtifa kaybediyor ve cakiliyordu. Bugun ucmaya gittigimde Hakan UNGENALP abimizin tavsiyesi uzerine Link boylariyla oynadigimda sunu farkettim uc link boyunuda cok kisalttigimda pozitive acinin fazla olmasindan dolayi yukari ivmelenmesi cok seri oluyor, yere indirmekte bile zorluk cekiyordum ancak invert ucus imkansiz oluyordu. Aksine 3 link boyunuda uzattigimda negative acinin artmasindan dolayi invert ucus cok rahat yapiyordum ,invert sekilde yukari havalanmasi mukemmel oluyor ancak bu seferde heliyi normal pozisyonda havalandirmam cok zor oluyordu.
Birkac denemem sonucunda normal ve invert ucus yapacak duruma getirdim. Suan optimum seviyede gibi ancak 2 taraftan taviz vermeden pozitive ve negative aciyi arttirmanin baska bir imkani varmidir?

Servo hornların dıştaki deliklerini kullanırsanız, daha fazla travel rate elde edersiniz.
Linkleri dıştaki deliklere takıp, daha sonra gaz kolu ortada iken "sıfır " dereceyi yakalayın yeterli olacaktır.
;)
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Suan baktim dis delikte takili daha once ben mi degistirdim hatirlamiyorum... ancak suan link boylarini ayarladim gibi stick ortada iken sifir dereceye yakin ve pozitive negative acilar hemen hemen ayni ,swashplate paralel gozukuyor simdi cikiyorum ucurmaya test edeyim bakalim...

Evet sonuc tatmin edici duzeydeydi herhangi bir saga sola cekmede olmadi. Ancak benim v977 deki kronik sorunum tekrar etti. Surekli kuyruk motoruna baglandigi yerden kopardi kablo ve lehim yapacak yer olmazdi.Elimde sadece kuyruk motoru oldugundan gina gelmisti ve en son 3 adet su urunden siparis vermistim.

Bu urunde de 4 yerden lehim yapmak gerekiyordu lehim yaptim ancak lehim yaptigim yer kalinlastigindan makaronlari ustune geciremedim. Havada iken motora yakin lehim yaptigim tarafindan koptu elimle doladim, sonrada diger sokete giren taraf uzun kaldigindan swasplate` e dolandi ordan da koptu, Onuda elimle doladim :) 5 pili bitirip geldim.
V977 de kuyruk palinin zamanla gevsemesi ve cikmasi, ana dislinin zamanla siyirmasi ve kuyruk motoru kablosnun kopmasi kronik sorunu heralde bu modelin birde benim lehim beceriksizligim tabi...Elimde bolca disli ve ana ve kuyruk pali var. Su lehim isinide becerebilirsem tam olacak... Bantla sarmayi dusunuyorum ve uzun kalan tarifinida bantla sabitleyecegim ins bunuda halledersem sorun kalmayacak

Konu basligiyla ilgili degil biliyorum ama belki bir tavsiyeniz olabilir diye birkac resim paylasiyorum. Lehim aletim 40w gucunde ve ince uclu diye getirtmistim ama lehim yaparken zorlaniyorum ... Lehm telinide kalitelisinden aldim pastaya gerek yokmus. Birde ucus yaptigim alani yukledim evimin hemen arkasi en kisa zamanda birde video paylasacagim
[attachimg=1]
You must be registered for see images attach

[attachimg=1]
[attachimg=1]

Ekli dosyalar

• 2015-10-30 18.38.26 (844 x 633).jpg
    2015-10-30 18.38.26 (844 x 633).jpg
    117.8 KB · Görülme: 127

[attachimg=1]

Ekli dosyalar

• 2015-10-30 18.33.38 (844 x 633).jpg
    2015-10-30 18.33.38 (844 x 633).jpg
    109.6 KB · Görülme: 123

[attachimg=1]

Ekli dosyalar

• 2015-10-30 15.28.10 (780 x 585).jpg
    2015-10-30 15.28.10 (780 x 585).jpg
    144.6 KB · Görülme: 122

Sertaç Bey , helalin var , sonunda 977 uçtu demek ki... :thumbup:
Yanlız okuyup anlamaya çalışırken bir yandan da gülme krizine soktun , baya bir uğraştırmış yine seni :laugh: Orası koptu doladım bağladım burası koptu doladım bağladım.... :lollol: :lollol:
Neyse , uçmuş ya sonunda , sorun kalmadı...Bir tavsiyem var , o lehim teli bence pastaya ihtiyaç duyuyor...Teli önce pastaya batır , çok minik bir parça lehim sürüver o kalır zaten kabloda.Karşı tarafını da aynı şekilde yap , önceden minik bir parça makaronu kesip kablolardan herhangi birine geçirmeyi unutma , sonra iki ucu birbirine değdirip sadece havya ile dokunuver.Hop diye kaparlar birbirlerini , makaronu da lehip yaptığın yere kaydırıp havya ile ısıtıverdin mi tamam..Bu kadar basit.Resimde gördüğüme göre kablolar açık , en küçük temasta bir yerleri yakar , kabloları da mümkün olduğu kadar kısa tut , havada uçarken helinin bir yerlerine dolanıp kalmasınlar...Hadi bakalım , artık 450'yi de kaldırma zamanı yakındır inşallah... :saygilar:

Bugun halledecegim ins kablo olayini biraz daha pratik yapayim bununla 450 ye de gelecek sira..

Merhaba,

V977 için bu aleti kullanmak çok gerekli mi?
Fikirlerinizi alabilir miyim?

Erkman' Alıntı:
Merhaba,

V977 için bu aleti kullanmak çok gerekli mi?
Fikirlerinizi alabilir miyim?

Çok gerekli ddeğil hocam.İki PAL arasındaki mesafeyi ölçerek +- acilari hesaplayabilirsiniz.
Ya da android marketten (play store) RCR Pitch Gauge programı gibi programlar ile de hesaplayabilirsiniz.
V977de zaten acilara çok fazla mudahele etmek gereksiz ve ugrastirici.

Erkman' Alıntı:
Merhaba,

V977 için bu aleti kullanmak çok gerekli mi? Fikirlerinizi alabilir miyim?
Mehmet'in de dediği gibi bence de gerekli değil. Ortası SIFIR olsun ve her iki yönde aynı miktarda olsun (Paller katlı iken aradaki mesafe) yeterli. Zaten açıların MAX ve MIN değerlini yazılımsal olarak konunamıyoruz :)

Mehmet Bey'in verdiği bir tablo var açı değerleri ve mmler yazıyor.
Bu tablodan yola çıkarsak v977 de olması gereken açı değeri nedir?
stiklerden tam performans alamadığım için soruyorum.

Ekli dosyalar

• Micro Heli Açı Tablosu.jpg
    Micro Heli Açı Tablosu.jpg
    35.8 KB · Görülme: 8