9x Kumandalar Için Apm 6 adet Uçuş Modu Ayarlanmasi

Selçuk TUNÇER' Alıntı:
Evet aynen bundan bahsediyoruz denedinizmi flysky da? Bu ayarlari kumandadan yapiyosunuz.
Ama sectiginiz pozisyonda hangi modun aktif olacagini flight modes kismindan yani mission plannerdan yapacaksiniz

Kumanda ayarları şu anda en zayıf olduğum konu. Bugüne kadar hep toplamak istediğim uçağın bileşenleri vs ile ilgilendim. Geçen hafta sipariş ettiğim tüm parçalar tamamlanmış oldu. Cumartesi günü ilk testleri yapmak için masa üstünde tüm bileşenlerin bağlantılarını yaptım. Artık kumanda ayarlarına başlayayım demişken kumandayı elimden düşürüp yukarda bahsettiğim AIL/DR ve F/mode switchlarini kırdım. Yani kısaca o konulara daha çalışmadım. İnternette birçok döküman mevcut ama elinde şu ayarları adım adım nasıl yapıldığını Bilal e anlatır gibi anlatan dökümanı olan varsa göndersin lütfen. Bu konuda kafama takılan çok şey var.

Mesela aileron sağ ve sol servolarını hangi kanallara bağlayacağım, biri aşağı inerken diğeri nasıl yukarı yani ters yönde dönecek? Neyse bu ayrı bir konu.

ayhan çamurcu' Alıntı:
Kumanda ayarları şu anda en zayıf olduğum konu. Bugüne kadar hep toplamak istediğim uçağın bileşenleri vs ile ilgilendim. Geçen hafta sipariş ettiğim tüm parçalar tamamlanmış oldu. Cumartesi günü ilk testleri yapmak için masa üstünde tüm bileşenlerin bağlantılarını yaptım. Artık kumanda ayarlarına başlayayım demişken kumandayı elimden düşürüp yukarda bahsettiğim AIL/DR ve F/mode switchlarini kırdım. Yani kısaca o konulara daha çalışmadım. İnternette birçok döküman mevcut ama elinde şu ayarları adım adım nasıl yapıldığını Bilal e anlatır gibi anlatan dökümanı olan varsa göndersin lütfen. Bu konuda kafama takılan çok şey var.

Mesela aileron sağ ve sol servolarını hangi kanallara bağlayacağım, biri aşağı inerken diğeri nasıl yukarı yani ters yönde dönecek? Neyse bu ayrı bir konu.
Motorlari asagidaki resimdeki gibi numara sirasina gore baglayip esclerden gelen ince kabloyu apmde yine motor sirasina 1 2 3 4 5 6 diye giden output kismina takacaksiniz. Recieverda 1 i 1 e 2 yi 2 ye 3u 3e 4u 4 e 5 bos kalacak6 yi apmde 5 e baglayacaksiniz. Boylece tum baglantilar zaten yapilmis olacak. En dikkat edilmesi gereken sey throttle ve yon sticklerinin reverse edilmesi. Eger yon kolunu saga cektiginizde sola gidiyora reverse yapmalisiniz. O asamalara gelin takildiginizbir yer olursa yardimci oluruz.
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu anlattiklarimmultimotorlar icin. Ucakta daha zor olacagini sanmiyorum. Onunda puf noktalari vardir.

Ucak icin Ayni mantik

Teşekkür ederim Selçuk Bey, bende bu arada six mode a takıldım. Kumanda yanımda olmadığı için deneme yapamıyorum Belki sizin işinize yarar.
1. Bir web sitesinde 6 mode ayarlamayı söyle yapmış. Belki sizde aynı şeyi denemiş olabilirsiniz.
In Aux channels:
Channel 5 = Pit Trim
Channel 6= Hov Thro

In Prog Mix / Mix 6
Act
FLP
GYR
ID1
Go into TUNE and set it like this:
000
100
000
100
000

Now save all that and go to Mix 7
Act
FLP
GYR
ID2
100
000
100
000
100

2. Yine başka bir sitede daha ayrıntılı ve resimli anlatmış Ben bunu word olarak arşive aldım deneyeceğim.

Her ikiside 9x ile yapılmış.

