Ağırlık Merkezi - CG - Ölçüm Aleti

Sümer Yamaner' Alıntı:
Tower'da 30 dolar. Nakliyeyi bilmiyorum...

Bende bundan var. Tower'dan bir alış verişimde dahil etmiştim. Belli bir tutarın üzerinde indirim olduğu ve kargodan avantajım olduğu için almıştım. Ama tek başına sipariş verince kargo 19,73 USD tutuyor.

Ama Celalettin bey'in eklediği videolardan ikincisi en kolay olanı sanırım. Videoda, elinde yukardaki balans aletinden olduğunu, ama büyük modellerde yerleştirmenin falan zor olduğunu söylüyor ve aslında haklı da. (Tecrübe ile sabit)

celalettin abi ilk video ve son video daki aparatı yapabilirim kullandığı malzemeye de rahat ulaşırım

adem bozkurt' Alıntı:
celalettin abi ilk video ve son video daki aparatı yapabilirim kullandığı malzemeye de rahat ulaşırım

Fikir vermesi açısından paylaştım.
Ama Sümer abinin paylaştıklarında bir cetvel var o da manualde yazan ağırlık merkezinin kanattan mesafesini çok kolay tespit ederek büyük oranda hatasız ağırlığı dengelemeyi sağlıyor.

Celalettin Yazkan' Alıntı:
Fikir vermesi açısından paylaştım.
Ama Sümer abinin paylaştıklarında bir cetvel var o da manualde yazan ağırlık merkezinin kanattan mesafesini çok kolay tespit ederek büyük oranda hatasız ağırlığı dengelemeyi sağlıyor.

evet abi sümer abinin vermiş olduğu linkte olan gerçekten güzel cetveli var araştırıp yapmak gerekli :D gerçi benim uçağım cessna olduğu için kolay buluyorum iki tane çubuğum var onlar ile bakıyordum yakında yeni uçağıma başlıyorum bir konu açacağım baştan sona adım adım foto vereceğim

Konu uyansın ;D
Kileri planör yüzünden dağıtmıştım etrafı toplarken böyle bir şey yapayım dedim. Kanat 1.5 m olunca parmaklarla tutmak zor oluyordu. Hücum kenarından firar kenarına 1/3 olacak şekilde koydum mu bilmiyorum dengeli duracak şekilde koydum. Aşağı inince onuda ölçerim. :)

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Kadir Kurt' Alıntı:
Konu uyansın ;D
Kileri planör yüzünden dağıtmıştım etrafı toplarken böyle bir şey yapayım dedim. Kanat 1.5 m olunca parmaklarla tutmak zor oluyordu. Hücum kenarından firar kenarına 1/3 olacak şekilde koydum mu bilmiyorum dengeli duracak şekilde koydum. Aşağı inince onuda ölçerim. :)
Eline sağlık Kadir, yalnız uçlarına nasıl birşey kullandın gözükmüyor. Belki bir de üzerinde uçak yokken fotoğraf eklersen daha iyi anlaşılır. ;)

Türker Akgün' Alıntı:
Eline sağlık Kadir, yalnız uçlarına nasıl birşey kullandın gözükmüyor. Belki bir de üzerinde uçak yokken fotoğraf eklersen daha iyi anlaşılır. ;)
Önceki mesajı -yemekten sonra aşağı iner fotoğraf çekerim- kalabalık olmasın diye sildim

Basit bir şey uçlarını zımparaladım bir tahtaya çaktım. Bu olmamış derseniz, modelin sırtı yere gelmesin diye yaptım diyeyim :laugh: ;)

Basit olsun ama yeter ki is gorsun Kadir ;) Bence gayet basarili :thumbup: