Alıcı montajı ile ilgili sorular

Serhat_35

Yeni Uye
Merhaba arkadaşlar. Elimdeki alıcıyı monte ettim ancak alıcıdan uzanan bu antenler nasıl konumlandırılmalı bilemiyorum. En iyi çekim için açıları ne olmalı?

Modül için anten geliyordu fakat ben 1 dolar verip bir anten daha aldım. Modülün beraberinde gelen anten 2 db iken benim ekstra aldığım anten 5 db ve 2 kat daha uzun ve geniş. girişleri aynı. bu bana ne sağlayacaktır?

Alıcının kitapçığında 2 çeşit bind ayarından bahsedilmiş. v8 mode ve d mode şeklinde. v8 mode non-telemetry yazarken d8 mode telemetry yazıyor. sanırsam birisi telemetri özelliği var diğerinde yok. başka bir farkı var mıdır? ayrıca bu 2 seçeneğin kendine özgü bind ayarı var. v8 mode için alıcı üzerindeki düğmeye basılı tutmak gerek. d mode için ise alıcı yanında gelen küçük kare parçayı takıp bind etmek gerek. ancak ben alıcıyı alırken telemetrisiz olduğunu biliyordum o halde d mode kullanamayacakmıyım? bu olayı bana açıklayabilir misiniz?

Bildigim kadari ile bu tur cift cikisli alici antenlerinin 90 derece olacak sekilde monte edilmesi tavsiye ediliyor. Ben helide kullandipim icin sadece bu iki ucun birbirine temas etmemesini saglamam yeterli oldu. Ama siz anladigim kadari ile FPV kullanacaksiniz. Bu durumda su konu size biraz daha teknik bilgi verecektir.

Arkadaslar yanlisim var ise duzeltilmesini rica ederim ;)

Bu arada Serhat bey kullandiginiz kumandanin markasi nedir acaba ??

Antenler arasındaki en iyi iletişim, yere dik ve birbirlerine paralel oldukları konumdadır.

Bildiğim birçok kumandada, yani kumandaların üzerindeki alıcı modüllerinde, fabrika çıkışı olarak 2dbi anten kullanılır. 2dbi anten kullanılmasının sebebi ise, bu antenlerin radyasyon desenlerinin, Mehmet beyin belirttiği konuda geniş bir şekilde anlatıldığı üzere hemen hemen küre şeklinde olmasıdır. Antenlerin desibel cinsinden kazancı arttıkça bu küre deseni, tepesinden aşağı bastırılıyormuş gibi basıklaşmaya başlar. Yatayda çekim mesafesi artar, ama kürenin tepesine doğru çekim mesafesi azalır. Dolayısı ile bu desibel cinsinden artış, çok hareketli modelleri (helikopter ve aksiyon fpv multiler :) ) kullanırken avantaj değil bir dezavantaj getirir. Bir de DB değeri yüksek diye satılan çoğu UCUZ anten, kalitesiz işçilik nedeni ile parazit riskini arttırır, yani db değeri yüksek diye satılan olan ucuz antenlerden kesinlikle kaçınmak gerekir. Fakat linkteki orjinal FRSky gözüküyor, ama kullanmadığım için başka bir yorum getiremeyeceğim.

Frsky alıcıları ve vericilerini anlamak ise başlı başına bir uzmanlık sahası. , Frsky alıcıları ve vericileri üzerine çok kapsamlı bir yazı bulunmakta.

Fakat durumu çok kısa bir şekilde izah etmek gerekirse, durum TX modülü ile değil RX modülü ile alakalı. Frsky DJT modülü hem V8 hem de D tipi RX modülleri ile BIND edilebiliyor. Ama burada önemli olan RX modülü tipinin ne olduğu. Yani:
- V8FR-II RX modülü sadece V8 modunda bind edilebilir. RX modülünde olmayan telemetri özelliği zaten V8 modunda kullanılamaz. Bu RX modülünü ise D modunda BIND edemezsiniz...
- D modunda BIND edebilmek için elinizde D modunu destekleyen bir RX modülü olmalıdır. D modunda BIND işemini destekleyen RX modülleri arasında D4R-II, D8R-II ve D8R-XP gösterilebilir. D modunda bu RX modüllerini BIND ettikten sonra Telemetri özelliğini kullanabilirsiniz. Ama telemetri özelliğini kullanabilmek için KUMANDANIZDA DA TELEMETRİ DESTEĞİ OLMALIDIR. Ya da kullanmak gerekecektir.

Düzenleme:
"alıcı yanında gelen küçük kare parça" : :).

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Düzeltme :
Tamamen yanlış yazılmış alıcı ve verici kavramları düzeltildi.

Zafer bey kusura bakmayin Avatar resminiz degisince sizi hatirlayamadim. Yazinizi okuyunca ve imzanizi gorunce HT Simdi hatirladim. Tekrar hosgeldiniz :)

Bu arada yazinizin ilgili kismini diger konuya da kopyaladim %p

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Zafer bey kusura bakmayin Avatar resminiz degisince sizi hatirlayamadim. Yazinizi okuyunca ve imzanizi gorunce HT Simdi hatirladim. Tekrar hosgeldiniz :)

Bu arada yazinizin ilgili kismini diger konuya da kopyaladim %p

Mehmet bey, orjinal avatarıma dönüş yapıyorum o zaman :).

