APM 2.6 Ayarları-Kurulum Detayları-Deneyimler ve Tarot Fy680

APM 2.6 Ayarları-Kurulum Detayları-Deneyimler ve Tarot Fy680

Hayırlı akşamlar...
Murat bey video ile göstermiş olduğunuz havalanmama sorununu bende yaşıyorum. Sonraki mesajınızda anladığım kadarıyla uçurmayı başarmışsınız. Sorunu nasıl çözdünüz? Yardımcı olursanız sevirim.

Merhaba arkadaşlar.Burada okuduklarımla aynen bir quadcopter topladım.Parçaları aliexpress ten aldım.Yalnız tüm ayarlamaları yapmama rağmen motorlarda herhangi bir kıpırdama olmuyor.Sürekli sırasıyla motorlardan dıt dıt diye garip bir sinyal sesi geliyor.Kısa bir video çektim.Yardım ederseniz çok sevinirim sorunu bir türlü bulamadım buradaki tüm anlatılanları harfiyen yapmama rağmen.Sorunla ilgili videoyu aşağıdaki link ile paylaşıyorum...

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Selcuk bey. Drone ucarken ayni anda haritadan nerede oldugunu bu apm den gorebilir miyiz ?araziye laptopla ciksam o an nerde oldugunu haritadan gorebilir miyim acaba? Hareket ederken de harita uzerinden nereye gittigini falan da gormek istiyorum.

Selcuk bey. Drone ucarken ayni anda haritadan nerede oldugunu bu apm den gorebilir miyiz ?araziye laptopla ciksam o an nerde oldugunu haritadan gorebilir miyim acaba? Hareket ederken de harita uzerinden nereye gittigini falan da gormek istiyorum.

Resul bey, Selçuk bey cevap verir ama telemetri sayesinde bilgisayarınızdan mission planner ile İHA'nızın nereye gittiğini takip edebilir, yükseklik, pil durumu vb.bilgileri görebilirsiniz.

Merhaba arkadaşlar.Burada okuduklarımla aynen bir quadcopter topladım.Parçaları aliexpress ten aldım.Yalnız tüm ayarlamaları yapmama rağmen motorlarda herhangi bir kıpırdama olmuyor.Sürekli sırasıyla motorlardan dıt dıt diye garip bir sinyal sesi geliyor.Kısa bir video çektim.Yardım ederseniz çok sevinirim sorunu bir türlü bulamadım buradaki tüm anlatılanları harfiyen yapmama rağmen.Sorunla ilgili videoyu aşağıdaki link ile paylaşıyorum...

Esc kalibrasyonu yaptınız değil mi.?

• Beğen
Tepkiler: Serhat Gök

Serhat bey direk bir şey söylemek zor kullandığınız uçuş kartı nedir esc kalibrasyonu yaptınız mı? Kablo bağlantıları doğru mu? Onların kontrol edilmesi gerekir. Ancak video da armed komutu da vermiyorsunuz gördüğüm kadarıyla tek sorun bu bile olabilir. Gelen sesler vana pek bir şey ifade edemedi dışarda dinlediğim için evde tekrar bakmaya çalışırım. Öncelikle her şey doğru ise armed komutu verebilirsiniz. Gaz kolu en altta iken en sağda bir süre tutarak yapılan bir ayar ve uçuş modu stabilize olması gerekli. Ev içi deneme de kolaylık olması için.

Sercan bey sorunuzu cevaplamış aynen dediği gibi telemetri ile bunun yapılması mümkün bunun bir örneğini görebilirsiniz.

Tesekurler sercan bey. Telemetri ve mission planner nedir desem cok mu ayip etmis olurum?
Ben bu seti aldim. Dedikleriniz var mi bende acaba?
LHI F450 Quadcopter Kiti Çerçeve Raf APM2.6 ve 6 M 7 M 8 M GPS fırçasız motor 450 simonk esc 2212 920KV 30A 9443 sahne Dron drone
to Clipboard

Tesekurler sercan bey. Telemetri ve mission planner nedir desem cok mu ayip etmis olurum?

