Align 2in1 Regülatörmü Arızalı? ( video )

Emre Biçen

Çalışkan Uye
İlgi Alanı
Heli
[Herkese merhabalar.. :saygilar:

Arkadaslar Trex 600N Dfc kitimin montajını Tamamlama çabalarım devam edıyor. Fakat bugun karşılastığım bir sorunu sizlerle paylaşmak istedim.
Spektrum Dx8 kumandamın Ar8000 alıcı modülünü servolara bağlıyorum, devamında sisteme Gens Ace 2s1p 7.4v 3300 mah lipo pil ile sisteme güç veriyorum.Kumandayla Bind işlemini tamamlıyorum. Buraya Kadar Herşey normal ama kumandayla Cyclic servoları Hızlıca hareket ettirdiğimde kısa süreliğine kumandayla alıcı arasında bağlantı kopuyor
( Yavaş hareketlerde sorun yok ). Bu sorunla Karşılaşan yada Deneyimli arkadaşlardan yardımlarını bekliyorum. :(

Alıcı olarak Spektrum Ar6115, Spektrum Ar6210 modüllerindede sorun aynı

Servolar 3X Align Ds615 dijital servo

Kuyruk servosu Align Ds655n

Alig 2in1 Regülatör

Tahminimce 3 servo aynı anda sisteme yüklenince pilin gücü yetmiyor sanki yada Regülatör Sağlıklı Güç üretemiyor, o ara ar8000 alıcının elektriği kesiliyor ve doğal olarak bağlantı kopuyor diye düşünüyorum. 3gx Modülüne Bu işlemi uyguladıgımda Spektrumun alıcısından Daha az bu sorunu yarattı.

Servoları en fazla 2 servo olma koşuluyla hareket ettirdiğimde sorun olmuyor.

Acaba kumandayla ilgili bir arızamı Çözemedim

Daha açıklayıcı olması amacıyla birde video ekledim.

Videoyu upload ederken benzer problemı anlatan bır vıdeo buldum acaba bendekı sorun bumudur.
Spektrum Dx8 kumanda almadan once arastırmıs ve önceden bazı problemlerın oldugunu duymustum. Kumandayı yeni aldım acaba bu sorun kumandayla ilgilimi diye tedirginim.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bence başka bir sıkıntın var çünkü ben 3 x RJX 20kg servo kullanıyorum High voltaj , 1 adet DS655 kuyruk servosu ve 1 adet Hitec gaz servosu kullanıyorum ve Align B6T ile besliyorum ve böyle bir sorunum yok .

3GX mi kullanıyorsun ünite olarak ?

Emre bey kumandayı sıfır mı aldınız peki. Dms2 destekleyen son versiyon degil mı ? Üzerindeki yazılım versiyonu ne biliyor musunuz ?

Sent from my iPhone using Tapatalk 2

Bence sorun voltajla ilgili. Şebeke voltajı 5 Volt'un altına inerse receiver ile iletişim kesilir bu zaten beklenen birşey.

Burada araştırılması gereken neden voltaj 5 voltun altına düşüyor olmalı bence. Sisteme bağlı herhangi bir ekipmanda bir problem var ve çok fazla akım çekiyor olabilir diye düşünüyorum. Servolar olabilir, 2 in 1 regülatör düzgün çalışmıyor olabilir, FBL ünitede problem olabilir...

Türker Akgün' Alıntı:
Bence sorun voltajla ilgili. Şebeke voltajı 5 Volt'un altına inerse receiver ile iletişim kesilir bu zaten beklenen birşey.

Burada araştırılması gereken neden voltaj 5 voltun altına düşüyor olmalı bence. Sisteme bağlı herhangi bir ekipmanda bir problem var ve çok fazla akım çekiyor olabilir diye düşünüyorum. Servolar olabilir, 2 in 1 regülatör düzgün çalışmıyor olabilir, FBL ünitede problem olabilir...

