Align RCE-BL45X Bec Voltaj sorunu :(

Emre Biçen

Çalışkan Uye
İlgi Alanı
Heli
Herkeze merhabalar :saygilar:

Trex 450l domınator kitim elıme ulastı.

Toplamaya basladım, sona gelirken esc ile ilgili bir sorun ortaya çıktı bir türlü çözemedim

Esc yı mehmet abının align esc programlama konusunu ızledıkten sonra dikkatlice programladım.

Ama karşıma çıkan sorunda escye güç veriyorum uzerınde 3 adet servo takılı iken bec voltajı 3.2 v gorunuyo dogal olarak servolar çalısmıyo ve esc ve servolar asırı derecede ısınmaya gidiyor
servonun birini söküyorum tekrar pile baglıyorum esc bec voltajı 4.9 v cıkarıyo arkasına 3. servoyu takıyorum hersey normal calısıyo

Esc İlk enerji verildiğinde 4.9 volt bec cıkısı verıyo ve sonrasında ayarlamıs oldugum 6.0 volta gecıyo bu esnada servoların akımı bir anda çekmesınden dolayı voltaj düşüyo sanıyorumkı
baska servolar ıle denedıgımde hersey normal.

Sorum şu ben her seferınde servonun bırını cıkarıp escye guc verdıkten sonra tekrarmı takacagım. tüm servolar takılı ıken sısteme guc verdıgımde neden bec voltajı 3.2 volt oluyor acaba escmı arızalı yoksa benden kaynaklanan bı sorunmu var. videoyu incelerseniz benı daha ıyı anlayacaksınız. Yardımlarınızı beklıyorum.

RCE-BL45X Esc bec sorunu

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

başka servolar ile denediğinde herşey normal demişsin muhtemelen align 425m servoların birinde veya birkaçında sıkışma zorlanma kısa devre v.s var

sıkışık servoyu bulup değiştir bu şekilde uçman çok zor ve tehlikeli

ayrıca arızalı servonun gear case'i açıp dişlilere bak sorun sıkışmamı yoksa mosfet devresnde kısa devremi bu servoyu yedek yaparsın artık.

Emre, öncelikle yaptığın hatalı bir şey yok. Hata nerede dersen, Servo, ESC ve alıcı'dan birinde olabilir.

Iskender abinin dediğini bir kontrol et, bakalım servolardan bir şey çıkacak mı ? Fakat ben yine de sıkışmış bir servo olsa, bunu sonradan taksan da yine aynı problemi çıkarırdı diye düşünüyorum. Elinde başka bir ESC var mı ??

Elimde 35a lik hknin bir escsi var onunla denedigimde hicbir problem yok 3 adet ds430m 1 adet ds 525m servoyu bagliyorum normal sekilde calisiyor.

Servolarda bir sıkınti yok. Esc ye ilk enerjiyi 2den fazla servo ile verdigimde voltaj dusuk geliyo. 2 servo ile denedigimde hersey normal .esc ye 2 servo ile enerji varken kalan 2 servoyu ekliyorum, servolarin ve motorun calismasi tamamen normal. Bu sekilde kullanilabilir.

Emre BİÇEN' Alıntı:
Elimde 35a lik hknin bir escsi var onunla denedigimde hicbir problem yok 3 adet ds430m 1 adet ds 525m servoyu bagliyorum normal sekilde calisiyor.

Servolarda bir sıkınti yok. Esc ye ilk enerjiyi 2den fazla servo ile verdigimde voltaj dusuk geliyo. 2 servo ile denedigimde hersey normal .esc ye 2 servo ile enerji varken kalan 2 servoyu ekliyorum, servolarin ve motorun calismasi tamamen normal. Bu sekilde kullanilabilir.
Emre bu durumda ne yazık ki ESC arızalı :-\ Senin söylediğin şekilde bunu pratikte kullanmamanı ve yeni bir ESC almanı öneririm. Eğer bu ESC bunu yapıyorsa, servolar uçarken yüke bilince havada da benzer problemi yaşatabilir..

Tesekkurler yorumlar icin soylediginiz gibi Esc yi degistireyim en iyisi

:saygilar:

Servolari degistirip gaui x5 icin aldigim 1258tg servolari esc ye bagladigimda (3 adet bagladim) sorun olmadi. Ama align ds430m servolari takinca voltaj dusumu yasiyorum cok enteresan

Emre BİÇEN' Alıntı:

Emre BİÇEN' Alıntı:
Servolari degistirip gaui x5 icin aldigim 1258tg servolari esc ye bagladigimda (3 adet bagladim) sorun olmadi. Ama align ds430m servolari takinca voltaj dusumu yasiyorum cok enteresan
O zaman hala problemi tam olarak tespit edemedik, Servo mu ESC mi ??

