Ankara Valiliği’nden 'İnsansız Hava Araçları' genelgesi

Doğukan Ocak

RcFanatik
Web sitesi
www.facebook.com
İlgi Alanı
Heli
Ankara Valiliği, il hava sahasında sivil İnsansız Hava Araçları'nın (İHA) ve motorlu çok hafif hava araçlarının zaman zaman askeri güvenlik bölgeleri ve milli güvenlik bakımından hassasiyet arz eden kurum ve kuruluşlar üzerinde izinsiz olarak uçtukları, fotoğraf ve film çektikleri bilgilerinin artması üzerine genelge yayınladı.

2920 Sayılı Türk Sivil Havacılık Kanunu’nun ‘Yasaklar’ başlıklı 93. maddesine işaret eden Valilik genelgesinde ,fotoğraf çekme yasağı olan yerlerin fotoğrafını çekmek, herhangi bir madde veya nesneyi çekmek veya uçağın nizami kullanılma şeklinin dışında taşımak, silah, cephane, her nevi harp malzemeleri, patlayıcı, yanıcı, tahrip edici ve aşındırıcı madde, zehirli gaz, nükleer yakıt, radyoaktif madde, can ve mal güvenliği yönünden tehlikeli olduğu saptanmış her nevi katı, sıvı ve gaz halinde madde taşımak, görülen hizmetin ve içinde bulunulan durumun gerektirdiğinin dışında yayın ve haberleşme yapmanın yasak olduğu vurgulandı.

ÇOK HAFİF HAVA ARAÇLARI YÖNETMELİĞİ

Yine Çok Hafif Hava Araçları Yönetmeliği’nin ‘Uçuş Şartları’ başlıklı 5. maddesinde motorlu çok hafif hava araçlarının sivil havacılık birimince önceden izin verilmiş hava sahasında, gündüz görerek uçabilecekleri, çok hafif hava araçlarında alet uçucu ve akrobasi yapılamayacağı, şehir, kasaba ve diğer yerleşim bölgeleri ile açık hava toplantıları üzerinden özel izin alınmaksızın uçuş yapılamayacağı, havaalanı trafik bölgesinde, kontrol bölgelerinde, terminal kontrol sahalarında ya da bu tür bölgelerde izin alınmaksızın uçuş yapılamayacağı, yasak ve girilmesi sınırlı bölgeler üzerinde o bölgelerin sorumlularından izin alınmaksızın uçuş yapılamayacağının yazılı olduğuna işaret edildi.

SHT-İHA TALİMATI

İnsansız Hava Aracı Sistemlerinin Ayrılmış Hava Sahalarındaki Operasyonları'nın Usul ve Esaslarına İlişkin Talimatı’nda (SHT-İHA) ise; “İnsansız Hava Operasyonları'nın havadaki ya da yerdeki insanlara ya da mülklere karşı risk teşkil etmeyeceği, İHA işleticilerinin, uçuş gerçekleştirilmeden en az 24 saat önce ilgili Mülki İdare Amirliği'ne bilgi vereceği, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün Sivil İHA’ların askeri yasak sahalar ve askeri birliklere 5 mil ve daha yakın mesafeden uçuş planlanması durumunda en az 15 gün öncesinden Genelkurmay Başkanlığı ile koordine edeceği, İHA işletmelerinin Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nden aldıkları uçuş izni kapsamı dışında uçuş gerçekleştirmelerinin yasak olduğu, İHA’ların uçuşlarını Genel Müdürlük tarafından ilgili kurumlarla koordinasyon sonucu tanımlanan hava sahasında yapabilecekleri, uçuşların meskun mahallerin dışında planlanacağı…” şeklinde hüküm altına alındığı kaydedildi.

ASKERİ YASAK BÖLGELER VE GÜVENLİK BÖLGELERİ KANUNU

2565 Sayılı Askeri Yasak Bölgeler ve Güvenlik Bölgeleri Kanunu’nun 21. Maddesine de işaret edilerek, “Askeri Güvenlik Bölgesi olarak tespit edilen, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait kışla, kıta, karargah, kurum, ordugah gibi tesislerin fotoğraf ve filminin çekilmesi, harita, resim ve krokisinin yapılması, not alınması veya harita uygulaması gibi faaliyetlerde bulunulması, bölgenin savunma ve güvenlik tedbirlerini aksatacak, bozacak ve açıklayacak cihazlar kullanılması, bu amaçla görevlendirilmiş olanlar ile ilgili birlik komutanlığı tarafından izin verilmiş olanlar dışındakilere yasak...” düzenlemesi olduğu ifade edildi.

