APM de pusula kalibrasyonu hatası?

Ercan ÇINAR

Tecrübeli Uye
Web sitesi
www.ercancinar.com
İlgi Alanı
Multikopter
Arkadaşlar selam,

Evveliyattan elime geçmiş bir apm yi bugün kurayım istedim fakat pusula kalibrasyonunda normal dışı bir durum var, eksenlerden biri pusula simulasyonunda görünmüyor?

Başına böyle bir durum gelen var mı?

Apm 2.8 ve M8N gps ile yapıyorum bu denemeyi?

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ercan bey apm 2.8'de pusula kalibrasyonunda bende çok sorun yaşadım; öneriler şu yönde idi pusula kablosu 2.8'de gps girişinin hemen altına alındı sonrasında ise hemen sağındaki pimin gps soketine göre en uzağa takılması gerektiği yazıyordu. Çözüm olmayanlar için iç kısmından bir lehim yapmak gerekiyordu ama bunların hiç birisi bana faydalı olmadı son olarak gps ekipmanındaki pusulayı takmadan sadece onboard pusulayı kullandım o şekilde sorun çözülmüştü umarım size de faydası olur :) :saygilar:

sevgili ercan

merhaba

bir müddet önce benzer bir sorunun çözümü ile ilgili bir post vardı

umarım faydası olur. eğer olmaz ise gps içindeki mag bozuk olabilir. kablolar yanlış lehimlenmiş olabilir. temassızlık olabilir. daha önce mp ile ilgili tecrübenizin fevkalade iyi düzeyde olduğunu bu nedenle yazılımsal herhengi bir problem yaşamayacağınızı biliyorum

umarım sorun çözülür.

sevgi ve saygılarımla

şakir polay

şakir polay' Alıntı:
sevgili ercan

merhaba

bir müddet önce benzer bir sorunun çözümü ile ilgili bir post vardı

umarım faydası olur. eğer olmaz ise gps içindeki mag bozuk olabilir. kablolar yanlış lehimlenmiş olabilir. temassızlık olabilir. daha önce mp ile ilgili tecrübenizin fevkalade iyi düzeyde olduğunu bu nedenle yazılımsal herhengi bir problem yaşamayacağınızı biliyorum

umarım sorun çözülür.

sevgi ve saygılarımla

şakir polay

Şakir Bey selam,

Linkini verdiğiniz konudaki gibi, harici pusula kullandığımı zannediyordum, jumper çıkartıp, SCL ve SCA padlerini kısa devre edince, GPS üzerindeki pusula ile sorunsuz compass kalibrasyon yapabildim.

Fakat bugün hem denediğim radiolink pixhawk hem de bu apm 2.8 in barometresi havada çok ciddi anlamda sapıtıyor??

Quad loiter modda iken inanılmaz biçimde irtifa anlamında dengesiz hareketler yapıyor. (3-5 mtlik dikey hareketler.) Stabilize modda sorunsuz olarak kullanabiliyorum.

Pixhawk ın da apm nin içinde barometre üzerinde süngeri vardı.

hava karlı ve rüzgarlı

bende rüzgarı daha da kesmek için aşağıdaki gibi deneme amaçlı sünger sardım, radiolink pixhawk ta birşey değişmedi, apm de salınım 1-2mtlere kadar indi.

bu arada radiolink pixhawk kullananınız oldumu 3-4 tane aldım bu son iki radiolink pixhawk beni üzüyor ):

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

sevgili ercan

merhaba

sorunun nedeni ile ilgili yorum yapabilmek için uçuş loglarını inceleyebilirim. bir şekilde paylaşabilirseniz sizin için değerlendirebilirim.

sevgi ve saygılarımla

şakir polay

şakir polay' Alıntı:
sevgili ercan

merhaba

sorunun nedeni ile ilgili yorum yapabilmek için uçuş loglarını inceleyebilirim. bir şekilde paylaşabilirseniz sizin için değerlendirebilirim.

sevgi ve saygılarımla

şakir polay

Şakir bey eğer log dosyasını inceleme imkanınız olursa bununla ilgili anlatımlı bir paylaşım yapabilirseniz çok sevinirim. log dosyası inceleme konusunda çalışma yapmaya çalışıyorum ancak içime sinen kaynaklara rastlayamadım, inceleme konusunda açıklayıcı bir konu yazabilirseniz çok sevinirim :saygilar: :rolleyes:

Günaydın,

Dünkü uçuşlardan birine ait video ve log linki aşağıdadır.

