Ankara Valiliği’nden 'İnsansız Hava Araçları' genelgesi

Ergün Bey bu yazınız ile yüreğimize bir nebze de olsa su serptiniz. Umarız bunu ilgili arkadaşlar geldiğinde "yasak kardeşim, buna el koyacağız" dediğinde anlatacak kadar vaktimiz olacak. Ben kendi adıma bundan bir çıktı alıp uçuracağım zamanlar yanımda yakınımda bulundurmaya gayret göstereceğim.

En azından bunun bir yasası olduğunu bilsinler ve bunu yazılı olarak ibraz edeyim diye.

:saygilar: %p :thumbup: ;)

(Bu arada yazınız için ayrıca teşekkür ederim :saygilar:.)

Ali Bülent MESGUTLU' Alıntı:
Ergün Bey bu yazınız ile yüreğimize bir nebze de olsa su serptiniz. Umarız bunu ilgili arkadaşlar geldiğinde "yasak kardeşim, buna el koyacağız" dediğinde anlatacak kadar vaktimiz olacak. Ben kendi adıma bundan bir çıktı alıp uçuracağım zamanlar yanımda yakınımda bulundurmaya gayret göstereceğim.

En azından bunun bir yasası olduğunu bilsinler ve bunu yazılı olarak ibraz edeyim diye.

:saygilar: %p :thumbup: ;)

(Bu arada yazınız için ayrıca teşekkür ederim :saygilar:.)

Rica ederim.

Özellikle rc helikopter yada multikopterinde kamera, GPS ve FPV modülleri olan arkadaşlarımızın ekstra dikkatli bir şekilde SHT-İHA'yı okumaları ve tanımlamalardan kendi modellerinin hangi kategoriye girdiğini ve o kategorideki düzenlemeleri bilmeleri gerekiyor.

Unutmayın, IHA'lar için hiçbir düzenleme olmasa bile, üzerinde gopro olan bir model nedeniyle uçtuğunuz yerin 5 km ilerisindeki askeri bölgenin havadan fotoğrafını çekmek ile suçlanırsanız, sizin ilgili fotoğrafları çekmediğinizi kanıtlamanız gerekiyor, mahkemenin size bir ceza verebilmesi için savcı sizin fotoğraf çektiğinizi ispatlamak zorunda değil.

Nitro model uçak / helikopteri olan arkadaşlar da bir an önce Tüvtürk'e gidip egzoz emisyonlarını yaptırsınlar :laugh:

Ergün Bey , çalıştığımız için ilgili mevzuatı araştırıp okuma zamanımız olmadı , bu detaylı açıklamanız için çok teşekkür ederim.Daha önce başka bir konuda da paylaşım olmuştu yanlış hatırlamıyorsam , yine insansız hava aracı konularından birinde bahsi geçmişti.Bu mevzuatın bir kopyasını yazdırıp çantanın bir kenarında tutmak fena fikir değil ama , bırakın oyuncakla gerçek modeli ayırt etmeyi ,uçan bir modeli bile ilk sefer görmüş bir polis abimiz geldiğinde ,yassah hemşerim dediği an , o kağıdın ne derece iş göreceği konusunda da endişelerim yok değil...Yine de mevzuatı yanımızda taşıyalım değil mi , ne olur ne olmaz... ;)

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Ergün Bey , çalıştığımız için ilgili mevzuatı araştırıp okuma zamanımız olmadı , bu detaylı açıklamanız için çok teşekkür ederim.Daha önce başka bir konuda da paylaşım olmuştu yanlış hatırlamıyorsam , yine insansız hava aracı konularından birinde bahsi geçmişti.Bu mevzuatın bir kopyasını yazdırıp çantanın bir kenarında tutmak fena fikir değil ama , bırakın oyuncakla gerçek modeli ayırt etmeyi ,uçan bir modeli bile ilk sefer görmüş bir polis abimiz geldiğinde ,yassah hemşerim dediği an , o kağıdın ne derece iş göreceği konusunda da endişelerim yok değil...Yine de mevzuatı yanımızda taşıyalım değil mi , ne olur ne olmaz... ;)

Geçen geldiler benim yanıma. Yanımdan 2 dk önce geçen pazar arabalı bir teyze ihbar etmiş bomba kuruyorlar diye. E tabii kadın korktu, voltaj buzzer biplemesinden. Sonra polis geldi, e hadi bi uçur dedi, ters falan döndürdüm, alkışladılar :) Gittiler sonra :D

Ankara Valiliği’nden 'Ä°nsansız Hava Araçları' genelgesi

"Bomba" olayı da Supermis Ergün :lol:

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ankara ValiliÄŸi’nden 'Ä°nsansız Hava Araçları' genelgesi

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
:agreed:....Sonuna kadar katılıyorum...

Bunlar , daha pembe tablolar arkadaşlar , böyle parayı basıp eline oyuncak gibi dj'leri alanlar , her köşe başında uçmaya kalkarlarsa , korkarım ki , yasakların çerçevesi genişleyiverecek , kara delik açıldı , artık büyümesi ne kadar zaman olur bilemem.Beni asıl üzen , bu hobiyi gerçekten hakkıyla ve bilinçli olarak yapmaya çalışan , gerçekten günahsız ve masum arkadaşlarımız var , biz burada birşeyler yazdıkça , ucundan onlara da dokunuyor gibi hissediyorum ve çok üzülüyorum. :(
İnsanların bilinçsizce , başkalarının da haklarına engel teşkil edecek hareketler yaparak , bu tür neticeler çıkarması çok vahim...Öğrenemez bu insanoğlu , insan olmayı öğrenmeden hiçbir şey öğrenemez.... :mad: :(p

Valla sırf bu olaylar yüzünden phantomu satıcam bunları okudukca kendimi phantom sahibi olarak dışlanmış hissediyorum :) :)

Arda Erkan' Alıntı:
Modifiyeli araba sahipleri kadar kimse çekemez bu ülkede. :) Polislerden direk terörist gibi muamele görür. Ayırca milletin can güvenliğini hiçe sayıp trafikte her türlü aksiyonu modifiyeli arabalardan çok stock arabalar yapıyor.