TÜRK CEZA KANUNU’NUN 179. MADDESİ

Diğer yandan 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 179. maddesinde 'Hava araçlarının kişilerin hayat, sağlık veya mal varlığı açısından tehlikeli olabilecek şekilde sevk ve idaresi' halinde hapis cezası öngörüldüğüne dikkat çeken Ankara Valiliği genelgesinde, şu uyarılarda bulunuldu: “Yukarıda ayrıntılı olarak açıklanan mevzuat hükümleri birlikte değerlendirildiğinde; mevzuatımızca sivil İnsansız Hava Araçları'nın ve Motorlu Çok Hafif Hava Araçları'nın uçuşlarıyla ilgili düzenlemelerin Sivil Havacılık Genel Müdürlüğüne verildiği, Genel Müdürlük'ten izin alınmadan yasak alanlar üzerinde uçuş yapılmasının, tehlikeli madde taşınmasının, fotoğraf ve film çekilmesinin uygun olmadığı, belirlenen kuralların ihlali halinde bu araçların radarda da görülmeme ihtimali karşısında telafisi mümkün olmayan durumların vukuu bulabileceği değerlendirilmiştir.
Belirtilen nedenlerle izinsiz gerçekleştirilen uçuşların emniyet ve jandarma birimlerince tespiti halinde uçuşun engellenerek, durumun tutanağa bağlanıp, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'ne suç duyurusunda bulunulmasında fayda görülmüştür.”

KAYNAK:

Hayda Doğukan bu nasıl bir haber bu kadar kötü bir haber paylaştığın için seni kınıyorum. :laugh:

Akrobasiyi görünce mideme ağrı girdi. Bunlar hep neyin sonucu hepimiz biliyoruz. Bozdunuz abicim , kardeşim şu hobiyi bozdunuz.. Ticaret yapıcam diye bozdunuz , para kazanacam diye bozdunuz.

Birde hobiniz olsun ya ticaret düşünmediğiniz ne olurdu ? Alın işte sonuçları. :mad:

Ankara Valiliği’nden 'Ä°nsansız Hava Araçları' genelgesi

Ben zaten hangi işe merak salsam kısa zaman sonra genel olarak büyük bir problem çıkıyor karşıma. Buda onlardan birisi. Bakalım başımıza neler gelecek.
Bu hafta sonu da başıma şöyle bir durum geldi , tam uçuş yaparken 3 tane ekip arabası geldi. Hatta anonsda geçtiler helikopteri indir diye. Bende korktum indirdim ancak tamamen meraktan indirmemi istemişler , yasak olduğundan haberleri yok. Kendilerine ben söyledim bu alanda benim uçuş yapmam yasak diye. Onlarda şaşırdı. Bu genelgeler yayınlanır ama ne zaman toplumumuz bilinçlenir , orası tartışılır :)

Ekli dosyalar

• ImageUploadedByTapatalk1432645082.776448.jpg
    ImageUploadedByTapatalk1432645082.776448.jpg
    146.4 KB · Görülme: 66
Ankara ValiliÄŸi’nden 'Ä°nsansız Hava Araçları' genelgesi

Doğukan Ocak' Alıntı:
Ben zaten hangi işe merak salsam kısa zaman sonra genel olarak büyük bir problem çıkıyor karşıma. Buda onlardan birisi. Bakalım başımıza neler gelecek.
Bu hafta sonu da başıma şöyle bir durum geldi , tam uçuş yaparken 3 tane ekip arabası geldi. Hatta anonsda geçtiler helikopteri indir diye. Bende korktum indirdim ancak tamamen meraktan indirmemi istemişler , yasak olduğundan haberleri yok. Kendilerine ben söyledim bu alanda benim uçuş yapmam yasak diye. Onlarda şaşırdı. Bu genelgeler yayınlanır ama ne zaman toplumumuz bilinçlenir , orası tartışılır :)

:laugh: :lol:

Nitro heli olsa ekzozdan ceza yazıp parka çekerdi ama :laugh:

Bu çok ama çok kötü oldu. Bu tüm uçanlar için geçerli mi. Tamam kontrolsüz olmasın ama bu kadar yasağın karşısında, arkadaş ilimizin şu şehrinde, şu bölgesinde, bu sınırlar içerisinde bu irtifada uçmanıza izin var şeklinde olsa daha iyi olurdu. Zira bu hobiyi yapanlar zaten asgari-azami güvenlik tedbirlerine riayet ediyorlar veya etmeye çalışıyorlar.