ayhan çamurcu' Alıntı:
Teşekkür ederim Selçuk Bey, bende bu arada six mode a takıldım. Kumanda yanımda olmadığı için deneme yapamıyorum Belki sizin işinize yarar.
1. Bir web sitesinde 6 mode ayarlamayı söyle yapmış. Belki sizde aynı şeyi denemiş olabilirsiniz.
In Aux channels:
Channel 5 = Pit Trim
Channel 6= Hov Thro

In Prog Mix / Mix 6
Act
FLP
GYR
ID1
000
100
000
100
000

Now save all that and go to Mix 7
Act
FLP
GYR
ID2
100
000
100
000
100

2. Yine başka bir sitede daha ayrıntılı ve resimli anlatmış Ben bunu word olarak arşive aldım deneyeceğim.

Her ikiside 9x ile yapılmış.
Tsk ederim Ayhan bey evet zaten benim gibi switchte takacak olsaniz bile bu yazdiginiz icin ayarlari yapmak zorundasiniz. Yoksa calismaz. Bu sekilde iki modu ayarlayabiliriz yada gear switchle 6 modda aktif olur, is te bu noktada benim taktigim switchi takacaksiniz. Yoksa dugme modlar arasinda gezinir durur ve hangi modda oldugunuzu kestiremezsiniz.

Selçuk TUNÇER' Alıntı:
Tsk ederim Ayhan bey evet zaten benim gibi switchte takacak olsaniz bile bu yazdiginiz icin ayarlari yapmak zorundasiniz. Yoksa calismaz. Bu sekilde iki modu ayarlayabiliriz yada gear switchle 6 modda aktif olur, is te bu noktada benim taktigim switchi takacaksiniz. Yoksa dugme modlar arasinda gezinir durur ve hangi modda oldugunuzu kestiremezsiniz.
Ayrica bu sayede en azindan rtl veya auto switchlerini atayabilirsiniz 2 adet secme hakkimiz garanti. Gearlardan bitanesinede atanabilir ve boylece 6 mode arasinda gezinilebilir ama switch olmadigindan hangi modda oldugunuzu tutturamazsiniz ve geri gelmek isteseniz gelemezsiniz. Ben ilk zamanlarda loiter ve rtl atayip oyle kullanmistim

Selçuk Bey, yukarıda uçak için motor ve servoların kart üzrine hangi kanala bağlanacağını göstermiş. Benim sormak istediğim; resimdeki gibi sağ ve sol iki tane aileron servosu olacak. Bunları Y kablo ile birleştirip 1. kanala bağlarsam sağ ve sol servolar aynı yöne hareket edecek sanıyorum. Yada birbirine ters yönde hareket etmeleri Y kablo kullanmadan servoları kart üzerinde ayrı ayrı mı bağlamalıyım ?

ayhan çamurcu' Alıntı:
Selçuk Bey, yukarıda uçak için motor ve servoların kart üzrine hangi kanala bağlanacağını göstermiş. Benim sormak istediğim; resimdeki gibi sağ ve sol iki tane aileron servosu olacak. Bunları Y kablo ile birleştirip 1. kanala bağlarsam sağ ve sol servolar aynı yöne hareket edecek sanıyorum. Yada birbirine ters yönde hareket etmeleri Y kablo kullanmadan servoları kart üzerinde ayrı ayrı mı bağlamalıyım ?
Ayri ayri baglamalisiniz diye biliyorum dediginiz gibi ayni yone hareket eder y kablo ile.

Kumandam icin back light kitimde geldi, ayrica 9-11v ile calisan ledlerde geldi, bunu hexanin govdesine koyacagim fakat beslemeyi APM nin Arm olup olmadigina gore sinyal veren buzzer girisinden yapacagim, bunu yapabilmek icin Apm nin o porttaki cikisi kac Volttur? Yada bu konuda nasil fikir verebilirsiniz bana yardim rica ediyorum anlayanlardan lutfen, yoksa 1 er voltluk normal ledlermi kullanayim?

APM'nin buzzer pinleri 5V'dur.