Dünkü kurulumların ikisinde de (pix & apm) autotune yapmadım, bir arkadaşım barometre ile ilgili yaşadığım bu durum için autotune yapmamın faydalı olacağını belirtti, ama ben barometre için direk bir etkisi olacağını ilişkilendiremiyorum?

Uçuş videosu linki
https://drive.google.com/open?id=1sOECfc_0NRMaAPAUk7uZ3orWYtarFR9V

videoya ilişkin olan log dosyası
https://drive.google.com/open?id=1IE3iXiqCbfXQkPFbisWfTtynBM0mIZLD

Log dosyasındaki barometre nin grafiği

video ile log dosyası aynı uçuşa ait olduğunu düşünüyorum, dün 8-10 uçuş yaptığım için karıştırmış olabilirim. :embarras:

sevgili ercan

uçuş logu barometrik ölçümlere göre yüksekliğin otomatik olarak ayarlandığı bir uçuş modunda yapılanlardan değil malesef . log da uçuş modu stabilize olarak kayda geçmiş. bu nedenle değerlendirmek tam doğru olmaz. aslında baktığımız şey loiter, poshold veya althold modlarında iken yapılan uçuşa ait desired alt ile alt grafiğini karşılaştırmaktan ibarettir. bunların son derece uyumlu olması gerekmektedir. uyumsuzluk çoğu zaman barometre sensör malfunction dan kaynaklanır. buna çözüm barometre sensörünün değişmesidir. değişemiyorsa kart barometresiz modlarda çalıştırılabilir. bu hali ile güvenli ve keyifli uçuş yapmak pek mümkün olmayacaktır.

sevgi ve saygılarımla

şakir polay

şakir polay' Alıntı:
sevgili ercan

uçuş logu barometrik ölçümlere göre yüksekliğin otomatik olarak ayarlandığı bir uçuş modunda yapılanlardan değil malesef . log da uçuş modu stabilize olarak kayda geçmiş. bu nedenle değerlendirmek tam doğru olmaz. aslında baktığımız şey loiter, poshold veya althold modlarında iken yapılan uçuşa ait desired alt ile alt grafiğini karşılaştırmaktan ibarettir. bunların son derece uyumlu olması gerekmektedir. uyumsuzluk çoğu zaman barometre sensör malfunction dan kaynaklanır. buna çözüm barometre sensörünün değişmesidir. değişemiyorsa kart barometresiz modlarda çalıştırılabilir. bu hali ile güvenli ve keyifli uçuş yapmak pek mümkün olmayacaktır.

sevgi ve saygılarımla

şakir polay

Bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim,

dün karlı ve rüzgarlı hava zaten keyifli bir uçuşa pek izin vermiyordu, loiter da rahat rahat deneyememin sebebi, quad fiziki olarak dikeyde anormal yükselip alçaldığı için haliyle korkarak uçtuk,

ama ilk fırsatta daha rahat bir ortamda, daha detaylı olarak sonuca ulaşacağız umarım :saygilar:

sevgili ercan

konu ile ilgili gelişmeleri heyecanla beklemekteyiz

sevgi ve saygılarımla

şakir polay

İzzet Camcıoğlu' Alıntı:
Şakir bey eğer log dosyasını inceleme imkanınız olursa bununla ilgili anlatımlı bir paylaşım yapabilirseniz çok sevinirim. log dosyası inceleme konusunda çalışma yapmaya çalışıyorum ancak içime sinen kaynaklara rastlayamadım, inceleme konusunda açıklayıcı bir konu yazabilirseniz çok sevinirim :saygilar: :rolleyes:

sevgili izzet

arducopter logları son derece farklı değişkenler hususunda pek çok veri içermektedir. dürüst olmak gerekirse değişkenlerin belkide %20 si kadarı hakkında ne anlam içerdiğini bilebilmekteyim. arducopter formunda sorunlar ile ilgili log yorumlanmasını yapan firmware geliştiricilerinin ve meraklıların yazılarından olayı kavramaya çalıştım. multicopter uçuş dinamikleri hakkında bilgim bir hobi düzeyinden öteye gidemez. özellikle merak ettiğin bir şey varsa özelden telefonlaşalım. dilim döndüğünce yardımcı olurum.