Şimdi ne olacak. Haftanın bir günü o da hava durumu iyi olursa ve hanımdan izin alırsak kısıtlı saatte uçuyorduk. Şimdi de ayrıca ilgili kurumlardan izin alabilirsek uçacağız.

Sonra bu ülkede neden hobi gelişmiyor, neden kendi uçağımızı yapamıyoruz. Tabii ki yapamayız. Teletubilerle, Calliu, Pepe çizgi filmlerle yetişen, akabinde futbol veya kahvehane kültürüne takılan, ya da sadece sosyal medyada vakit geçiren insanlar olduktan sonra hiç bir gelişme olmaz.

Millet arabasını modifiye ediyor, milletin can güvenliğini tehlikeye atıyor, şehrin göbeğinde çift sıra park ediyor onlara bir şey yok.

Hayırlısı diyorum. Her şey daha iyi olacak.

Ali Bülent MESGUTLU' Alıntı:
Bu çok ama çok kötü oldu. Bu tüm uçanlar için geçerli mi. Tamam kontrolsüz olmasın ama bu kadar yasağın karşısında, arkadaş ilimizin şu şehrinde, şu bölgesinde, bu sınırlar içerisinde bu irtifada uçmanıza izin var şeklinde olsa daha iyi olurdu. Zira bu hobiyi yapanlar zaten asgari-azami güvenlik tedbirlerine riayet ediyorlar veya etmeye çalışıyorlar.

Şimdi ne olacak. Haftanın bir günü o da hava durumu iyi olursa ve hanımdan izin alırsak kısıtlı saatte uçuyorduk. Şimdi de ayrıca ilgili kurumlardan izin alabilirsek uçacağız.

Sonra bu ülkede neden hobi gelişmiyor, neden kendi uçağımızı yapamıyoruz. Tabii ki yapamayız. Teletubilerle, Calliu, Pepe çizgi filmlerle yetişen, akabinde futbol veya kahvehane kültürüne takılan, ya da sadece sosyal medyada vakit geçiren insanlar olduktan sonra hiç bir gelişme olmaz.

Millet arabasını modifiye ediyor, milletin can güvenliğini tehlikeye atıyor, şehrin göbeğinde çift sıra park ediyor onlara bir şey yok.

Hayırlısı diyorum. Her şey daha iyi olacak.
+1

Modifiyeli araba sahipleri kadar kimse çekemez bu ülkede. :) Polislerden direk terörist gibi muamele görür. Ayırca milletin can güvenliğini hiçe sayıp trafikte her türlü aksiyonu modifiyeli arabalardan çok stock arabalar yapıyor.

Fakat her türlü çevirmeye modifiyeli arabalar giriyor.O konudada haksızlık yapmayalım. :)

Eski bir illegeal yarışcı :saygilar:

Konuyu dagitmak gibi olmasin ama, "Modifiyeli" (cam filmli ve acik ekzostlu) araclardan cok uzun suredir cekiyorum. Her allahin gunu gece 4-5lere kadar o ekzost ve motor sesini, lastik sesini dinliyorum. Bunlarin %99u cok tehlikeli arac kullaniyor ve hemen her gece bir kaza oluyor. Sehir icinde yapilan bu tarz aksiyonlari hayatin baska alanlarinda yasanan ezikliklere bagliyorum. Bu isi spor yada baskalarini rahatsiz etmeksizin hobi olarak yapanlara saygim sonsuz, zamanim olsa ben de ugrasirim, araba kullanmaktan buyuk zevk alirim. Ama sehrin gobeginde sabaha kadar rahatsizlik vermek ve tehlike yaratmanin ne zevkle, ne hobiyle alakasi yok.

Emre Kaman' Alıntı:
Konuyu dagitmak gibi olmasin ama, "Modifiyeli" (cam filmli ve acik ekzostlu) araclardan cok uzun suredir cekiyorum. Her allahin gunu gece 4-5lere kadar o ekzost ve motor sesini, lastik sesini dinliyorum. Bunlarin %99u cok tehlikeli arac kullaniyor ve hemen her gece bir kaza oluyor. Sehir icinde yapilan bu tarz aksiyonlari hayatin baska alanlarinda yasanan ezikliklere bagliyorum. Bu isi spor yada baskalarini rahatsiz etmeksizin hobi olarak yapanlara saygim sonsuz, zamanim olsa ben de ugrasirim, araba kullanmaktan buyuk zevk alirim. Ama sehrin gobeginde sabaha kadar rahatsizlik vermek ve tehlike yaratmanin ne zevkle, ne hobiyle alakasi yok.

