Antistatik Kablolama Uygulamaları ve Önemi

Antistatik kablolamadan sonra, modelimde bir daha kırım yaşamadım. O kırım da zaten nazarlık seviyesinde kalmıştı masraf olarak...

Tabii bu muhabbetin dünyadaki kurbanları bitmiyor. Kiti 867 dolar seviyelerinde olan Logo700 ler de gitmeye başlamış. Gerçi mikado çok zaman geçmeden kite dahil etti antistatik kiti ama aceleci ve logoyu bilmeyen arkadaşlar kayıplar vermişler. Mesela;

Neo had packet loss about 20 seconds into the flight, looks like a victim of static:
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Emre Kaman' Alıntı:
Voltaj Test Yöntemi

Eğer helikopterinizdeki corona deşarjını görmek isterseniz ana ve kuyuk pallerini çıkararak tamamen karanlık bir ortamda çalıştırabilirsiniz. Işıkta ise kuyrukta oluşan statik yüklenmeyi temassız bir voltmetreyle ölçebilirsiniz.

Bu testle ilgili bir video... Konu mankeni Logo700;

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Rasim Öztürk' Alıntı:
Bu testle ilgili bir video... Konu mankeni Logo700;
Çok güzel bir video :thumbup: Insanın inanası gelmiyor ama olay gayey ciddi :D

tamerkaymakci' Alıntı:
Bilgiler için teşekkürler. Ben mini titanım olduğu zamanlar, kayışta ve dişlilerde sıvı silikon kullanıyordum. X5 de de bir ara kullandım ama sonradan unutmuşum. Ama silikon geçici çözüm 10-15 uçuş sonra tekrardan silikonlamak gerekiyor. Güzel bir hatırlatma oldu, teşekkürler :)

Helilerimizi hallettikten sonra bizim içinde bir çare bulurmusun Emre. Arabadan inerken kapıyı tutamıyorum, çat diye bir ses geliyor ve parmaklarım uyuşuyor. Napalım ayakkabımızın topuğuna çivimi çakalım topraklama için :laugh:
Abi fabrikada forklift lerin altından yere temas eden bi kablo sarkıtıyorlar. Bu şeklde bi çözüm deneyebilirsin[emoji4]

Bazı lastikler sanırım bu statik elektiriği bi şekilde yere aktarabiliyor. Eski lastiklerimde oluyordu, yeni taktığım bridgestone lastiklerimde hiç olmadı.

HTC One_M8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mustafa Çoban.' Alıntı:
Maşallah Logo 700 de tesla jeneratörü gibi. :D

Boşa ziyan etmesekte uçarken bir taraftan pili şarj etsek olur mu acaba. :laugh: :lollol:

Video herşeyi çok güzel anlatıyor, paylaşım için teşekkürler Rasim. :)

şu konuyu da güncelleyelim, ikinci üçüncü mesajlarda elektriksel konularda güzel paylaşımlar var. görmeyenler, o tarihlerde üye olmayanlar olabilir, ilgilerini çekebilir :)

(Mehmet abi link verdi zaten konuda, ama görünce nostalji oldu corona deşarjı falan filan :D )

Vay be ne konuymus, unutmusum [emoji1]

Bu konu çok önemli tabi elenktrikle oyun olmaz çarpar mazallah :laugh:

Sağ olsun benim logonun topraklaması yapılmış olduğundan bizden yana sorun yok :RCKolik:

Şimdi benim logo 600sx karbon freymli. Karbon freym olduğu için antistatik kablolamaya ihtiyac varmıdır? karbon freym iletkendir diye düşünüyorum ama ben yapmayı kafaya koydum :rolleyes:

freym şu:

Elektrik iletkenlik kontrolü ile ilgili bilgi, konunun ilk mesajlarında var. Kontrol edilir, sıkıntı yoksa gerek yok kurcalamaya... Ama kuyruktan motor mounta iletkenlik yoksa uygun şekilde kablolama yapılmalı...

Ferid Hemidov' Alıntı:
Teşekkürler Rasim bey :)
Gerçekten güzel bir kaynak konuydu ve zamanında hepimiz güzel şeyler öğrenmiştik.

Hatırlatma ve geri bildirim için biz teşekkür ederiz Ferid :thumbup:

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Hatırlatma ve geri bildirim için biz teşekkür ederiz Ferid :thumbup:

Mehmet bey, 1 haftaya kalmaz, sorduğum sorularla forumdaki helikopterle ilgili neredeyse tüm konular hatırlanır diye düşünüyorum :laugh: Günümün yarısını burda geçiriyorum ama hiç bıkma, usanma yok. Tam yol ireli !!! :hoppa:

Ferid Hemidov' Alıntı:
Mehmet bey, 1 haftaya kalmaz, sorduğum sorularla forumdaki helikopterle ilgili neredeyse tüm konular hatırlanır diye düşünüyorum :laugh: Günümün yarısını burda geçiriyorum ama hiç bıkma, usanma yok. Tam yol ireli !!! :hoppa:
Kaynak konuların güncellenmesinde hiç bir sıkıntı yok Ferid :thumbup: Sayende biz de hatırlamış oluyoruz. Hatta bazılarının varlığını bile unutmuşuz ;D hep beraber tekrar etmiş oluruz :RCKolik: