Align 3GX FBL Ünitesi Ayarları-2 : DIR Menüsü Ayarları

evet bütün videoları izledim sırasıyla fakat açı ayarında sizin videolarınıza yönlendirmişti türker bey ama ayarın dır menüsündeyken olacağını atlamış olmalıyım eve gidince dır menüsündeyken açıları ölçeceğim gerekli düzeltmeyi swash menüden yapacağim durum änlaşılmıştır çok teşekkür ederim inş 3gx bağlantı sorununuda çözümlerim

:thumbup: :halay: evet dır menüsündeyken ölçtüğüm değerler normal çıktı 7° ayarladım aileron ve elevatör bu sorunum ortadan kalktı. Fakat 3gx bağlantı sorunum v3 de yükledim bunda ise fail yazısı geliyor bağlantı usb yazısının yerine :(

Muammer Akbulut' Alıntı:
:thumbup: :halay: evet dır menüsündeyken ölçtüğüm değerler normal çıktı 7° ayarladım aileron ve elevatör bu sorunum ortadan kalktı. Fakat 3gx bağlantı sorunum v3 de yükledim bunda ise fail yazısı geliyor bağlantı usb yazısının yerine :(
Öncelikle ayar sorununun çözüme kavuşmasına sevindim. Buradan Türker kardeşimize bu güzel anlatımlı videolar için bir kez daha teşekkürler :thumbup:

Diğer konu ise. Eğer usb kabloyu değiştirmenize rağmen hala haberleşme yok ise, bu durumda 3GX haberleşme girişi yanmış demektir ki olmayacak şey değil :-\ Malum elektronik aletlerde bu tür sorunlar olabiliyor ne yazık ki :embarras:

bu günkü trabzon buluşmasında bütün sorunları ve cevaplarını hallettim şükür ilk denemem olmasına rağmen hover ve azda olsa alanturlarını kazasız belasız atlattım 450 pro dfc mi tamamen dağıtıp yeniden topladım sadece rckolik te türker ve mehmet beylerin hazırladığı videolarla mekanik ve elektronik olarak ayarladım bu gün sahada tek yapmam gereken ayar FM gyro menüsündeki türker beyin verdiği kumanda ayarı F mode normal : 60 Stun1 :55 Stun2 : 55 Hold : 65 bu ayardayken 3gx kuyruk düzeltme tepkisi vermiyordu f mode yerine gyro moda alınca düzeltme tepkisi vermeye başladı ve değerleri de 55 olarak verdik gyro anahtarı 0-1-2 hepsine 55 verince helim normal bir uçuşyaprı rüzgarda vardı ama ip gibi uçtu ve ben ilk denem olduğu halde hiçbir sıkıntı yaşamadım.

gelelim 3gxpc bağlantı sorununa arkadaşımın getirdiği 3gx dongle malesefki çalıştı ve ünitem pc ile bağlantıyı sağladı yani benim dongle bozuk bunu nereden temin edebilirim yada zorda olsa içini açıp tamir etmeye çalışacağım olmazsa yenisini almam lazım. Arkadaşımdan kullanmak v4 yüklemek için dongle ödünç aldım şimdilik

tekrar sizlere çok teşekkür ederim iyiki varsınız

Muammer Akbulut' Alıntı:
...tekrar sizlere çok teşekkür ederim iyiki varsınız
Tebrik ederim Muammer Bey. :bravo:

Sorunların hallolmasına da ayrıca sevindim. Bence USB dongle'ı ödünç almak şimdilik güzel bir çözüm olmuş. %p

Gyro Gain değerlerinin Flight Mode'da doğru şekilde alınabilmesi için 3GX ünitede gain'in atandığı kanalın doğru olduğundan emin olmalısınız. Yazılımla bağlanarak kumada sinyallerinin izlenebildiği yerden gain değerlerinizin mode'lar arasında değiştiğini görerek doğru kanalı atamış olduğunuzdan emin olabilirsiniz. ;)

Muammer Akbulut' Alıntı:
..450 pro dfc mi tamamen dağıtıp yeniden topladım sadece rckolik te türker ve mehmet beylerin hazırladığı videolarla mekanik ve elektronik olarak ayarladım
.....
tekrar sizlere çok teşekkür ederim iyiki varsınız
Tüm ayarlar yeni başlayan birisi olmanıza rağmen kendiniz yaptınız, ilk uçuş kırımsız ve başarılı geçti, haberleşme sorununun cevabı bulundu, daha ne olsun, tebrikler Muammer Bey :bravo: :thumbup:

Ayar konusunu küçük 1-2 soru sorma haricinde, her şeyi kendiniz konuları takip ederek yaptınız. Zamanında çok emek verdiğimiz ve sistemi oturmak için gerçekten çok vakit harcadığımız kurgunun ne kadar başarılı oldunu gösteriyor. İşte bu her şeye değer :RCKolik:

İnşallah bir daha ki sefere uçuşunuzu da izlemek nasip olur ;)

evet mehmet bey uçuş çekimi yapıp yeni bir konu açacağım yarın 3gx v4 update yapıp ayarları tekrardan gözden geçireceğim

