6 Kanal Mikro Seçimine Yardım

Emre Kaman

Moderator
İlgi Alanı
Heli
Başlık biraz camiye yardım gibi oldu ama neyse :D İlk yazdığım yazı baktım çok uzuyor, sildim, uzatmadan konuya gireyim.

- Blade 130x
- Blade Mcpx BL
- Trex 150

Bu üçünden birini seçmeyi düşünüyorum, özellikle kullanıcılarından ve konuyla ilgilenen üstadlardan tavsiye bekliyorum.

- Trex 150 metal dfc rotoru ve rotary servolarıyla dikkatimi çekiyor, ama fiyat olarak da en pahalısı. 130x ve mcpx'e göre kullanıcısı daha az, hakkında da fazla bir araştırma yapmadım. Kapalı kutu benim için.

- Mcpx BL en garanti olanı, kullanıcısı fazla, genel olarak sevilen bi kuş.

Bu ikisinin benim için bir avantajı da super cp'den kalma çeşit çeşit palleri de bunlarla kullanabilecek olmam. Gerçi biraz kısa kalıyorlar ama mikro sonuçta, uçar her türlü :)

- 130x ise en baştan beri gönlümde yatan minik aslan :) Ama kronik olduğu söylenen sorunları biraz gözümü korkutuyor. Walkerada olduğu gibi çamurdan çıkmak için uğraştıkça (para harcadıkça) daha da derine batmaktan korkuyorum açıkçası. Bir de hangi upgradeler gerekli, hangileri para tuzağı yada hiçbirine gerek yok mu, derli toplu bir bilgiye ulaşamadım.

Bu üçü arasından bir seçim yapmama yardımcı olursanız çok sevinirim. :saygilar:

Emre Kaman' Alıntı:
Bu üçü arasından bir seçim yapmama yardımcı olursanız çok sevinirim.

Cevap 15. saniyede :laugh:

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ben oyumu Blade 180 CFX ten yana kullanıyorum. Yeni şeyler denemek lazım ;)

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bunu özellikle yazmadım Rasimcim :) Öncelikle heli her yerde pre-order. Sen ben gibi sokaktaki modelciden doğru düzgün kullanan yok daha. Bakalım nasıl bir model, kronik-mronik sorunları var mı? Üstelik fiyatı da pek öyle deneme-yanılmalık değil. Bir de 150 pal falan derken baya da büyük bir heli. Ben hakkaten mikro istiyorum. Bu sebeplerden bu arkadaşı pek düşünmüyorum.

Bu konuda ayrılan bütçe önemli mcpx bl en masrafsız olanı, 130x in zorunlu bir kaç upgrade i var ama kırımlar da büyüklüğe bağlı hasar alma oranı da yüksek, trex 150 perfformans ve donanım olarak mcpx bl den daha iyi bir helikopter sadece servo dişlileri kırımda sıyırabiliyor metal yapsan 20 dolar bir upgrade ile çözüm olabilir.

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Mcpx bl , kesinlikle düşünmeden alınabilecek bir model , bayramda Mehmet bey getirmişti ve çok hoşuma gitti , bence mikro sınıfının özellikleri var , 130 dan sonra modeller mikrodan miniye doğru hormonlanmaya başlıyor.Performansları artıyor belki ama , kırımlar aynı büyük modeldeki gibi maliyetli olmaya başlıyor.

Parçalar ptt dağıtıma çıktı (frame, kuyruk vs.) bugün değilse en geç perşembe gelir. Önümüzdeki haftasonu ben kırmadan bi denersin mcpx bl yi ;D

Gel bi x3 toplayalım yada, vazgeç bu mikro sevdasından :laugh:

Emre safkan bir mikro istiyorsan bence en iyi seçenek Mcpx BL. %p

Yalnız kumanda olayı ne olacak. ???

