AH-1W Super Cobra Türk Kara Kuvvetleri

Evren hocam, daha eski bir kuyruk yüzüğü kullanarak da sorun çözülebilir bence

HUAWEI VNS-L31 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

High tech modeli ilgiyle izliyoruz. :saygilar:

Özgür Evren Varol' Alıntı:
Servo saver yapmış adamlar resmen :)

Şöyle bir ürün var Evren abi, düşünülebilir.

Sümer Yamaner' Alıntı:
Bence servolara "havada bakarsın" :D :D :D

Sürekli bakıyorum abi zaten, servolara bakıyor olmasam o vidanın düştüğünü göremezdim :p

ishak parmak' Alıntı:
Evren hocam, daha eski bir kuyruk yüzüğü kullanarak da sorun çözülebilir bence

HUAWEI VNS-L31 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İshak Bey, son çare aynen dediğiniz gibi eski modellerin parçalarından birisinden almak olacak. Ama hazır elimde torna var, aluminyum var, M2 klavuz da var, o yüzden ilk olarak bir "kendin yap" yolunu deneyeceğim :)

Rasim Öztürk' Alıntı:
Şöyle bir ürün var Evren abi, düşünülebilir.

Teşekkürler, her ne kadar banggood dan bu tarafa bişey getirtmeyi henüz beceremediysem de aklımda olacak. Servoların dişlilerini korumak için iyi bir yol gibi görünüyor...

Bugün ilk parti siparişlerden olan son paket de (amain hobbies) elime ulaştı. D Gerçi bunun içinde beklediğim şey türkiye'den gelen destek kuvvetler sayesinde önemini yitirmişti ama zaman içinde paketteki diğer şeyler daha bir önem kazandı (ne dediğimi anlamaya çalışıp fazla takılmayın :) kendimi rahatlatmaya çalışıyorum sadece :D )

Daha önemli bir güncelleme olarak şunu söyleyeyim: uzun süreli okuma araştırma vs vs sonucunda fotogrametrik 3D tarama için hangi yazılımla denemeye başlayacağıma karar verdim ve yazılımı indirip eşimin bilgisayarına kurdum (benim bilgisayarın görüntü kartı malesef buna da yeterli gelmedi). Önce simulatör sonra da bunu kurunca doğal olarak eşim de "sen çaktırmadan bilgisayarımı ele geçirmeye çalışıyorsun galiba" diyerekten başka bir yazılım kurmama izin vermeyeceğinin ilk sinyalini verdi :D

Seçtiğim yazılım 3DF Zephyr. Aslında ücretli bir yazılım ama belirli sınırlamalarla bedava versiyonunu da yayınlamışlar. En temel sınırlama işlenebilecek en fazla fotoğraf sayısının 50 olması. Ama benim kullanım amacımda bu gayet yeterli olacaktır, en azından başlangıç için yetecektir diye tahmin ediyorum. Denemeler sonucunda yazılım ve yapabildiklerim hoşuma giderse, ama 50 fotoğraf sınırından etkilendiğimi düşünürsem de lite versiyonunu satın alabilirim.

Fotoğraflama tekniği olarak da kameranın sabit bir şekilde tripod üzerinde, objenin de döner bir tabla üzerinde olmasını planladım. Teorik olarak 3 farklı yükseklikten 16 farklı yönden çekilecek toplam 48 fotoğraf ile yazılımın ihtiyaç duyduğu örtüşmeyi sağlayabiliyorum. Her yükseklik değişiminde yönleri de 7,5 derece kaydırarak sadece 16 ana yön değil toplamda 48 farklı açıdan gelen fotoğraf elde etmeyi hedefliyorum. Bu şekilde, 50 foto sınırını aşmadan objenin maksimum açıdan ve yeterli örtüşme ile görüntülenmesini sağlayacağım. Yeterli olacak mı olmayacak mı onu göreceğim.

Başlangıç için yine küçük bir parçayı seçtim, Hurricane'in 1/24 ölçekli maketinin kanat altı radyatörünü taramayı deneyeceğim. Sonra taranan parça printerda basılacak, kalıbı alınacak ve hurricanein radyatör kaportası üretilecek. Bu da Süper Cobranın gövdesinin üretim planı için bir "proof of concept" olacak. Bu denemenin sonucuna göre Cobra gövdesinin ne şekilde yapılacağı da şekillenecektir...

