APM 2.8 External GPS Pusula kullanımı

fretzly

Yeni Uye
Selamlar, APM kurulumunu sıfırdan yaptım herşey tamam. ARM da oluyor hata ya da uyarı vermeden. Flight Data ekranındaki haritada GPS doğru noktada gösteriyor. APM ve GPS in yön okları aynı tarafa bakıyor. Çözemediğim 2 sorunum var

1. M8N GPS modülü bağlı Compass Calibration bölümünden APM with external compass seçmeme rağmen Live Calibration ekranında GPS'in pusulası gözükmüyor. Sadece APM içindeki pusula aktif hareket ediyor. GPS üzerindeki pusulayı nasıl aktif edebilirim ve hangi pusulayı kullanmak daha doğru olacaktır?

2. Flight Data ekranındaki sol üst köşedeki ekranda ufuk çizgisinin üst tarafında pusula göstergeleri var. Copter'i hareket ettirdiğimde pusula değişiyor. Kuzey ve Güney yönleri doğru ancak Batıya çevirdiğimde Doğu, Doğuya çevirdiğimde ise Batıyı gösteriyor. Pusula kalibrasyonunu defalarca yapmama rağmen düzelmiyor.

Yardımlarınızı rica ediyorum

APM 2.8 pusula sorunu

Aynı hatayı bende yaşadım 1 hafta çozmedim en son external yerine diğerini seçtim kuralı uzun zaman oldu hatırlamıyorum apm in üzerindeki compass ı kullandım skrun yoktu

LG-H818 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

APM 2.8 pusula sorunu

Bazen I2C kablosu pin sıralaması yanlış olabiliyor, Yada birden fazla APM modeli için farklı Soket tipleri var sanırım?

Bende bazı kurulumlarda harici pusulayı kullanamadığım durumlar olmuştu, direkt olarak APM deki pusulayı kullanıp yoluma devam etmiştim.

Bu konuda deneyimi olan başka arkadaşlar varsa, yorumlayacaktır mutlaka,

APM 2.8 pusula sorunu

sevgili ramadan

"GPS üzerindeki pusulayı nasıl aktif edebilirim ve hangi pusulayı kullanmak daha doğru olacaktır?" demişsin; Gps üzerindeki pusulayı kullanmak için gps in apm e bağlantı yerinin (soket) hemen yanında slot taki varsa eğer bir jumper onu çıkarman gerekiyor. eksternal pusula kullanmanın yolu budur. eksternal pusula kullanmak daha doğrudur. yoğun akım geçen kablolardan en az 10 cm uzakta ve mümkünse titreşimi azaltacak önlemler ile frame bağlanması tavsiye edilir. emi den korunması için gps moutnları bu iş için idealdir.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

"Flight Data ekranındaki sol üst köşedeki ekranda ufuk çizgisinin üst tarafında pusula göstergeleri var. Copter'i hareket ettirdiğimde pusula değişiyor. Kuzey ve Güney yönleri doğru ancak Batıya çevirdiğimde Doğu, Doğuya çevirdiğimde ise Batıyı gösteriyor. Pusula kalibrasyonunu defalarca yapmama rağmen düzelmiyor." demişsin : resimde önerilenleri uygula sorun düzelmezse tekrar bakarız

sevgi ve saygılarımla

şakir polay

APM 2.8 pusula sorunu

Yanıtlarınız için teşekkürler arkadaşlar.

Şakir Abi,
Söylediklerini uyguladım. APM üzerinde GPS'in yanıdaki jumper takılıydı. Onu çıkartınca MP de "Compass not healthy" uyarısı vermeye başladı. Compass menüsünün içinden "MP Mag Calibration" yapmaya çalıştığımda artık hiç hareket olmuyor ve "Compass 1 error: 99" diye uyarı veriyor. Roll180 yazan yeri None yaparakta denedim sonuç aynı. GPS'in diğer kablosunu I2C slotuna taktım. Bazı görsellerde GPS slotunun altındaki yere takılı olduğunu görüyorum.

Senin gönderdiğin ekranda birden fazla Compass #1 #2 #3 diye bölüm çıkıyor. Benim MP ekranımda ise sadece Compass #1 gözüküyor. Bununla ilgili olabilir mi acaba?

• Beğen
Tepkiler: saglamyemre
APM 2.8 pusula sorunu

sevglii ramadan

APM plastik kılıdından çıkart. alt kısmına bak aşağıda resimde görülen iki bağlantı elektriksel olarak bağlı değilse lehimleyip elektriksel iletim yapmak gerekiyor. sorunun büyük ihtimalle çözülecektir.

sevgi ve saygılarımla

şakir polay

APM 2.8 pusula sorunu

akşam eve döndüğümde kontrol edip bilgi vereceğim durum hakkında. umarım sorun bundan kaynaklıdır.

yardımların için teşekkür ederim Şakir abi.

APM 2.8 pusula sorunu

şakir abi söylediğin gibi apm yi acip bolumleri birbirine lehimledim ve GPS çalıştı. Kalibrasyonu tekrar yaptim. Pusulanin yonleride duzeldi. Bilgi ve deneyimlerini paylastigin icin cok tesekkur ederim.

olurda GPS in pusulasi arizalanirsa tekrar apm nin pusulasini kullanmak istedigimde jumperi yerine takmam yeterli olur mu yoksa yaptigimiz bu lehimleride iptal mi etmeliyim.

• Beğen
Tepkiler: Ali Osman SEVİM
APM 2.8 Extranal GPS Pusula kullanımı

sevgili ramadan

problemi çözmene çok sevindik. umarım en kısa zamanda başarılı ve güvenli uçuş yaparsın.

gps bozulursa jumper yerine takman yeterli olur. ancak ben şahsen eksternal olanın kullanılmasını öneririm.

multicopterin tanıtım ve uçuş videosunu izleyebilmek bizi mutlu eder.

sevgi ve saygılarımla

şakir polay

• Beğen
Tepkiler: Samet Acar
APM 2.8 pusula sorunu

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Harikasınız Şakir hocam :thumbup: :bravo:

sevgili mehmet abi,

rckolik sitesi sayesinde kardeşlerimize bilebildiğimiz hususlarda yardımcı olabilmeyi sağladığınız için siz ve emeği geçen tüm rckolik tutkunlarına teşekkürü kendime borç bilirim.

sevgi ve saygılarımla

şakir polay

şakir polay' Alıntı:
multicopterin tanıtım ve uçuş videosunu izleyebilmek bizi mutlu eder.

abi sayende bu problemi aştık. şimdi kumandadan kanallara özellik ataması işlemi hakkında forumda bilgi arıyorum. bunuda halledince inşaAllah yakında multikopterin uçuş videolarıyla karşınıza çıkacağım. :halay:

• Beğen
Tepkiler: Ali Osman SEVİM

Anladığım kadarıyla bu iki lehim SDA ve SCL pinlerini dahili pusuladan alıp harici sokete aktarıyor değil mi?

Geçmişte APM'de bulunan I2C haberleşme entegresi PCA9306DC'nin kopup kaybolması sonucu ben de error 99 hatası almıştım. Elektronik bilgim var diye sorunu çözdüm ve 1-1,5 senedir o APM aktif olarak kullanılıyor :) Eğer herhangi bir ihtiyaçtan dolayı bu entegreye ihtiyacınız olursa iletişime geçerseniz yardımcı olabilirim çünkü türkiyede bulunmuyor :laugh: . Aliexpress Farnell veya RS'den 5-10 adet getirmekle uğraşıyorsunuz. :saygilar:

Bu resimde de göreceğiniz gibi sizin linkteki apm gibi değil burada bende aynı hatayı alıyorum açtım böyleyse lehim yapıyım diye ancak bambaşka birşey çıktı nasıl yapmam gerek yardımcı olur musunuz ? Konuyu hortlatmış gibi oldum biraz.

• Beğen
Tepkiler: Merve ESKİ