Resul bey once bira yazilmis konulari okuyup ondan sonra anlamadiginiz yeri sorarsaniz, hayir hic de ayip olmaz. Ancak hic emek vermeden hazira konmak icin ayni seyi soyleyemeyecegim.

Hic okumadan, arastirmadan istediklerinizi yapacak bir dron istiyorsaniz, dji firmasinin urunlerine bir goz atabilirsiniz. O kadar para vermek istemiyorsaniz, o zaman okumaya, video izlemeye, arastirmaya baslamaniz lazim. Burada kimse bastan sona bir dron kurulumunu size ozel anlatmaz. Ancak bircok kisi bastan sona ne yaptigini gerek resim ve yaziyla, gerekse videoyla anlatti ve anlatmaya devam da ediyor. Once bunlari inceleyip en azindan temel seyleri oturtmadan birseyler siparis etmeye baslamamaniz da benim size en temel tavsiyem.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Emre bey hazira konmak degil amacim ogrenmek. Dji alirim istesem ama kendim ugrasmak istiyorum. Inanin sizi en ufak sekilde ilgilendirmez ne alip almayacagim. Gereksiz duyar kasmanizdan dolayi tesekur ediyorum. Soyledigim terimleri yazdim tatmin edici seyler bulamadim diye sordum.

Usluba dikkat etsek iyi olur diye düşünüyorum. Zira bu tür ifadeler burada pek hoş karşılanmaz. Bu ilk ve son uyarımız olsun

Forumda arama yaptığınız ve tadmin edici cevap çıkamadı demek :rolleyes: Ben ara deyince su konu çıktı ilginç bir şekilde.

Telemetri diye aratmadım onu da siz aratabilirsiniz diye düşünüyorum.

Benim cevabim biraz daha uzundu ama tam gondermeden once Mehmet abinin cevabi geldi. Doayisiyla benim uzun cevabima gerek kalmadi :)

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Serhat bey direk bir şey söylemek zor kullandığınız uçuş kartı nedir esc kalibrasyonu yaptınız mı? Kablo bağlantıları doğru mu? Onların kontrol edilmesi gerekir. Ancak video da armed komutu da vermiyorsunuz gördüğüm kadarıyla tek sorun bu bile olabilir. Gelen sesler vana pek bir şey ifade edemedi dışarda dinlediğim için evde tekrar bakmaya çalışırım. Öncelikle her şey doğru ise armed komutu verebilirsiniz. Gaz kolu en altta iken en sağda bir süre tutarak yapılan bir ayar ve uçuş modu stabilize olması gerekli. Ev içi deneme de kolaylık olması için.

Sercan bey sorunuzu cevaplamış aynen dediği gibi telemetri ile bunun yapılması mümkün bunun bir örneğini görebilirsiniz.
Sorunu çözdüm teşekkür ederim.Esc den gelen kabloyu apm ye ters bağlamışım.Yalnız bu seferde kumandadan arm ettiğim halde gaz koluna güç veriyorum ve dron havalanmadan takla atıyor hemen.Sanki motorlara güç eşit dağılmıyor

• Beğen
Tepkiler: İzzet Camcıoğlu
Sorunu çözdüm teşekkür ederim.Esc den gelen kabloyu apm ye ters bağlamışım.Yalnız bu seferde kumandadan arm ettiğim halde gaz koluna güç veriyorum ve dron havalanmadan takla atıyor hemen.Sanki motorlara güç eşit dağılmıyor
Öncelikle sorunu çizmenize sevindim bahsettiğiniz sorun dediğiniz sebeple olması çok beklenmez kontrol etmeniz gereken şey motor sayıları ve dönüş yönleridir. Kalkmadan daha takla atıyor olması için ya hatalı motor bağlantısı vardır yada yönlerinde sıkıntı vardır diye düşünüyorum

Herşeyi denedim ama sorun devam ediyor bir türlü düzgün havalanamıyor.