DIR Menü de ayarları yapmaya başladığımızda (Servo kollarını 90 derece) swashplate menüden (Kumandam Futaba) Ail - Elv- Pitc değerlerini +- 50 denmi başlamalıyım yoksa +- 60 danmı. Trex 450 Pro dfc modelim. İnternette diğer ayar videolarında freddycan yotube videolarında +- 60 dan ayarlamaya başlıyor. Ama onun ayarladığı model Trex 500 DFC Ve kumandası Spectrum. Helimin mekanik montajları bitti ve 3GX Ayarlamasına başlayacağım. Bu bilgiyi net olarak internette bulamadım. Bilgi verebilirseniz çok yardımcı olacak. Aksama deneme yanılma yolu ile bu detayı çözeceğim. +- 50 Den ayar yapmaya başladım

AKAY GÜLMERSİN' Alıntı:
DIR Menü de ayarları yapmaya başladığımızda (Servo kollarını 90 derece) swashplate menüden (Kumandam Futaba) Ail - Elv- Pitc değerlerini +- 50 denmi başlamalıyım yoksa +- 60 danmı. Trex 450 Pro dfc modelim. İnternette diğer ayar videolarında freddycan yotube videolarında +- 60 dan ayarlamaya başlıyor. Ama onun ayarladığı model Trex 500 DFC Ve kumandası Spectrum. Helimin mekanik montajları bitti ve 3GX Ayarlamasına başlayacağım. Bu bilgiyi net olarak internette bulamadım. Bilgi verebilirseniz çok yardımcı olacak. Aksama deneme yanılma yolu ile bu detayı çözeceğim. +- 50 Den ayar yapmaya başladım
Akay Bey oradaki değerlerin ne olacağını da DIR menüsünde yapacağınız açı ölçümlerinde tespit edeceksiniz zaten. Ayara başladığınız sırada ne olduklarının bir önemi yok. Hedefiniz Pitch için swashplate'inizin maksimum ve minimum stick konumlarında istediğiniz açıyı elde edeceği değerin (+11 / -11 örnek olarak), Aileron ve Elevatör kanalları içinde +8 / -8 açılarını elde edeceğiniz değerlerin ne olduğunu bulmak olmalı. Yani şuna benzer birşey olabilir :

Pitch : 55
Aileron : 44
Aileron : 44

gibi. Bu arada bu değerleri şu an uydurdum dikkate almayın lütfen.

Yani özetle bu değerler herkesin modelinde değişkenlik gösterir. Bende 55 olan sizde 45 olabilir önemli olan ayar mantığını kavramak. :saygilar:

Her seyi bitirdim eksiklerim varmi diye yeni konu acacakken. Son bir kontrolleri yapayim dedim.
cylic acilarinda dengesizlik var. Dir menusunde tam olarak 8 olctugum elevator ve ailoren acilari. Normal ucus moduna geldigimde yani unite ucusa hazir duruma geldiginde elevator 12 ye yakin ailoren 10 derece geliyor.
Boyle olmasi dogalmi? Bence degil ama ne yapabilirim.
Yeniden dir menusune girdim limit tanimlama yonleri yeni bastan yaptim yine ayni. Cozum ne olabilir?
teeekkurler

Konularını okumanda fayda var
ve +12 -10 gibi durumda stickler ortada iken +1 gibi bir değerde kalır bunun 0 veya en yakın olması lazım -11 +11 gibi ayarlamalısın
onuda linkage rod ları kısarak veya açarak yapabilirsin

Konularla ilgili sıkıntı yok hepsini okumus izlemisimdir.
Sirunum collective acilar degil onda sorun yok. Ailoren ve elevator acilari sorunlu.
dir menusundeyken stickler orta noktada yani 0 derece aci. Elevator ve ailoren 8 dereceyi goruyo. Ama menuden cikinca 12 felan geliyo elevator.

İbrahim DEMİRBİLEK' Alıntı:
Konularla ilgili sıkıntı yok hepsini okumus izlemisimdir.
Sirunum collective acilar degil onda sorun yok. Ailoren ve elevator acilari sorunlu.
dir menusundeyken stickler orta noktada yani 0 derece aci. Elevator ve ailoren 8 dereceyi goruyo. Ama menuden cikinca 12 felan geliyo elevator.

Dır menüsünde açılar düşük gözüküyor.

Sizde dır menüsünde 6 derece ayarlayabilirsiniz,uygun olur.Uçuş modunda düşecektir.

Eğer dediğin gibiyse, denemek bir çözüm olabilir Arda.
bi sorun olusturmasinda.
Turker abi videoda bahsetmemis ozellikle 8 olacak dedigi icin sordum, dir Menu ve ucus modundaki farkli ölçümleri.
Menude ayni olmasina ragmen, normal de Elevator ve ailoren de birbirinden farkli geliyor.

İbrahim DIR menüsünden çıkmanla beraber FBL ünitenin eksenlerdeki Gyro'ları aktif olur ve o şekilde tuhaf tuhaf açılar alması çok normal. Önemli olan DIR menüsünde gyrolar devre dışıyken ölçtüğün değerler. Bir problem olduğunu düşünmüyorum. ;)