Akıllı telefonda RPM Ölçer Uygulama

• Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan ÜYE olunuz

Eğer eski üyemizseniz, MEVCUT Kullanıcı ADI ve ŞİFRENİZİ aynen kullanabilirsiniz. Eğer girişte sorun yaşıyorsanız, lütfen şu konuya TIKLAYINIZ.
İlgi Alanı
Hepsi
Ömer bey, bu uygulama telefonun mikrofonu ile çalışıyor. Ses frekansı ile devir ölçüyor.

Ben bu uygulama ile youtube'ta açtığım bir videodaki motorun devrini ölçtüm. Resim youtube'taki videonun resmi ve videodaki motorun devri.

İlgi Alanı
Heli
Benzer bir uygulamayı yıllar önce Heli devrini ölçmek için kullanmıştım ama epey hatalı bir ölçüm sonucu almıştım. Ya teknoloji gelişti ya da benim kullandığım model elektrikli olunca ses analizi doğru sonuç vermedi, emin değilim

İlgi Alanı
Uçak
Vayy, tıp çok ilerlemiş gerçekten :evil:

Paylaşım için teşekkürler Levent Bey. Ben de apple store da araştırıp aynı mantıkla ölçüm yapan başka uygulamalar buldum. Patlar motorlu uçağımla uçuşa gittiğimde deneyeceğim. Bu vesile ile faydalı olabilecek başka başka uygulamalar da bulmuş oldum sayenizde :saygilar:

İlgi Alanı
Hepsi
Benzer bir uygulamayı yıllar önce Heli devrini ölçmek için kullanmıştım ama epey hatalı bir ölçüm sonucu almıştım. Ya teknoloji gelişti ya da benim kullandığım model elektrikli olunca ses analizi doğru sonuç vermedi, emin değilim
Uygulama helikopterler için değil herhalde. Dediğiniz gibi yanlış sonuçlar veriyor. Kalibrasyonu model uçak pervanesine göre yapmış olabilirler.

İlgi Alanı
Uçak
Benim anladığım kadarıyla pervaneden çok motorun sesini analiz ederek devire ulaşıyor. zira 2 zamanlı mı 4 zamanlı mı, tek silindirli mi çok silindirli mi gibi sorular hep buna işaret ediyor. Ayrıca ölçüm mantığını da düşününce bu ağır basıyor. Elektrik motorlu bir şeyin devrini ölçemez zannımca.

İlgi Alanı
Heli
Benim anladığım kadarıyla pervaneden çok motorun sesini analiz ederek devire ulaşıyor. zira 2 zamanlı mı 4 zamanlı mı, tek silindirli mi çok silindirli mi gibi sorular hep buna işaret ediyor. Ayrıca ölçüm mantığını da düşününce bu ağır basıyor. Elektrik motorlu bir şeyin devrini ölçemez zannımca.
Kesinlikle katılıyorum. Ölçtüğünü iddia eden uygulamalar da zamanında düzgün sonuç vermiyordu ne yazık ki. Ama belki zaman için de bu sorunu çözmüş olabilirler, test edip görmek lazım.

İlgi Alanı
Hepsi
Vector elektrik motorunu ölçtü. Maksimum 50,000 devirden sonra değişik sonuçlar gösterdi. 50,000 devire kadar iyi. Motora 2 palli 56 mm çapında küçük pervane takılı.

Doğrulama için optik takometre gerekiyor.

Web sitesi
www.sumeryamaner.com
İlgi Alanı
Uçak
Belki ses devresi takılmış elektrikli motorun devrini çakma da olsa ölçer! :p :D