Align 3GX FBL Unitesi : Kullanıcılardan Gelen Soru / Sorunlar

Trex 550e DFC helikopterimi tekrardan setup yapmam gerekti...

DIR menüsünde açıları güzelce ayarlıyorum. Sonra kayıt ettikten sonra elevator açısı 8 dereceden 15 16 lara çıkıyor?!!

Hüseyin Cem ASLAN' Alıntı:
Trex 550e DFC helikopterimi tekrardan setup yapmam gerekti...

DIR menüsünde açıları güzelce ayarlıyorum. Sonra kayıt ettikten sonra elevator açısı 8 dereceden 15 16 lara çıkıyor?!!
Sıkıntı yok Hüseyin DIR menüsündeyken ölçtüğün açılar önemli, setup'tan çıktığında gyro'lar aktif olduğu için swash'ın fazla açılanır uçarken bir sorun olmaz. ;)

Bunu öğrendiğim iyi oldu Türker abi teşekkürler. Yalnız bir de şunu sorayım. DIR menüsündeyken servolar hızlı. Setup sonrası daha hantal kalıyor. Bu neden olabilir ve normal midir?

Hüseyin Cem ASLAN' Alıntı:
Bunu öğrendiğim iyi oldu Türker abi teşekkürler. Yalnız bir de şunu sorayım. DIR menüsündeyken servolar hızlı. Setup sonrası daha hantal kalıyor. Bu neden olabilir ve normal midir?
DIR menüsünden çıktıktan sonra gördüğün sıradışı hareketler normal Hüseyin. Swash'ın ilgisiz bir yöne doğru kayması, anormal açılar üretmesi, verdiğin kontrollere sağlıklı cevap vermemesi gibi...

DIR menüsündeyken herşey normalse büyük ihtimalle bir sorun yoktur. ;)

Konuyu güncelleyelim, forza için her ayarı doğru olarak yaptığım halde kuyruk bir türlü hh mode a geçmiyor. Gyro gain 70-80 denedim, ünite üzerinde ışık yeşil yanıyor, sorun ne olabilir arkadaşlar?

kadir kocaman' Alıntı:
Konuyu güncelleyelim, forza için her ayarı doğru olarak yaptığım halde kuyruk bir türlü hh mode a geçmiyor. Gyro gain 70-80 denedim, ünite üzerinde ışık yeşil yanıyor, sorun ne olabilir arkadaşlar?
Yeşil ışık zaten Heading Hold Mode anlamına geliyor Kadir. Kırmızı ışık Rate Mode ? ? ?

Türker Akgün' Alıntı:
Yeşil ışık zaten Heading Hold Mode anlamına geliyor Kadir. Kırmızı ışık Rate Mode ? ? ?

Aynen Türker üstad fakat gel görki kuyruk bıraktığımda yerde kalmıyor.. Anlamadım gitti.....

kadir kocaman' Alıntı:
Aynen Türker üstad fakat gel görki kuyruk bıraktığımda yerde kalmıyor.. Anlamadım gitti.....
Enteresan. :(

Şu konuya bir göz at istersen :

Türker Akgün' Alıntı:
Enteresan. :(

Şu konuya bir göz at istersen :

üstad aynen bu konuya göre ayarladım zaten herşeyi :(

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
video da aynı sorunu yaşayanlar var, sabahdan beri bakıyorum gyro kanalını gear yerine aux2 yapın diyorlar , yaptım ama olmadı ....

kadir kocaman' Alıntı:
...video da aynı sorunu yaşayanlar var, sabahdan beri bakıyorum gyro kanalını gear yerine aux2 yapın diyorlar , yaptım ama olmadı ....
Bu tarz durumlarda üniteyi downgrade edip (Eski versiyona dönüp) sorunun düzeldiğini paylaşanlar görmüştüm ama bilemiyorum bir faydası olur mu. :rolleyes:

Türker Akgün' Alıntı:
Bu tarz durumlarda üniteyi downgrade edip (Eski versiyona dönüp) sorunun düzeldiğini paylaşanlar görmüştüm ama bilemiyorum bir faydası olur mu. :rolleyes:

Sağolasın Türker hocam,, ya kbar alacağım yada dediğin gibi yapacağım.. Bu kumanda üzerinde switch select kısmında kbob diye bir şey var, onunlamı oynamak lazım tam anlayamadım yazılanları helifreak de ama v5 de yaşanan bir sorunmuş ( dsmx sat kullanılıyorsa) :(

