Acro naze32 kontrol kartı

Teşekkürler bu değerli bilgiler için o zaman elimde bulunan arduino malzemeleri arasın karta dik soket ayarlayayım ben daha sağlıklı olacak lehim konusunda tecrübem var elektrik teknisyeniyim .

İos tan online

Bu gün biraz zaman buldum ve kartın pinlerini lehimledin ve motor esc bağlantılarını yaptım tabi motor esc bağlantısı sağ ve sola göre ayarlandı.
Sıra geldi kumandayı karta bağlayıp ayar yapmaya ama nerden başlayacağım pc ye bağlayıp nasıl ve ne ayarı yapacağımı bilmiyorum .

İos tan online

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

halil koçan' Alıntı:
Bu gün biraz zaman buldum ve kartın pinlerini lehimledin ve motor esc bağlantılarını yaptım tabi motor esc bağlantısı sağ ve sola göre ayarlandı.
Sıra geldi kumandayı karta bağlayıp ayar yapmaya ama nerden başlayacağım pc ye bağlayıp nasıl ve ne ayarı yapacağımı bilmiyorum .

İos tan online
Halil bey bu konudaki ilk mesajimda nasil yapacaginizla ilgili video ve nazewiki sitesinin linklerini vermistim izlemediniz galiba. Hem videoda hem nazewiki sitesinde adim adim hersey yaziyor. Siz oralari tekrar bir gozden gecirin takildiginiz yerlerde yardimci olayim.

Izledim izlemem mi bendeki sıkıntı frame yok toplayamıyorum o yüzden oradaki sıralamadan giremediğim için sordum orda yapılan ayar vs işlemlerini motor çıkışı bağlamadan yapsam sorun olur mu ?

İos tan online

halil koçan' Alıntı:
Izledim izlemem mi bendeki sıkıntı frame yok toplayamıyorum o yüzden oradaki sıralamadan giremediğim için sordum orda yapılan ayar vs işlemlerini motor çıkışı bağlamadan yapsam sorun olur mu ?

İos tan online
Ayarlarin bir kismini yapabilirsiniz ama cok sinirli olacaktir. Esclere guc verebilirseniz tum ayarlarinida yapabilirsiniz. Siz bu arada hangi kumanda ve alicisini kullaniyorsunuz? Ppm modda kullanacakmisiniz?
Buzzer kullanacakmisiniz? (kesinlikle kullanin. Hem pil durumunu bildiriyor hemde bir kaza sonrasi kumandadan atayacaginiz switch ile aktif hale getirip modelinizi bulmanizi kolaylastiriyor)

Kumanda olarak flysky 9x kullanacağım daha kumanda tarafında ne ayar yapacağım onu da bilmiyorum ppm veya pcm de ne fark var buzzer bulabilirsem niyetim var .

İos tan online

halil koçan' Alıntı:
Kumanda olarak flysky 9x kullanacağım daha kumanda tarafında ne ayar yapacağım onu da bilmiyorum ppm veya pcm de ne fark var buzzer bulabilirsem niyetim var .

İos tan online
Alicinizda ppm ozelligi varsa kontrol kartina tek bir giris ile 8 kanal kullanabiliyorsunuz. Flysky kumandayi bilmiyorum. Verdiginiz komutlarin kontrol ettigi araliklari ayarliyorsunuz birde ucus modlari ve buzzer icin stick atamasi yapiyorsunuz.
Aileron-elevator-throttle-rudder icin travel adjustment yada endpoint gibi bir menusu olmasi lazim oradan uygun degerlere getireceksiniz. Uygun degerler nazewiki sitesinde gorsel olarakta mevcut

Tamam teşekkürler yarın ben. Biraz kurcalayayım bakalım .

İos tan online

Naze32 ve acro naze32 kontrol kartlari icin yakin bir zamanda gelistirilen yeni yazilim sayesinde artik otomatik pid ayarlamasi yapilabilecek. İlgililere duyurulur.
Bende konuyu okumayi bitirince daha detayli bilgi veririm.
Rcgroupstaki konusu:

Autotune özelliği konusunda Bradwii den yardım almışlar veya ekipte yer almış. Bu arkadaşın programını daha önce Multiwii de denedim. 450 multi de bir şey olacak gibiydi ama 250 lik multi de hiç bir işe yaramadı. Tabii ki benim kartım ve çalıştığım program 8 bit içindi. O dönemlerde 32 bit kartlar için çalıştığını biliyordum. Demek ki sonuçlanmış. Program CC3D kartlara da portlanabiliyor. Autotune özelliği herhangi bir zamanda kullanılabiliyor ama model tamamen kontrolsüz uçuyor. Açık alanda ve dikkatli kullanmanızı tavsiye ederim. Özellikle modelin düşeceğini de düşünerek mümkünse çim alanlar daha iyi olur. Autotune girildiğinde gazı biraz artırmak modelin alçalmasını önlüyor.

Yarın bana da bir CC3D kart gelecek. Kumandam olursa denemesini yapacağım. Başedemezsem bende Cleanflight deneyebilirim.

