APM uçuş kartlarında titreşim miktarının ölçümü

İzzet Camcıoğlu

Moderator
İlgi Alanı
Multikopter
Bu videoda, daha önce bir çok video da bahsetmiş olduğum titreşim sorununu biraz daha elle tutulur gözle görülür bir hale getirmeye çalıştım. Yani kısaca multikopterda titreşim miktarı gözle görülebilen bir durum değil, bunu video anlattığım metod ile sayısal verilere dökerek titreşim miktarı normal sınırlarda mı değil mi anlayabiliyoruz. Bu işlemi ardupilot kartlarından v3,3 ve sonrasını kullananlarda yapmamıza gerek kalmıyor çünkü uçuş anında bu verileri değerlendirebiliyoruz ancak 3,3 versiyonu öncesi karlartlarda (APM gibi) titreşim miktarını değerlendirmenin en kolay yolu video gösterdiğim şekilde diyebilirim. Son kısımda ise titreşim miktarının fazla olmasına sebep olabilecek olası nedenler ve çözümlerinden kısaca bahsetmeye çalıştım umarım beğenirsiniz :saygilar:

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Moderatör tarafında düzenlendi:

İzzet Hocam gün geçtikçe standardı arttırıyorsunuz :thumbup:

Üşenmeyip bu kadar net ve derli toplu anlatımın yani sıra bir de Ingilizce altyazı ilave etmişsiniz :bravo:

Biz yıllarca FBL ünitelerde vibrasyon analizinin gelmesini beklerken :-\ bu kartların maşallahı var %p İçinde yok yok :D

Beğenmenize çok sevindim. :saygilar: Gerçekten kartları bende çok başarılı buldum hatta onun için başka kart kullanmıyorum :)

Altyazı bir süredir ekliyorum açıkçası ama pek bir katkısı olmadı diyebilirim :lollol:

Bir de sizlerin kullandığı fbl ünitesini ben hiç sevmiyorum çünkü ismi fpv'ye çok benziyor ve ben forumda ilk başlarda konuları incelerken her seferinde "FBL / Stabilizasyon Uniteleri" başlığına "fpv / stabilizasyon" diye tıklayarak büyük bir endişe yaşıyordum. :lol:

Elinize saglik hocam yillar boyu kullanilabilecek eşsiz bi kaynak

Beğenmenize çok sevindim. Bu şekilde yorumlar okumak çok motive edici oluyor teşekkür ederim :saygilar:

İzzet Camcıoğlu' Alıntı:
Bir de sizlerin kullandığı fbl ünitesini ben hiç sevmiyorum çünkü ismi fpv'ye çok benziyor ve ben forumda ilk başlarda konuları incelerken her seferinde "FBL / Stabilizasyon Uniteleri" başlığına "fpv / stabilizasyon" diye tıklayarak büyük bir endişe yaşıyordum. :lol:
Şimdi sen söyleyince fark ettim. Gerçekten de isimler birbirine çok yakınmış :laugh: ;D