Türker sana katılıyorum, ama aynı ürünü ben çok daha fazla güçlü olan sefvolarla sorunsuz kullanıyorum, buna ilişkin yani B6T kesinlikle yetersiz değilde bozuk olma ihtimali var , ayrıca diğer elektroniklerden biri fazla akım çekiyor olabilir

benim tavsiyem sistem açıkken tek tek servoları sökerek denemek, yani önce aileron servosu sökülür kumandadan komüt verilir kopma devam ediyorsa aileron servosu geri takılır ve bir diğer servo sökülüp kopma varmı yokmu birdaha kontrol edilir,

yalnız ben 3GX yüzünden reset atma sorunu yaşamıştım hatırlarsan :)

Mesut AKIN' Alıntı:
...yalnız ben 3GX yüzünden reset atma sorunu yaşamıştım hatırlarsan :)
Aynen üstad, sendeki durumu çağrıştırıyor. :(

Ben olsam 3GX'i çıkartıp servoları direk olarak receiver'a takar öyle de denerdim.

modelde komutları ters yapması esc den mi kaynaklanır acaba

Ben olsam öncelikle alıcıdaki boş bir kanala bir voltaj göstergesi bağlar ve testi o şekilde yapardım. Servo komutları sırasında gösterge kırmızıya düşüyorsa zaten sorun anlaşılırdı.
Eğer voltaj düşmesi sorunu varsa ilk olarak servoların herhangi bir şekilde sıkışıp sıkışmadıklarını kontrol ederdim. Stall olan servo aşırı akım çekip sistemi çökertebilir. Bazen servo arızalı olup stall olmadan da fazla akım çekebilir.

Mesut AKIN' Alıntı:
Bence başka bir sıkıntın var çünkü ben 3 x RJX 20kg servo kullanıyorum High voltaj , 1 adet DS655 kuyruk servosu ve 1 adet Hitec gaz servosu kullanıyorum ve Align B6T ile besliyorum ve böyle bir sorunum yok .

3GX mi kullanıyorsun ünite olarak ?
Mesut bey

Ünite olarak Spektrum Dx8 Ar8000 , Ar6210 ve Ar6115 uniteleri tek tek denedım ve sorun aynı. Deneme amaçlı 3gx Üniteyi bağladım.

Video yüklemiştim ama sanıyorum yükleme aşamasında, Orada daha ayrıntılı göreceksiniz.
Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Emre bey kumandayı sıfır mı aldınız peki. Dms2 destekleyen son versiyon degil mı ? Üzerindeki yazılım versiyonu ne biliyor musunuz ?

Sent from my iPhone using Tapatalk 2

Mehmet bey kumandayı sıfır aldım Kumandanın System Setup\ Frame rate menüsünde Aşagıda Mode bölümünde DSM2 ve DSMX olarak ayarlanabılıyor buda yanlış bilmiyorsam DSM2 yi destekliyor sanıyorum. Öyle deilmi ? Üzerindeki yazılım versiyonu olarak benim gördüğüm System Setting Menüsünde 2 kez next tusuna basıyorum karşımdaki menüde Srial number ve aşagıda EXPORT 3.01 olarak yazıyor buda sanıyorumki yazılım versiyonu..
Türker Akgün' Alıntı:

Türker bey.

Bu sorundan sonra birçok yabancı sitelerde arastırmalar yaptım ve benim problemımle ilgili olarak birkaç video buldum. Aynı sorun onlardada bu şekilde 2 den fazla servo sisteme aniden yuklenınce regülatör iflas edip alıcı ve kumanda arasındaki iletişim bu şekilde sona erıyor
Bu sorunun align 2in1 regülatöründen oldugunun kanısına varmak uzereriyim Regülatör servolarn çektiği akımı kaldıramıyor ve bir anlık resetleme sözkonusu
Mesut AKIN' Alıntı:
benim tavsiyem sistem açıkken tek tek servoları sökerek denemek, yani önce aileron servosu sökülür kumandadan komüt verilir kopma devam ediyorsa aileron servosu geri takılır ve bir diğer servo sökülüp kopma varmı yokmu birdaha kontrol edilir,

yalnız ben 3GX yüzünden reset atma sorunu yaşamıştım hatırlarsan :)