Abilerim iyi akşamlar :saygilar: sizlerden birşey öğrenmek istiyorum Naze32 dahil kontrol kartlarının maksimum veya minimum işleri nelerdir. Mesela aynı zamanda Gyro işlevi görüyormu bu kartlar. Veya mesela otopilot sistemi kurulabiliyomu ? Mesela ben, multicopterimin belli açılara kadar aileron kullabilmesini belli açılara kadar elevatör kullanmasını istiyorum. Bu işlevi görüyormu ? Yada tam olarak ayrıntılı olarak ne iş yapar. Açıklayabilirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler

Bu kartlar, minimumda iki adet işleve sahiptir.
1 - Radyo alıcıdan aldığı sinyalleri(throttle, aileron, elevator, rudder) uygun oranda karıştırarak ESC'lere ve doğal olarak motorlara göndermek... Açıklama daha anlaşılır olsun diye örneği quadlar üzerinden yapıyorum. Ama benzeri tipteki multiler de aynı prensipleri kullanır.
a) Sadece throttle sinyali alırsa, 4 motora da aynı anda aynı oranda "DEVİRLENME" sinyali gönderir. Cihaz havaya yükselir.
b) Sadece rudder sinyali alırsa hiç bir şey yapmaz, ama motorları döndürecek kadar throttle + rudder sinyali alırsa, toplam itiş aynı miktarda kalmak üzere, çaprazdaki iki motorun itişini arttırır, diğer iki motorun itişini azaltır. Bu sayede, eylemsizlik kuvvetinin etkisi ile, quadın gövdesi, itişi artmış olan pervanelerin dönüşünün zıt yönüne döner...
c) Sadece aileron sinyali alırsa hiç bir şey yapmaz, ama motorları döndürecek kadar throttle + aileron sinyali alırsa, quadın sağ ve sol taraflarında bulunan motorlarda, bir tarafın gücünü azaltırken, diğer tarafın gücünü arttırır. Böylece quad, aileron komutunun belirttiğ yöne doğru, sağa ya da sola eğilir.
d) Sadece elevator sinyali alırsa hiç bir şey yapmaz, ama motorları döndürecek kadar throttle + elevator sinyali alırsa, quadın ön ve arka taraflarında bulunan motorlarda, bir tarafın gücünü azaltırken, diğer tarafın gücünü arttırır. Böylece quad, aileron komutunun belirttiğ yöne doğru, öne ya da arkaya doğru eğilir.

2 - Cihazın açısal ivmelenmesini(gyro) ve doğrusal ivmelenmesini(akselerometre) ölçerek, havada "YÜZEN" bir cihazın, stabil bir şekilde havada kalmasını sağlar. Tabii ki bunu, motorlara uygun düzeltme komutlarını göndererek yapar. Açısal ivmelenmeyi ölçmek, cihazın komut vermediğimiz halde sağa, sola, öne, arkaya eğilmesini engeller. Doğrusal ivmelenmesini ölçmek ise cihazın komut vermediğimiz halde sağa, sola, öne, arkaya hareketlenmesini engeller(self leveling).

Maksimumdaki işlevleri

- GPS ile bulunduğu konumu ölçmek.
* RTH - Return to home, başlangıç pozisyonuna geri gelmek
* Mission - GPS ile belirlenmiş noktalarda uçmak
- Barometre ile yükseklik ölçmek
* Altitude hold ile belirli bir yükseklikte(deniz seviyesine göre) sabit kalabilmek
- Pusula ile manyetik kutupları ölçmek
* Headless mode ile, dünyanın manyetik kutuplarından faydalanarak, ön arka farketmeksizin, sadece blirli bir yöne doğru uçabilmek.
- Sonar ile cisimlerin mesafelerini ölçmek.
* Yerden sabit bir yükseklikte(yer seviyesine göre) uçuş yapabilmek
- Kahve yapmak,
* Bu özelliği planlıyor durumdayım, yapınca haber veririm :)...

Mehmet Şeker' Alıntı:
Mesela ben, multicopterimin belli açılara kadar aileron kullabilmesini belli açılara kadar elevatör kullanmasını istiyorum. Bu işlevi görüyormu ?
Birbirinden farklı kontrol eksenlerinden bahsediyorsun ? Eğer anlatmaya çalıştığın şey, aileron ve alevatör yatışlarında, maksimum 30 derece yatsın gibi bir şey ise, bakınız bir önceki mesaj... Ölçülebilen bir durum aynı zamanda yazılım ile kontrol da edilebilir.

Abi öncelikle verdiğin ayrıntılı cevap için teşekkür ederim :) , Yani ben maceracı bir multici değilsem, ve multimin ters dönmesini istemiyorsam, bu kontrol kartlarını programlayacak 30 dereceden fazla şekilde aileron ve elevatör kullanmasını önleyebilirim ben bunu çıkardım doğrumudur. Aynı zamanda birçok hava aracında karşımıza çıkan fail safe uçuş modlarını sağlayan da bu cihaz doğrumudur ?

Acro Naze32 6DOF ile 10DOF versiyonlarının farki nedir acaba? Birde acaba bu qav 250 de neden çift kamera kullanılıyor yani 800tvl fpv içinse mobius kamera neden takıyorlar. Teşekkürler