sevgi ve saygılarımla

şakir polay

şakir polay' Alıntı:
sevgili izzet

arducopter logları son derece farklı değişkenler hususunda pek çok veri içermektedir. dürüst olmak gerekirse değişkenlerin belkide %20 si kadarı hakkında ne anlam içerdiğini bilebilmekteyim. arducopter formunda sorunlar ile ilgili log yorumlanmasını yapan firmware geliştiricilerinin ve meraklıların yazılarından olayı kavramaya çalıştım. multicopter uçuş dinamikleri hakkında bilgim bir hobi düzeyinden öteye gidemez. özellikle merak ettiğin bir şey varsa özelden telefonlaşalım. dilim döndüğünce yardımcı olurum.

sevgi ve saygılarımla

şakir polay

Şakir bey ilginize çok teşekkür ederim. Cevabım internet problemi yüzünden biraz geç oldu doğrusu öğrenmek istediğim özel bir konu olmamakla birlikte bu konuda kendimi geliştirmek istiyorum. Eğer mümkünse bana okuyabilmem veya izleyebilmem açısından kaynak önerisinde bulunabilirseniz de son derece makbule geçer. En büyük sorunu doğru kaynağa ulaşmak konusunda yaşıyorum. :saygilar:

şakir polay' Alıntı:
sevgili ercan

sevgi ve saygılarımla

şakir polay

Sevgili arkadaşlar,

s500 pixhawk quad'ımızın bir denemesini ankarada okan karaca ile de yaptık, hatta 3 pixhawk birden değiştirdik. hava 5-6 derecelerde olduğu için denemeler pek keyifli değildi ayrı bir konu....

Birlikte yaptığımız tüm denemelerde loiter mod da 7-8 metreye kadar dikeyde salınım yapmaya devam etti. :(

Ertesi gün okan abi, pixhawkı kendi setup ında kurdu ( e305 dji motor ve esc seti , s500 ve tabi radiolink pixhawk) Ve loiterda yatay ve dikeyde olması gerektiği gibi pürüzsüz kilitlendiğini görmüş olduk.

Bende bu noktada sorunun esc yada motordan kaynaklandığını aralarında bir uyumsuzluk olduğuna kanaat getirdim. elime yakın zamanda başka bir esc geçecek bende onunla deneceğim.

2212 920kv motor ve ZTW Spider 30A Opto esc olarak 4s bir setup kullanıyorum.

Kullandığım esc -Flashed with SimonK firmware (v11.9.2013) yüklü imiş, acaba bunu BHELI ile flashlayabilir miyim?

Kullandığım esc linki

Bu escler ile sunnsky'ın motorları ile t-motor 4014 ler ile 6s setup ta çok defa kullandığımda görünürde sorun çıkarmamıştı.

sevgili ercan

denemeye değer bir çözüm önerisi şöyle olabilir

1. pdb ye 1 adet 1000uF low esr kapasitor takmak vede

2. Full parameter list ten RC_SPEED: ESC Update Speed 400 hz yapmak, reboot yapmak, sonra esc kalibrasyonunu yapmak ancak ben şahsen otomatik esc kalibrasyonuna güvenemiyorum. bunedenle

ESC_CALIBRATION: ESC Calibration 1 yapmak sonra lipo dan çıkarıp toplamda 2 kez çıkarıp takmak ikinci takıştanönce radio throtle max da iken takmak, esclerin kalibrasyon high ve sonrasında throtle min de iken kalibrasyon tamamlanma sesinden sonra bir uçuş tecrübe etmek denemeye değerdir diye düşünüyorum

sevgi ve saygılarımla

şakir polay

• Beğen
Tepkiler: Mehmet ÖKMEN