Trex 450 Pro DFC Helikopterimi uzun bir aradan sonra futaba 14SGH Kumandama Alıcısıyla S-bus Haberlesmesi ile 3GX (V5.0) uniteye tüp setuplarını ve throtle setubunu yaptım. Ayarlar sorunsuz gibi. Gryo status ledi normal konumonda. Ama 3Gx unite gov. led ışığı yeşil yanıyor. bunun sanırım kırmızı olması lazım. Setupda veya bir yerde hatamı yaptım. (ayarları yaparken Hold aktif ettim. ESC Motor bağlantısını sökerek ayar yapmadım- ayarları Hold dayken yaptım) tüm arastırmalarıma ragmen çözüm bulamadın. Bu durum normalmi. (3GX i üst konuma yarleştirdim) Kumandada Gov menüsü INH (aktif Değil). Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Birde Kuyruk ayarlarını yapılan menüden çıkılınca Aileron ve elevator hareketlerini algılamaması normalmi.

GULMER' Alıntı:
Trex 450 Pro DFC Helikopterimi uzun bir aradan sonra futaba 14SGH Kumandama Alıcısıyla S-bus Haberlesmesi ile 3GX (V5.0) uniteye tüp setuplarını ve throtle setubunu yaptım. Ayarlar sorunsuz gibi. Gryo status ledi normal konumonda. Ama 3Gx unite gov. led ışığı yeşil yanıyor. bunun sanırım kırmızı olması lazım. Setupda veya bir yerde hatamı yaptım. (ayarları yaparken Hold aktif ettim. ESC Motor bağlantısını sökerek ayar yapmadım- ayarları Hold dayken yaptım) tüm arastırmalarıma ragmen çözüm bulamadın. Bu durum normalmi. (3GX i üst konuma yarleştirdim) Kumandada Gov menüsü INH (aktif Değil). Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Birde Kuyruk ayarlarını yapılan menüden çıkılınca Aileron ve elevator hareketlerini algılamaması normalmi.
Kendi renkli kablolarini taktigimda bu durum olmuyor. Sanirim bu durumda 7 kanaldan sinyal almadigindan. Sbus ile gov ledi yesil yaniyor. Sanirim bu durum ucusa engel bir durum degil. Kumandadan gon menusunu act yaptigimda % rateyi 50, 5 ustune cikartigimda led kirmizi yaniyor. 50 nin altinda yesil yaniyor. Gov menu inh yaptigimda (kapaliyken) yesil yaniyor.

GT-I9100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Akay bey genelde forumda isimlerimiz kullandığımız için size cevap yazmamış olabilirler bende isminizi bulup size hitap edebilmek için tanışma konunuza kadar gittim
birde sadece yazmak yerine videolu veya resimli anlatımlar yaparsanız insanlar daha kolay anlayıp size yardımcı olabilirler zira birçok 3gx ten anlayan arkadaşımız online ama cevap dahi yazmamışlar.
sorunuza gelirse ben çok iyi anlamıyorum 3gx ten ama sizin kumandanın gov ayarları 3gx in gyro gain ayarlarına denk geliyor ve rate mode head lock mod durumları olabilir bu konuları araştırmanızı öneririm zira Türker beyin çok güzel videoları var bu konuda.

Akay Bey,

Muhtemelen Sbus üzerinden bağlandığınızdan ünite kumandanızdan Gov sinyali alıyor ve siz kumandanızdan governor'u inhibit yapsanız bile 3GX ünitenizde bunun sinyal karşılığı governor aktif olarak algılanıyor. Bu sebeple de inh ettiğinizde ünite governor statüs bilgilendirme ışığınız yeşile dönerek aktif oluyor.

Eğer governor kullanmayacaksanız ve motor devrinizi throttle curve'ler ile sağlayacasınız kumandanızdan gov ayarınızı act hale getirip governer statüs bilgilendirme ışığı " kırmızı " renge dönecek, yani governor disable olacak şekilde gerekli ayarlamayı yapın derim. Böylece ünite throttle kontrolü için sürekli Flight Mode'larda sizin ayarlamış olduğunuz curve'leri kullanacaktır ve governor devreye girmeyecektir.

Ayrıca üniteye bilgisayarla bağlanarak governor'u sürekli kapalı kalacak şekilde ayarlamakta mümkün bildiğim kadarıyla.