Bu ledler çok akım çekmiyorsa, bir tane 2N2222 transistör ve de 4.7K bir direnç ile bu ledleri Buzzer pininden sürebilirsiniz.

Zafer SAHIN' Alıntı:
APM'nin buzzer pinleri 5V'dur
Kullansam bir zarari olurmu zafer bey. Elimde 3 v lik ledleri yada 1 vlik ledleri denedim onlar yaniyor, sorun olurmu kullanmamin apm kartina?

Selçuk TUNÇER' Alıntı:
Kumandam icin back light kitimde geldi, ayrica 9-11v ile calisan ledlerde geldi, bunu hexanin govdesine koyacagim fakat beslemeyi APM nin Arm olup olmadigina gore sinyal veren buzzer girisinden yapacagim, bunu yapabilmek icin Apm nin o porttaki cikisi kac Volttur? Yada bu konuda nasil fikir verebilirsiniz bana yardim rica ediyorum anlayanlardan lutfen, yoksa 1 er voltluk normal ledlermi kullanayim?

5V to 12V step up convertor kullanırsan belki olur. Emin değilim. Elektronikçiler nerdesiniz... :eek:

Step up dönüştürücü burada pek kullanılabilir durumda değil. Çünkü o buzzer pinlerinin sağlayabileceği akım 40ma civarını geçmez. Fakat hem dönüştürücü hem de ledler akım çekeceğinden APM'ye boşu boşuna yük binmiş olur. Step-up dönüştürücü tarafından APM tarafına iletilecek "swtching noise" de işin tuzu biberi olur.

Burada önemli olan ledlerin ne kadar akım çektiği. Eğer 20ma civarı bir şeyse, akım sınırlayıcı direnç kullanılarak(lede göre değişmekle beraber, 220 ohm çoğu lede uyar) rahatlıkla buzzer pinine takılabilir.

Eğer 3S kullanılıyorsa ve de LED'ler devamlı yanık kalmayacaksa, üstte belirttiğim gibi, bir transistör ve bir direnç ile basit bir LED sürücü devre yapılabilir.

Zafer SAHIN' Alıntı:
Step up dönüştürücü burada pek kullanılabilir durumda değil. Çünkü o buzzer pinlerinin sağlayabileceği akım 40ma civarını geçmez. Fakat hem dönüştürücü hem de ledler akım çekeceğinden APM'ye boşu boşuna yük binmiş olur. Step-up dönüştürücü tarafından APM tarafına iletilecek "swtching noise" de işin tuzu biberi olur.

Burada önemli olan ledlerin ne kadar akım çektiği. Eğer 20ma civarı bir şeyse, akım sınırlayıcı direnç kullanılarak(lede göre değişmekle beraber, 220 ohm çoğu lede uyar) rahatlıkla buzzer pinine takılabilir.

Eğer 3S kullanılıyorsa ve de LED'ler devamlı yanık kalmayacaksa, üstte belirttiğim gibi, bir transistör ve bir direnç ile basit bir LED sürücü devre yapılabilir.
Kullanmayi dusundugum bir diger ledde bu, incelermisiniz lutfen
http://www.modifiyemalzemecisi.com/power-led-urunleri/305-beyaz-power-led-1-watt.html

APM pinleri maksimum 40ma verebilir diye hatırlıyorum. 1W Power LED'ler ise 300 - 350 mA çekerler. Yani mümkün değil. Yukarıda bahsettiğim LED sürücü devre ise düşük güç tüketimli ledleri sürmeye uygun.

Power LED'ler göreceli olarak yüksek akım tüketimi nedeni ile basit akım sınırlandırıcı dirençler ile kolaya kolay sürülemezler. Onu basit bir şekilde ancak şununla sürebilirsiniz.

APM'in buzzer pininden 12V led sürülmesi de şu şekilde olabilir.

Transistör üzerindeki voltaj düşümü önemsenmeyecek derecede olduğundan güç kaynağı ile LED'in aynı değerlerde olduğuna dikkat etmek gerekiyor. Yukarıdaki şekilde 500mA'ya kadar olan LED'leri sürebilirsiniz.