APM ile gimbal kontrolü mümkün mü?

İzzet Camcıoğlu

Moderator
İlgi Alanı
Multikopter
Herkese merhaba bir süredir uğraştığım bir konu da çıkmaza girdim fikir alayım istedim pixhawk kartı ile storm32 gimbal kartını telemetri2 bağlantısı ile mavlink bağlantısı sağladığımda follow me mode unda drone kamerası çok başarılı bir şekilde takip yapıyor. Aynı sistemi apm ile yapmayı denedim ancak telemetri 2 portu olmadığı için normal servo çıkışı olarak bağladım (pwm) diğer tüm ayarları yaptım ancak follow me moduna girince kamera bir noktada kitlenip tamamen tepkisiz kalıyor benim sorum bunun bir çözümü var mı? Apm ile kamerayı bir noktada sabit tutmadan kamera takibi yapılabiliyor mu? Yardımcı olursanız çok sevinirim :eek:f:

sevgili izzet.

denemeye değer bir çözüm önerisi şöyle olabilir.

transmitter de 6 kanalı potansiyometre olarak ata. gimbal manuel mod veya fpv modu varsa aç. apm servo çıkışlarından 6. pin gimbal'a tilt (pitch) input una bağla (kırmızı kabloyu çıkartarak tak). mission planner- initial settings- optional hardware- camera gimbal tabına gir. en yukarıda TYPE servo (veya none olacak iki şekilde de denenmeli), tilt RC6 olacak, stabilise tilt inaktiv olacak, input channel RC6 olacak. apm reboot yap. çalışmaması için bir neden yok.

bu şekilde uygulama ile circle mode ve POI çekimlerinde arzu edilen yere kamerayı yönlendirebilmek mümkün olacaktır.

sevgi ve saygılarımla

şakir polay

Dediğiniz şekilde bağlantı yapılı idi her üç aksta da roll pitch yaw kanalını kumandadan uçuşta kontrol edebiliyordum ancak otomatik mod olan circle roi veya follow me aktifleşince kamera en yukarı çıkıp kitleniyor ve apm kapatıp açana kadar tüm tepkileri kesiyor. Ben bu şekilde gimbal i hedef takibinde kullanamıyoruz diye düşündüm başka bir öneri var mı acaba Şakır bey?

sevgili izzet

sorun firmware ile ilgili olabilir (daha eski firmware kullanılabilir). apm senin de bildiğin gibi AC 3.2.1 den sonra firmware ı geliştirilmesi durdurulmuş bir donanımdır. aktif geliştirilseydi bug report veya pull request yapılabilirdi. herneyse konu zaten bu değil...

denemeye değer bir diğer çözüm önerisi şu şekilde olabilir.

apm olduğuna göre receiver den PWM output kullanabilirsin. receiver ve transmitter destekliyorsa ki çoğu zaman destekler setup dan receiverin çıkışı PWM olacak şekilde ayarla. receiver 6. çıkışı apm e değil direkt gimbal a bağla . manuel ayarlamak kaydı ile bu şekilde bir çözüm denenebilir.

zaten pwm kullanıyorsan MP de rc kalibresine gerek yok, şayet sbus veya bir başka seri iletişim kullanmakta isen protokol değişeceğinden radio calibration yapman gerektiğini hatırlatmalısın.

sevgi ve saygılarımla

şakir polay

şakir polay' Alıntı:
sevgili izzet

sorun firmware ile ilgili olabilir (daha eski firmware kullanılabilir). apm senin de bildiğin gibi AC 3.2.1 den sonra firmware ı geliştirilmesi durdurulmuş bir donanımdır. aktif geliştirilseydi bug report veya pull request yapılabilirdi. herneyse konu zaten bu değil...

denemeye değer bir diğer çözüm önerisi şu şekilde olabilir.

apm olduğuna göre receiver den PWM output kullanabilirsin. receiver ve transmitter destekliyorsa ki çoğu zaman destekler setup dan receiverin çıkışı PWM olacak şekilde ayarla. receiver 6. çıkışı apm e değil direkt gimbal a bağla . manuel ayarlamak kaydı ile bu şekilde bir çözüm denenebilir.

zaten pwm kullanıyorsan MP de rc kalibresine gerek yok, şayet sbus veya bir başka seri iletişim kullanmakta isen protokol değişeceğinden radio calibration yapman gerektiğini hatırlatmalısın.

sevgi ve saygılarımla

şakir polay
Cevap epey gecikti yeniden düzenleme yapmam zaman aldı ama dediğiniz gibi çalıştırıyorum kamera açısı manüel olmak koşulu ile her şey yolunda teşekkür ederim :)

SM-G935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi