Ardupilot Kartlarında (Apm / Pixhawk) Kullanılan Uçuş Modları

bugunku ucusa ait loglar

sevgili burak
göndermiş olduğunu son uçuşa ait log ile ilgili

cihazın genel olarak arzu edilen hareket değişimlerine geç yanıt verdiği. kendisini stabilize etmede bir sebeple sorun yaşadığını görebilmekteyim. roll ve pitch yönündeki hareketlerinde genel olarak kumandadan kendisine verilen tepkilere geç yanıt verdiğini ayrıca bazı yerlerde kendisine verilmeyen ve stabil olması gereken yerlerde salınımlar yaptığını düşünmekteyim

grafikleri aşağıdadır.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

düşüncelerim hobi düzeyindeki bilgiler ile şekillenmiştir. yorum görüş ve önerilere açıktır.

sevgi ve saygılarımla
şakir polay

apm yi auto tune yapmistim hersey ondan sonra basladi
Burak bey merhabalar @Şakir Polay bey incelemesini yapmış autotune sonrası başladı dediğiniz içinde bir ihtimal hatalı bir autotune işlemi olmuş olabilir ve özellikle I değeri kaynaklı kumanda komutu olmadan denge noktası kaçırması oluyor olabilir bir de kumanda komutlarına verdiği tepkilerdeki gecikmelerin de p değeri kaynaklı olabilir ama bunun dışında yaptığım incelemede gps sayınız en fazla 8 olmuş ve ara ara 6 ve 5 lere düşmüş. Ben gps sisteminizde bir arıza olabileceğini düşünüyorum. Dönem dönemde kartınızın titreşim miktarı üst limitin üstüne çıktığını gördüm hava çok rüzgarlı değilse eğer uçuş sırasında kol ve motor bağlanttılarınızı da bir kontrol etmenizde fayda var. Gevşek bir vida da olabilir diye düşünüyorum.

• Beğen
Tepkiler: Şakir Polay
Burak bey merhabalar @Şakir Polay bey incelemesini yapmış autotune sonrası başladı dediğiniz içinde bir ihtimal hatalı bir autotune işlemi olmuş olabilir ve özellikle I değeri kaynaklı kumanda komutu olmadan denge noktası kaçırması oluyor olabilir bir de kumanda komutlarına verdiği tepkilerdeki gecikmelerin de p değeri kaynaklı olabilir ama bunun dışında yaptığım incelemede gps sayınız en fazla 8 olmuş ve ara ara 6 ve 5 lere düşmüş. Ben gps sisteminizde bir arıza olabileceğini düşünüyorum. Dönem dönemde kartınızın titreşim miktarı üst limitin üstüne çıktığını gördüm hava çok rüzgarlı değilse eğer uçuş sırasında kol ve motor bağlanttılarınızı da bir kontrol etmenizde fayda var. Gevşek bir vida da olabilir diye düşünüyorum.
hava cok asiri ruzgarli degildi, ancak motorlarls ilgili donen kismi sabitleyen alyan vidali yer devamli gevsiyordu miknatislarinda yerlerinden oynadigini gordum motorlari onarimdan gecirdim yeni gps geldiginde tum kalibrasyonlari tekrar yapip yeniden toparlayacagim yanitiniz icin tesekkurler iyi bayramlar

hava cok asiri ruzgarli degildi, ancak motorlarls ilgili donen kismi sabitleyen alyan vidali yer devamli gevsiyordu miknatislarinda yerlerinden oynadigini gordum motorlari onarimdan gecirdim yeni gps geldiginde tum kalibrasyonlari tekrar yapip yeniden toparlayacagim yanitiniz icin tesekkurler iyi bayramlar
Son bir ekleme daha yapayım bence pid ayarlarınızda sorun var bu yüzden kalibrasyonlar öncesinde muhakkak apm'i de sıfırlayın. İster firmware'i yeniden kurarak isterseniz de tüm ayarlarını fabrika verilerine çevirerek. Sonrasında kalibrasyonlarını yaparsınız. Size de şimdiden iyi bayramlar. :)

• Beğen
Tepkiler: Burak Ağcayazı
Merhabalar. İzzet abinin videolarıyla apm2.6 kartı ile drone topladım. Uçuş modlarını ayarladım geçiş yapma konusunda sıkıntı yaşamıyorum ama AUTOTUNE moduna alma konusunda problem yaşıyorum. Öncelikle kullandığım kumanda TURNIGY TGY-I6 6 kanalllı alıcısı olan bir model ben 5. kanalı kullanarak stabilize, alt. hold ve pos. hold modlarına geçiyorum. Position hold modu yerine autotune modunu ayarlasam da sistemde geçiş yapamıyorum AUTOTUNE moduna. Yardımcı olabilme şansınız var mı?
Şimdiden teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.