Emre hocam blade 130x kullanıcısı olarak nacizane düşüncelerimi esirgemeyeyim.Blade 130x'i ilk elime alıp ilk uçuşumu yaptığımda,keşke daha önce bu modeli alsaydım dedim,gerçekten tepkileri insana en az 450 lik model keyfi veriyor,Hiçbir upgrade yapmadan da uçulabilir ama ben kırım yaşadıkça bi baktım orjinal bi şeyi kalmamış neredeyse herşey upgrade.Öyle upgrade yaptıkça çamura batma olayı yok,güzel sonuç veriyor.Kronik sıkıntılarına gelince.Bilindiği gibi stock helide kuyruk kronik sıkıntı gibi gözüküyor vede gövdede titreme,bu iki sorunu da doğru ana ve kuyruk pali seçimi ile aşarsın,model düzgün uçar,tatmin eder.en zayıf halkası 3 in 1 board,servoları süren d822 bec transistörü kırımlarda kendini bırakabiliyor,zayıf halka dememin sebebi kartın ateş pahası fiyatı.Ama transistör değiştirilerek sorun giderilebiliyor ve öyle çok usta işi lehim becerisi de şart değil.Upgrade konusuna gelince benim modelde kuyruk komple,paller,ana rotor,ana frame,kuyruk aktarım dişlileri,otorotasyon dişlisi,main shaft,motor aklıma gelen upgradeler.1 tane de upgradesiz model olduğu için mukayese yapabiliyorum,gerçi upgradesiz olanı diğerinin acil yedek parça modeli gibi olduğundan,garibim fazla uçamadan parçalarını diğerine bağışlıyor :) Bu upgradelerin hangileri beni en çok beni mutlu etti dersen sırayla.Motor,paller,aktarım dişlileri,otorotasyon dişlisi derim.Bunlar olmadan da model insanı tatmin ediyor ama mesela kuyruk dişlileri stock olunca en ufak bir kırımda değiştirmelik oluyor.İlk etapta yedek kdbb ana ve kuyruk palleri ile model sorunsuz uçar,itaatkar bir modeldir.Ben herkese tavsiye ederim.Ama son olarak fikrimi söylemek istersem ben de rasim kardeşime katılıyorum bi 180 patlat hocam da şu modeli görek :) benim de gördükçe aklım kayıyor 180'e ama model sayısı çok oldu,1-2 model elden çıkarırsam 180 i karadenize kazandırabilirim.

3 kişiden 5 değişik fikir çıktı :laugh: :laugh: :laugh:

Bence tamamen göreceli bir seçim bu, trex150 kullanan var ve memnun... 130x kullanan var ve memnun... mcpx bl kullanan var ve memnun... (o arka bahçe videolarında mcpx neler yapıyor öyle, vızıl vızıl sinek gibi, boğulma yok)

Türker Akgün' Alıntı:
Emre safkan bir mikro istiyorsan bence en iyi seçenek Mcpx BL. %p
Yalnız kumanda olayı ne olacak. ???

Futaba kumandası var (trex150 için) veya devo 7e var dsm2 dsmx için... sorun olmaz o...

130x türünün tek örneği bir model . Şimdi 180x çıkınca iki kişi olacaklar. Kuyruk aktarması modelin kişiliğini çok değiştiren bir dizayn. Ancak 130x evin içinde uçmaz. Elimize aldığımızda ufak görünse de çalışmaya başlayınca model büyüyor :)

İlker Sönmez' Alıntı:
130x türünün tek örneği bir model . Şimdi 180x çıkınca iki kişi olacaklar. Kuyruk aktarması modelin kişiliğini çok değiştiren bir dizayn. Ancak 130x evin içinde uçmaz. Elimize aldığımızda ufak görünse de çalışmaya başlayınca model büyüyor :)

Zaten burdaki asıl amaç evin içinde uçmak değil sanırım. Ev içinde mcpx de keyif vermiyor, herhangi bir mikro da keyif vermiyor. Yada ben hoverdan keyif almıyorum, çoğu modelcinin de keyif aldığını düşünmüyorum. Ev içinde değişik hareketler yapabilecek pilotaj seviyesinde de değiliz. (ki yine de riskli... bir seferinde led tv nin ekranını çizdim mikro ile, sonra biraz silince izler kayboldu, zaten üst taraftaki koruyucu plastik katmanı az biraz etkiledi. çarpınca mikro aklımın ucundan geçmedi, hemen televizyona koştum :) )

Neyse ben mikro da olsa açık alanda kullanıyorum. Emre abinin de aynı şekilde yapacağını düşünüyorum. Asıl hedef zor kırılması, kolay tamir edilmesi (mümkünse bant japon vs ile), yedeklerinin uygun olması ve en önemlisi performanslı olması... Böylece büyük modelde çekinilen bazı uçuş stilleri mikro ile tecrübe edilebilir. Özgüven arttırılabilir :)

Nacizane ben de fikrimi belirteyim. Öncelikle alternatif olarak tüm ürünler şahane. Keşke hepsinden birer tane alma ve test etme imkanımız olabilse :D :laugh: Mesele tercihe gelince de ;