Servoları yeniden HK'in 35A test eder misin ? Hatta bir çok kez test et. Belki ilk sefer şans eseri servo takılmadı ve sonuç normal çıktı :rolleyes:

Bir de Align ESC'ye servoları takarken sıra ile takmayı bir dene. Mesele aynı anda 1-2 tak, 3.servo da sorun çıkıyor mu? Sonra hepsini sök ve bu sefer 2. ve 3. aynı anda tak, sonra 1.servoyu takmayı dene...

Mehmet abi galiba sorunu buldum ama kesin bisey solemiyorum su an pilleri sarja koydum kesin sonucu aksama dogru solicem

Bulgular şöyleki ;

6s pili kutusundan cikarmadan dedimki 3s pille esc ayarini yapayim bu esnadada servolari kontrol edeyim dedim

Ne yazikki 3s pilim hucreleri 2.55v a kadar dusmus ve bunun sonucundada esc ye dusuk voltaj gittigi icin oda servolari yeterince besleyemiyor. Dolu bi baska pille deneyeyim dedim ve hersey normal calisiyor. Yani ne esc nede servolarda hicbir sorun yok.

Ilkkez elektrikli bir heli topladigim ve ilkkez bir esc programladigim icin cok basit bir sorunla karsilastim. ( Pilin dolu olmamasi :) )

Bu bulgu kesin olmama sartiyla simdilik bu sekilde aksam kesin sonucu sizlerle paylasacagim tesekkurler

Emre BİÇEN' Alıntı:
Ne yazikki 3s pilim hucreleri 2.55v a kadar dusmus ve bunun sonucundada esc ye dusuk voltaj gittigi icin oda servolari yeterince besleyemiyor. Dolu bi baska pille deneyeyim dedim ve hersey normal calisiyor. Yani ne esc nede servolarda hicbir sorun yok.

Ilkkez elektrikli bir heli topladigim ve ilkkez bir esc programladigim icin cok basit bir sorunla karsilastim. ( Pilin dolu olmamasi :) )
Yok Emre sen sorunu kesin bulmuşsun, sorun pillerin boşalmış olması :thumbup: Inan bunu kontrol et demek en son aklıma gelen şey olurdu, zira piller zaten hep doludur diye düşünüyor insan :laugh: :D

:laugh: umuyorumki sorun pildir mehmet abi aksama kismetse buradan aciklayacagim.

Su an sarj oluyorlar :laugh:

Malesef esc ve servo birbirleri ile anlasamiyorlar bazen normal calisiyor bazende calismiyor esc yi baska servolarla denedigimde calisiyor , servolari ise baska esc ile deniyorum onlarda normal calisiyo anlamadim bu isi. Galiba ya servolari degistircem yada esc yi

Emre BİÇEN' Alıntı:
Malesef esc ve servo birbirleri ile anlasamiyorlar bazen normal calisiyor bazende calismiyor esc yi baska servolarla denedigimde calisiyor , servolari ise baska esc ile deniyorum onlarda normal calisiyo anlamadim bu isi. Galiba ya servolari degistircem yada esc yi
Bazen normal calismiyor derken yine ayni durum mu yani ? 3 servo ve esc bec cikisi 3.5 v mu veriyor ??

evet mehmet abı pili söküp takıyorum 10 denememde 1 tanesi normal çalışıyo geriye kalan 9 denememde çıkış 3.5 v

esc ye daha güçlü servolar bağlıyorum onlarda sorun olmuyo

hk35a lık esc yi servolara bağladığımda da 10 denemde 1 kere 3.5v, kalan 9 denememde normal çalışıyor.tam tersi olay

servoların duzensiz çalıştığı kanaatine vardım

Birde servo yada esc siparişi verecem ama esc mi alayım servomu alayım :) yada 2 sini birden mi kararsız kaldım.

esc olarak phoenix edge 50a , servo olarak tam bir karar veremedim acaba hangi servoları tavsiye edersiniz.

Esc olarak linkteki esc hakkında fikri olan varmı

ve alttaki linkteki esc ile arasındaki fark nedir acaba