Zafer SAHIN' Alıntı:
Mehmet bey, orjinal avatarıma dönüş yapıyorum o zaman :).
Tamam şimdi oldu, teşekkurler ederiz :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Bildigim kadari ile bu tur cift cikisli alici antenlerinin 90 derece olacak sekilde monte edilmesi tavsiye ediliyor. Ben helide kullandipim icin sadece bu iki ucun birbirine temas etmemesini saglamam yeterli oldu. Ama siz anladigim kadari ile FPV kullanacaksiniz. Bu durumda su konu size biraz daha teknik bilgi verecektir.

Arkadaslar yanlisim var ise duzeltilmesini rica ederim ;)

Bu arada Serhat bey kullandiginiz kumandanin markasi nedir acaba ??

Turnigy 9XR hocam. Daha bugün elime geçti. :yuppi:
İnternette çok yerden yere vurulmuş ama bence fiyatına göre çok güzel bir kumanda gibi geldi bana. Resimlerden daha şık duruyor tabi kişiden kişiye değişir kimisi çok cancanlı sevmez. Yada hayatımda elime ilk defa kumanda aldım ondan böyle gelmişte olabilir. Gerçi tipten çok uçuş performansı önemli tabi onuda uçurunca bakarım. Kumandayı elimden bırakamıyorum şuan için :)

Zafer SAHIN' Alıntı:
Antenler arasındaki en iyi iletişim, yere dik ve birbirlerine paralel oldukları konumdadır.

Bildiğim birçok kumandada, yani kumandaların üzerindeki alıcı modüllerinde, fabrika çıkışı olarak 2dbi anten kullanılır. 2dbi anten kullanılmasının sebebi ise, bu antenlerin radyasyon desenlerinin, Mehmet beyin belirttiği konuda geniş bir şekilde anlatıldığı üzere hemen hemen küre şeklinde olmasıdır. Antenlerin desibel cinsinden kazancı arttıkça bu küre deseni, tepesinden aşağı bastırılıyormuş gibi basıklaşmaya başlar. Yatayda çekim mesafesi artar, ama kürenin tepesine doğru çekim mesafesi azalır. Dolayısı ile bu desibel cinsinden artış, çok hareketli modelleri (helikopter ve aksiyon fpv multiler :) ) kullanırken avantaj değil bir dezavantaj getirir. Bir de DB değeri yüksek diye satılan çoğu UCUZ anten, kalitesiz işçilik nedeni ile parazit riskini arttırır, yani db değeri yüksek diye satılan olan ucuz antenlerden kesinlikle kaçınmak gerekir. Fakat linkteki orjinal FRSky gözüküyor, ama kullanmadığım için başka bir yorum getiremeyeceğim.

Frsky alıcıları ve vericilerini anlamak ise başlı başına bir uzmanlık sahası. , Frsky alıcıları ve vericileri üzerine çok kapsamlı bir yazı bulunmakta.

Fakat durumu çok kısa bir şekilde izah etmek gerekirse, durum alıcı ile değil vericiler ile alakalı. Frsky DJT modülü hem V8 hem de D tipi verici modülleri ile BIND edilebiliyor. Ama burada önemli olan vericinin tipinin ne olduğu. Yani:
- V8FR-II verici modülü sadece V8 modunda bind edilebilir. Vericide olmayan telemetri özelliği zaten V8 modunda kullanılamaz. Bu verici modülünü ise D modunda BIND edemezsiniz...
- D modunda BIND edebilmek için elinizde D modunu destekleyen bir verici modülü olmalıdır. D modunda BIND işemini destekleyen verici modülleri arasında D4R-II, D8R-II ve D8R-XP gösterilebilir. D modunda bu vericileri BIND ettikten sonra Telemetri özelliğini kullanabilirsiniz. Ama telemetri özelliğini kullanabilmek için KUMANDANIZDA DA TELEMETRİ DESTEĞİ OLMALIDIR. Ya da kullanmak gerekecektir.

Düzenleme:
"alıcı yanında gelen küçük kare parça" : :).

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Değerli bilgiler için çok teşekkür ederim. Aldığım kumanda 9xr. Kumandanın arkasına monte edilen modülümün üzerinde telemetry işareti var ve üzerinde telemetry sinyal girişi v.s pinleri bulunuyor. Alıcımın üzerinde telemetry yazmıyor yani o işaretten yok. Alıcımın modelide v8fr-ii yine frsky marka. Dediğiniz gibi kumandaya takılan modül telemetri özelliği varken alıcımda telemetry özelliği yok. Kitapçık benim kafamı karıştırdı. Aynen şu şekilde bind ayarını yazmışlar:

V8_Mode (non telemetry): V8FR-II/V8R7-II while holding the F/S button... (burada bir sıkıntım yok)
D_Mode (Telemetry) Connect Ch1 & Ch2 signal pins of V8FR-II/V8R7-II by provided jumper and then connectly battery...

Burada benim quad üzerine takılan alıcımın modelini yazmışlar (V8FR-II) ve d mode alınabileceğini söylemişler. Üstelik alıcımın üzerinde 1. kanal ile 2. kanal kısmında jumperla bağlama işareti var. Birde kutudanda jumper çıkınca iyice kafam karıştı. Madem alıcımda böyle bir özellik bulunmuyor neden jumper veriyorlar ve kitapçıkta böyle tam tersi bir bilgi var anlayamadım. Hocam tecrübelerinizden yola çıkarak bu durumu nasıl açıklarsınız 1 haftadır cevabı bulamadımda. :)

Müsait bir zamanda V8FR-II'yi hem D hem V8 modunda bind etmeyi deneyip sonuçları söylerim. Frsky bu konuda gerçekten karmaşık olduğundan benimde eksik bildiğim bir durun olabilir. Ama şundan kesin eminim, V8'de olsa D modu da olsa V8FR-II'da telemetri yok.