1-Bana göre "Trex 150 DFC" ve "Blade 180" ürünlerini "DownScale" ürünler olarak düşünmek lazım. Özellikle Blade 180.
Her iki model kesinlikle aşağıdaki diğer 2 modele göre daha net uçan modellerdir diye düşünüyorum. (Düşünüyorum diyorum zira her ikisini de kullanmak henüz nasip olmadı :D )
Ama her şeyin bir bedeli olduğu gibi bu modellerin bu net ve güzel uçuşlarının da bir bedeli var, o da modelleri düşürmemek gerekiyor :laugh: :D Yani dayanıklılık olarak bu iki model diğer iki modele göre bence daha az dayanaklıdır

2- Gelelim "mCPX BL" ve "Blade 130". Bu iki model ise bence tam olarak micro. Yani yukarıdaki modeller kadar net performans vermeseler de, düşmelere ve kırımlara göre daha dayanaklı. Yani en azından mCPx BL kesinlikle öyle.

130 çok güzel bir model, sadece bazı upgrade yapmak zorunlu gibi. mCPx BL ise aldığın şekilde rahatlıkla uçabileceğin bir model.

Türker Akgün' Alıntı:
... Yalnız kumanda olayı ne olacak. ???

Rasim Öztürk' Alıntı:
... Futaba kumandası var (trex150 için) veya devo 7e var dsm2 dsmx için... sorun olmaz o...

Devo7e'ye deviation yükledim, full range modunu yaptım. Artık kumanda konusu sorun olmaktan çıktı, sayısız protokol destekleyen bir kumandam var. Futaba protokolleri hariç :) Trex 150'de ise şöyle bir durum var, 150 s-fhss destekliyor, bendeki 8fg fasst. Yani 150 de alsam, yine dsm2-x ile kullanıcam, satellite takıcam alete :D

İlker Sönmez' Alıntı:

Rasim Öztürk' Alıntı:
... Neyse ben mikro da olsa açık alanda kullanıyorum. Emre abinin de aynı şekilde yapacağını düşünüyorum. Asıl hedef zor kırılması, kolay tamir edilmesi (mümkünse bant japon vs ile), yedeklerinin uygun olması ve en önemlisi performanslı olması... Böylece büyük modelde çekinilen bazı uçuş stilleri mikro ile tecrübe edilebilir. Özgüven arttırılabilir :)

Asıl hedef açık alanda, ama yeri gelir parkta, yeri gelir arka bahçede korkusuzca uçmak evet. Ev içinde pek bir işe yaramıyor. Ancak yine de modeli mümkün olduğu kadar küçük seçmek istiyorum. Hafif ve dayanıklı olması lazım.

Emre Kaman' Alıntı:
Asıl hedef açık alanda, ama yeri gelir parkta, yeri gelir arka bahçede korkusuzca uçmak evet. Ev içinde pek bir işe yaramıyor. Ancak yine de modeli mümkün olduğu kadar küçük seçmek istiyorum. Hafif ve dayanıklı olması lazım.

Eğer tercih bu ise model tek ve belli : mCPx BL

Ama almakta acele etme. Nasıl olsa Rasim'de var. Yerinde olsam 1-2 test uçuşu yaptıktan sonra kararımı verirdim Emre ;)

murat kurdoğlu' Alıntı:
Emre hocam blade 130x kullanıcısı olarak nacizane düşüncelerimi esirgemeyeyim.Blade 130x'i ilk elime alıp ilk uçuşumu yaptığımda,keşke daha önce bu modeli alsaydım dedim...

... Bu upgradelerin hangileri beni en çok beni mutlu etti dersen sırayla.Motor,paller,aktarım dişlileri,otorotasyon dişlisi derim.Bunlar olmadan da model insanı tatmin ediyor ama mesela kuyruk dişlileri stock olunca en ufak bir kırımda değiştirmelik oluyor.İlk etapta yedek kdbb ana ve kuyruk palleri ile model sorunsuz uçar,itaatkar bir modeldir...

... Ama son olarak fikrimi söylemek istersem ben de rasim kardeşime katılıyorum bi 180 patlat hocam da şu modeli görek :) benim de gördükçe aklım kayıyor 180'e ama model sayısı çok oldu,1-2 model elden çıkarırsam 180 i karadenize kazandırabilirim.

Murat hocam teşekkür ederim bilgiler için. 180'i ilk deneyen olmak konusunda biraz çekincelerim var açıkçası :D Bu saydığın 4 upgrade ile dertsiz bir model ortaya çıkarabiliyoruz demek. Peki aktarım dişlileri derken, sadece dişliler mi, yoksa kuyruk kısmını metal olanla komple değiştirmek de gerekiyor mu? Ve en çok beni düşündüren lineer servolar, özellikle kuyruk servosu dertli diyorlar, nedir bu işin doğrusu?