Fakat her türlü çevirmeye modifiyeli arabalar giriyor.O konudada haksızlık yapmayalım. :)

Eski bir illegeal yarışcı :saygilar:

Katılmamak elden bile değil arda :) daha neler var tabi bu konuyla ilgili ama yapcak bişey yok iste

Oğulcan sen Goblin'cisin ne üzerine alınıyorsun :D Hem forumumuzdaki tüm arkadaşlarımız gayet bilinçli ve ilkeli modelciler , bizim kastettiğimiz , daha forum okumayı bırak , nette aldığı modeli bile araştırma zahmetine girmeden , orda burda zırt pırt model uçurmaya çalışan bilinçsiz uçucular.Tehlike burada başlıyor zaten , yoksa bunun helisi, multisi ,uçağı diye bir ayrım yapmaya gerek yok.Multinin hedefte olması gibi bir algı oluşturan durum , hem uçurması diğerlerine göre kolay olduğu ( DJ... markasını kastediyorum) hem üzerinde kayıt yapabilen kamera bilmem vs.sistemlerin olabilmesi.Yoksa kimse üzerine birşey alınmasın...Bakın benden zamanında oldukça ilginç bulduğum bir örnek...

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ankara Valiliği’nden 'Ä°nsansız Hava Araçları' genelgesi

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Oğulcan sen Goblin'cisin ne üzerine alınıyorsun :D Hem forumumuzdaki tüm arkadaşlarımız gayet bilinçli ve ilkeli modelciler , bizim kastettiğimiz , daha forum okumayı bırak , nette aldığı modeli bile araştırma zahmetine girmeden , orda burda zırt pırt model uçurmaya çalışan bilinçsiz uçucular.Tehlike burada başlıyor zaten , yoksa bunun helisi, multisi ,uçağı diye bir ayrım yapmaya gerek yok.Multinin hedefte olması gibi bir algı oluşturan durum , hem uçurması diğerlerine göre kolay olduğu ( DJ... markasını kastediyorum) hem üzerinde kayıt yapabilen kamera bilmem vs.sistemlerin olabilmesi.Yoksa kimse üzerine birşey alınmasın...Bakın benden zamanında oldukça ilginç bulduğum bir örnek...

https://vimeo.com/11145144 Vimeo videosunu koyamadım kusura bakmayın...

Hakan abi bitanesin valla tesekkur ederim usenmiyosun dunyalari yaziyosun benimki makara olsun yuzumuz gulsun baska bisey degil :)

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
https://vimeo.com/11145144 Vimeo videosunu koyamadım kusura bakmayın...

Bunu izlemiştim ama o zaman son kare dikkatimi çekmemişti. Bilinçsiz bir modelci sanmıştım fakat model en son yere indiğinde görünen tabelaya göre bu işin ticaretini yapan adamlar sanıyorum uçurup müşteri çekiyor. :mad: Resmen cinayete teşebbüs.

Arda Erkan' Alıntı:
Bunu izlemiştim ama o zaman son kare dikkatimi çekmemişti. Bilinçsiz bir modelci sanmıştım fakat model en son yere indiğinde görünen tabelaya göre bu işin ticaretini yapan adamlar sanıyorum uçurup müşteri çekiyor. :mad: Resmen cinayete teşebbüs.

Valla ama ticaret ama hobi ,orasını bilmiyorum da , ben sadece bunlarında zamanında yapılmış olduğunu göstermek amaçlı paylaştım.Dilerim bundan sonra bu türlü manzaralar olmaz.

Bizim ülkemizde her zaman ilk çıkan yasalar da mutlaka bi revizyon oluyor kaldı ki dediğiniz gibi bu modellerin daha ne olduğunu bazı kullanıcılar bile bilmezken tutup da bu şekilde kesin ve net çizgili bir yasa olmasi gerçekten komik ha adamlarda şurda haklı tutup havaalanı ninda çekim yapan cahil adamları gördükçe ha bu boyleymis diyip bu şekilde önümüze yasa atıyorlar bence bu konu ile alakali Thk gibi kurumlar belli başlı önlemler ve düzenlemeler mutlaka yapılacaktır sonuçta biz bu işi hobi olarak yapıyoruz ama bu işten para kazanan büyük kurum ve magzalar mutlaka bir geri bildirim uygulayacaktır

Ergün Gürer' Alıntı:
Geçen geldiler benim yanıma. Yanımdan 2 dk önce geçen pazar arabalı bir teyze ihbar etmiş bomba kuruyorlar diye. E tabii kadın korktu, voltaj buzzer biplemesinden. Sonra polis geldi, e hadi bi uçur dedi, ters falan döndürdüm, alkışladılar :) Gittiler sonra :D
Ahahahah abi cok güldüm ya :lollol: bende geçen sene Heli uçuşu yaparken iki teyze yanıma gelip napiosun bu ne sen milletin yatak odasinimi gozluyorsun gibi sorulara maruz kalmıştım :laugh: