APM 2.6 ile F550 Toplam Konusu Problem

oguzhanyavuz

Yeni Uye
Hekese selamlar,

Son bir aydır hexa toplama konusuna hız vermiş durumdayım ve bütün parçalarını temin ettim. Bu hafta sonu tüm parçaların montajını gerçekleştirdim.

Herşey çok güzel gidiyor derken. :) hayatım kararmaya başladı. Yaşadığım problemi anlatıyım; montaj bittikten sonra tüm kalibrasyonları yaptım ve hexa' ya lipoyu taktım motorları çalıştırdım 6 motordan sadece 5' i çalışıyordu ve devir olarak pervanesiz uçacak gibiydi. Çalışmayan motor için ESC kalibrasyonu yaptım ve hayatım kararmaya başladı. Kalibrasyondan sonra çalışmayan motor da çalıştı fakat motorlardaki o yüksek devir kayboldu şuanda çok düşük devirde dönüyorlar. APM resetledim yeniden kurulumları yaptım, lipoyu değiştirdim, kumandayı resetledim ama hiçbir şekilde düzelmedi hep aynı.
Power modüle olduğu için ESC’ lerden apm’ e giden kablolardan sadece 1 tanesini 3 kablo (siyah,beyaz,kırmızı) diğerlerinin sadece kırmızı olanlarını kestim ve (beyaz ve siyah) bağladım.

Motorlar : sunnysky z2212- 13 980kv
ESC: MYSTERY 30A m30 bec li
Kontrol Kartı : Apm 2.6 (telemetry+power module+gps)
Lipo: ZIPPY 5000mAh 3S 30C
Kumanda :Flysky TH9x ve 9 kanal receiver

problem neyden kaynaklanıyor olabilir sizce ??

şimdiden teşekkür ederim.

Oğuzhan Yavuz' Alıntı:
Hekese selamlar,

Son bir aydır hexa toplama konusuna hız vermiş durumdayım ve bütün parçalarını temin ettim. Bu hafta sonu tüm parçaların montajını gerçekleştirdim.

Herşey çok güzel gidiyor derken. :) hayatım kararmaya başladı. Yaşadığım problemi anlatıyım; montaj bittikten sonra tüm kalibrasyonları yaptım ve hexa' ya lipoyu taktım motorları çalıştırdım 6 motordan sadece 5' i çalışıyordu ve devir olarak pervanesiz uçacak gibiydi. Çalışmayan motor için ESC kalibrasyonu yaptım ve hayatım kararmaya başladı. Kalibrasyondan sonra çalışmayan motor da çalıştı fakat motorlardaki o yüksek devir kayboldu şuanda çok düşük devirde dönüyorlar. APM resetledim yeniden kurulumları yaptım, lipoyu değiştirdim, kumandayı resetledim ama hiçbir şekilde düzelmedi hep aynı.
Power modüle olduğu için ESC’ lerden apm’ e giden kablolardan sadece 1 tanesini 3 kablo (siyah,beyaz,kırmızı) diğerlerinin sadece kırmızı olanlarını kestim ve (beyaz ve siyah) bağladım.

Motorlar : sunnysky z2212- 13 980kv
ESC: MYSTERY 30A m30 bec li
Kontrol Kartı : Apm 2.6 (telemetry+power module+gps)
Lipo: ZIPPY 5000mAh 3S 30C
Kumanda :Flysky TH9x ve 9 kanal receiver

problem neyden kaynaklanıyor olabilir sizce ??

şimdiden teşekkür ederim.

Yavaş derken mesela ne kadar yavaş. tarif edip yada video ile anlatır mısın? ayrıca motorların hepsi aynı anda çalışıyorsa calibrasyonlar olmuş demektir. önce bunu netleştir.
Ardından eğer ne kadar yavaş çalıştığını bilmiyorum ama denemekte fayda var, aşağıdaki parametre değerlerini APM Mission Planner Menüsünden Ayarlardan "Advanced parameter List" sekmesinde olması lazım, resimdeki gibi THROTTLE MAXIMUM sekmesindeki çubuğu 1000 değerine yani maximum değere getirip WRITE a tıklayarak kaydedermisin ? birde böyle motorları bir gözlemle. belki işine yarar
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

[Video]: APM 2.6 ile F550 Toplam Konusu Problem

Selçuk Hocam selamlar,

Senin daha eski yazılarını okumuştum ve o ayara baktım orası default olarak 1000 geliyor zaten.

istediğin videoların linkleri aşağıdaki gibidir.

Problemli Devir:

Peoblemsiz Devir :

videolar gizli

Hocam tekrar dener misin..

Calibrasyon sorununa benziyor yani calibrasyonlari tek tek reciever uzerinden yaparmisin? Apm uzerinden degilde receiver kumanda alicisi uzerinden denermisin ve tek tek dene lutfen. Olmazsa bidaha yaz bekliyoruz

calibrasyon dediğin ESC calibrasyonu değil mi ?

sadece receiver üzerinden yapmak ne demek tam anlamadım biraz anlatırsan memnun olurum. nasıl yapılacağını filan ??

Oğuzhan Yavuz' Alıntı:
calibrasyon dediğin ESC calibrasyonu değil mi ?

sadece receiver üzerinden yapmak ne demek tam anlamadım biraz anlatırsan memnun olurum. nasıl yapılacağını filan ??

apm den elektriği kes. esc kablolarını çıkar apm den
alıcıyı beslemen gerek, bunun için harici bec varsa onu kullan yoksa esclerin kırmızı kablosunu geri tak sokete. (işlerin bitince apm e takmadan önce tekrar sökersin)
sonra kalibrasyon yapmak istediğimiz esc nin sinyal kablosunu alıcının 3. kanalına tak.
sonra aşağıdaki sıralamalarla

-önce kumandayı açıp gaz çubuğunu en yukarı çek
-ardından lipoyu tak, escler ve alıcı aynı anda beslendiğini aynı kaynaktan enerji aldığını varsayıyorum.
-sonra dıııııııttt diye bir ses gelecek o escnin bağlı olduğu motordan
-o sesi duyduktan sonra gaz çubuğunu en dibe çek. bunu yapınca dıııt dıııt gibi bipleme sesi duyacaksın. bu işlemin gerçekleştiğini gösterir. denemek için gaz verebilirsin.

her escye aynı işlemi uygula tek tek. sıralama önemli. Önce kumanda açılacak sonra diğer ekipmanlara enerji verilecek

hepsinden aynı onay seslerini aldıktan sonra APM den deneyin bakalım ne olacak. aynımı durum...

örnek video:
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

selçuk eline koluna sağlık yardımların için.

Akşam eve gidince deniyeceğim. receiver üzerinden yaptıktan sonra esc' leri bağlayınca yeniden bir kalibrasyon yapıcakmıyım ? yoksa sadece receiver ile yaptığım calibre yeterli olacak mı?

Oğuzhan Yavuz' Alıntı:
selçuk eline koluna sağlık yardımların için.

Akşam eve gidince deniyeceğim. receiver üzerinden yaptıktan sonra esc' leri bağlayınca yeniden bir kalibrasyon yapıcakmıyım ? yoksa sadece receiver ile yaptığım calibre yeterli olacak mı?

Receiver ile yaptığın kafidir... Apmde kumanda kalibrasyonunu yaparsın... inşallah sorunun çözülsünde.

inşallah çözülür bakalım akşam deniycez artık.

tekrar teşekkür ederim.

selçuk iyi geceler,

dediklerini yaptım fakat hiçbirşey değişmedi yine aynı bu problem ne olabilir acaba kafayı yiycem....

Oğuzhan Yavuz' Alıntı:
selçuk iyi geceler,

dediklerini yaptım fakat hiçbirşey değişmedi yine aynı bu problem ne olabilir acaba kafayı yiycem....

Eğer Esc calibrasyonlarını tek tek düzgün bir şekilde yaptığına inanıyorsan geriye kumanda ayarları kalmış demektir.
Sonucta APM i aradan çıkardın ve direk alıcı üzerinden denedin yine aynı diyorsun. Başka bir ihtimal yok tüm motorların yavaş çalışmasının sebebi 3.kanalda o kadar throttle yediği içindir. Tabi esc leri düzgün kalibre ettiğini varsayıyorum hala. Tüm motorların aynı süratte çalıştığını söylüyorsanız yetersiz seviyedeyse başka bir şey gelmiyor şuanlık aklıma. düşünmeye devam...

Kumanda ayarlarını baştan ele almak lazım
Kumanda Flysky sanırım. Model tiplerinden ACRO seçili diymi? Kumandayı resetleyip Model tipinden ACROyu seçip aşağıdaki ayarları yaparmısınız...

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

ya da şu şekilde girip bir deneyin
Channel 5 = Pit Trim
Channel 6= Hov Thro

In Prog Mix / Mix 6
Act
FLP
GYR
ID1
Go into TUNE and set it like this:
000
100
000
100
000

Now save all that and go to Mix 7
Act
FLP
GYR
ID2
Go into TUNE and set it like this:
100
000
100
000
100

Full Parameter list ten
Mot_spin_Armed parametresi default 70 tir onu 130 yapın

semih Balkar' Alıntı:
Full Parameter list ten
Mot_spin_Armed parametresi default 70 tir onu 130 yapın

Apm den söktü alıcıdan test etti sadece. Yine aynıymış sonuç abi...