Mesutbey Tavsiyenizi aynen uyguladım servoları tek tek bağladım sorun yok daha sonra 2 servo bağladım ondada sorun yok ama 3. servoyu bağlayıp cyclıc servolara hareket aynı anda verildiği için servoların çektiği akım yüksek oluyor ve sonucunda regulatör anlık voltaj kesmesinden dolayı ar8000 alıcı modülü kapanıp açılıyor buda kumandayla olan bağlantının kopmasına neden oluyor diye düşünüyorum

Sümer Yamaner' Alıntı:
Ben olsam öncelikle alıcıdaki boş bir kanala bir voltaj göstergesi bağlar ve testi o şekilde yapardım. Servo komutları sırasında gösterge kırmızıya düşüyorsa zaten sorun anlaşılırdı.
Eğer voltaj düşmesi sorunu varsa ilk olarak servoların herhangi bir şekilde sıkışıp sıkışmadıklarını kontrol ederdim. Stall olan servo aşırı akım çekip sistemi çökertebilir. Bazen servo arızalı olup stall olmadan da fazla akım çekebilir.
Sümer Bey sistemi ampermetreye bağlıyorum ve sonuç

1. Sistemi ampermetreye bağladıgımda 3 servo takılı iken Sistem abuk subuk hareketler yapmaya başladı bende servo sayısını 1 e dusurdum
Bu durumda sağlıklı çalıştı 1 servonun çektiği akım ani hareketlerde max 1.5 a olarak gordum.

Bu noktadan sonra regülatörün 3 servonun çektiği akımı sanki kaldıramıyor diye dusunuyorum.
Acaba Sisteme UBEC regulatoru alsam bu sorun devam eder mi ?

Bence de ayrı bir güç kaynağı (pil, UBEC) besleyerek denemelisiniz. Bunu yaparken şu anki güç kaynağının ayrılmış olduğundan emin olun.

Bu videoda Ds615 servolarının çektıgı akımı ve regulatorde yasanan sorunu gostermısler sanıyorum benım problemım bu olsa gerek :(

bu videodada benzer problem

Video

Emre bey Sümer abinin dediği gibi regülatörün alıcıya giden kablosunu söküp alıcıyı direk 4 yada 5 li paket pil takarak deneyin bencede

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Mesut AKIN' Alıntı:
Emre bey Sümer abinin dediği gibi regülatörün alıcıya giden kablosunu söküp alıcıyı direk 4 yada 5 li paket pil takarak deneyin bencede

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Az once denedım Spektrum kumandasının 4.8v 2000mah pili ile bu pilde tek servoya bile dayanamadı :(

Galiba bu ds615 servolar aşırı yuk çekıyor ve alıcıya güç kalmıyor.

Bu noktadan sonra ne yapabılırım acaba Regülatoru degıstırsem nasıl bi regulator almam lazım
Kumandammı bozuk acaba ( gercı kumanda bozuk olsa agır hareketlerde tepki vermez heralde ama agır hareketlerde tepki verıyor )
Servo bozukmu yada cokmu akım cekıyor

Napcamı sasırdım :) bu problemle karsılaşan olmadımı ?

emre bicen' Alıntı:
Az once denedım Spektrum kumandasının 4.8v 2000mah pili ile bu pilde tek servoya bile dayanamadı :(

4.8 Volt zaten yeterli bir voltaj değil. Sistem yüke bindiğinde daha da düşüyordur. Her durumda 5 volt ve üzerinde bir voltaj olmalı receiver'da aksi takdirde iletişim kesilir. Mesut'un söylediği gibi Align 2 in 1 regulatör bunu rahatlıkla sağlayabiliyor, gayet yeterli fakat sanıyorum seninkinde bir sorun var.