Maşallahın var Evren Hocam, her proje kendi içinde emin adımlarla ilerleyemey devam ediyor :thumbup: :bravo:

3D tarama ile ilgili de epey bir yol almışsın %p Şahsen sonucu ben de merakla bekliyorum. Inşallah 48 adet foto ile bu iş sorunsuzca başarılı bir şekilde çalışır :)

Keşke bu kadar kolay olsaydı :) sadece yola çıkmak için ayakkabılarımı giydim diyelim daha doğru olur :)
İşe başlamak, bitirmenin yarısıdır derler miş :laugh: ;D

Sonuç nasıl olacak acaba, çok heyecanlı. :D

Abi bilmedigim icin soruyorum; nette bazi sitelerde (ör. Grabcad) veya cizim programlarinin galerilerinde (ör. Sketchup, Fusion360) hazir 3D cizimler var cogu sey icin. S. Cobra icin bi arama yapmadim ama mesela airwolf veya bell222 icin biseyler bulmustum. O cizimler arasindan scale kriterlerini karsilayan bir tane bulmak mumkun degil mi?

Simdi ben nerden airwolf bulayim da foto cekeyim 48 acidan dimi? [emoji1]

Emre Kaman' Alıntı:
Abi bilmedigim icin soruyorum; nette bazi sitelerde (ör. Grabcad) veya cizim programlarinin galerilerinde (ör. Sketchup, Fusion360) hazir 3D cizimler var cogu sey icin. S. Cobra icin bi arama yapmadim ama mesela airwolf veya bell222 icin biseyler bulmustum. O cizimler arasindan scale kriterlerini karsilayan bir tane bulmak mumkun degil mi?

Projenin başlarında ben de bakındım o modellere. Aslında var hazır modeller, bedava olanları pek beğemedim, paralı olanlar içinde çok güzel olanları var açıkçası, ama onu da para verip alacaksam bir helikopterciden ne farkım kalır ki diyerekten kendim yapmaya karar verdim :D

Airwolf için yorum yapmayacağım, airwolf sevenlerin problemi o :D

Buarada çok süper harika müthiş bir fotoğraflama kabini yaptım, döner tablamla birlikte Hurricane'in radyatörü ile ilk fotoğraflama çalışmasına da başladım, açıkçası sonuç alamayacağımı bilmeme rağmen ilk seriyi parça çıplak plastik halindeyken yaptım. Bu yöntemin temel prensiplerine tamamen aykırı ama biraz arayüze elim alışsın diye biraz da yazılımın ne şekilde çuvallayacağını görme merakıyla böyle başladım. yazıılım daha kamera pozisyonlarını algılamaya çalışırken "ben oynamıyorum ya" dedi :D :D :D

sonuç olarak ilk deneme "göz göre göre" çuvallama. İkinci denemeden daha umutluyum ama. Detayları sonra aktarırım...

Projenin başlarında ben de bakındım o modellere. Aslında var hazır modeller, bedava olanları pek beğemedim, paralı olanlar içinde çok güzel olanları var açıkçası, ama onu da para verip alacaksam bir helikopterciden ne farkım kalır ki diyerekten kendim yapmaya karar verdim :D
Heliciler olarak biz bu lafı hiç üstümüze almadık Evren hocam :laugh: ;D

Buarada çok süper harika müthiş bir fotoğraflama kabini yaptım, döner tablamla birlikte Hurricane'in radyatörü ile ilk fotoğraflama çalışmasına da başladım, açıkçası sonuç alamayacağımı bilmeme rağmen ilk seriyi parça çıplak plastik halindeyken yaptım. Bu yöntemin temel prensiplerine tamamen aykırı ama biraz arayüze elim alışsın diye biraz da yazılımın ne şekilde çuvallayacağını görme merakıyla böyle başladım. yazıılım daha kamera pozisyonlarını algılamaya çalışırken "ben oynamıyorum ya" dedi :D :D :D

sonuç olarak ilk deneme "göz göre göre" çuvallama. İkinci denemeden daha umutluyum ama. Detayları sonra aktarırım...
2.deneme sonucunu ve detayları merakla bekliyoruz :thumbup:

Emre Kaman' Alıntı:

Neden maslesef ben airwolf yapacağım iyi olmuş

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Heliciler olarak biz bu lafı hiç üstümüze almadık Evren hocam :laugh: ;D
2.deneme sonucunu ve detayları merakla bekliyoruz :thumbup:

Sözüm RCKolikten dışarı Adminim :)

İkinci deneme gayet başarılı oldu, en düşük kalite ayarlarıyla bile gayet yeterli bir “mesh” elde edebildim. Genüz fotoğrafları çıkartamadım bilgisayardan. Akşama kadar da dışarıda olacağım, akşam detayları bildiririm, hatta fırsat olursa taranmış parçadan bir tane de basıp orjinaliyle yanyana görüntülerim :)

Sent from my iPhone using Tapatalk