:agreed:....Sonuna kadar katılıyorum...

Bunlar , daha pembe tablolar arkadaşlar , böyle parayı basıp eline oyuncak gibi dj'leri alanlar , her köşe başında uçmaya kalkarlarsa , korkarım ki , yasakların çerçevesi genişleyiverecek , kara delik açıldı , artık büyümesi ne kadar zaman olur bilemem.Beni asıl üzen , bu hobiyi gerçekten hakkıyla ve bilinçli olarak yapmaya çalışan , gerçekten günahsız ve masum arkadaşlarımız var , biz burada birşeyler yazdıkça , ucundan onlara da dokunuyor gibi hissediyorum ve çok üzülüyorum. :(
İnsanların bilinçsizce , başkalarının da haklarına engel teşkil edecek hareketler yaparak , bu tür neticeler çıkarması çok vahim...Öğrenemez bu insanoğlu , insan olmayı öğrenmeden hiçbir şey öğrenemez.... :mad: :(p

Emre Kaman' Alıntı:
ben de Eskişehirde o gece boşu boşuna küfür etmemişim :lollol: :lol:

Özkan Çıkıkçı' Alıntı:
ben de Eskişehirde o gece boşu boşuna küfür etmemişim :lollol: :lol:

Ah be abi, oda caddeye mi bakiyordu :D

Emre Kaman' Alıntı:

Emre abi bunlar direk apaçi zaten. :mad: Bunların kafa yapısı havaalanı çevresinde çekim yapanlarla aynı kafa tamamen.

Bu işi bilinçli yapan adamlar caddelerde değil sadece pist yarışları için araba hazırlayıp yarışır. Zaten gündelik hayatta bu araçlara binmezler. Neyse konuyu daha fazla dağıtmayalım .:)

Arkadaşlar, cihan sitesi, Çok Hafif Araçları İşletme Yönetmeliği (SHY-6C) ile İNSANSIZ HAVA ARACI SİSTEMLERİNİN AYRILMIŞ HAVA SAHALARINDAKİ OPERASYONLARININ USUL VE ESASLARINA İLİŞKİN TALİMAT (SHT-İHA) arasında güzel bir sinerji yakalayıp asparagas bir haber oluşturmuş. Bu haberin yapılabilmesini sağlayan tabii ki de shy-6c ve sht-iha yönetmeliklerinde bulunan anlam kargaşası.

shy-6c aşağıdaki gibi araçları kapsıyor:

"EK-1 MOTORLU ÇOK HAFİF HAVAARAÇLARI LİMİTLERİ
Azami Boş Ağırlığı Tek kişilik;150 kg.
iki kişilik;180 kg.
Azami Kalkış Ağırlığı Tek kişlik 230 kg.
İki kişilik;350 kg.
Bu ağırlıklara emniyet araçları; paraşüt, kask, can yeleği, ve denize inişte kullanılan flatörler dahil değildir."

SGT-İHA ise şöyle diyor:

(2) Model uçaklar ve kapalı mekânlarda kullanılmak üzere üretilmiş uçabilen oyuncak veya araçlar bu talimatın kapsamı dışındadır.

ü) Model uçak: Açık alanda kullanılabilen, azami kalkış kütlesi 20 kilogramı geçmeyen, otonom uçuş kabiliyeti olmayan, kullanıcının görüş sahası içinde uçurulan ve sadece spor ve eğlence amacıyla kullanılan insansız hava araçlarını ifade eder.

Eyaletlere bölünüp her eyalette farklı yasalar geçerli olmadığı sürece, valilik genelgesi de olsa biz halen SGT-İHA'ya göre model uçakçıyız. Quadçılar düşünsün :)

Şimdi benim merak ettiğim, arkadaşlar böyle bir haber olduğunda açıp ilgili yönetmelik ve talimatnamelerin orijinallerine bakmak bir tek benim mi aklıma geliyor? :mad:

Belki bir okuyan çıkar diye, ilgili yönetmelikleri mesaja ekliyorum.

De hadi :)

Ekli dosyalar

• shy6c.doc
    53.5 KB · Görülme: 4