Baja 5B SS STARTER

ogulcanacar

Tecrübeli Uye
Arkadaslar bajayi calistircam diye kollarim koptu en sonunda da starter bozuldu bende starteri elektrikli yapiyim dedim ama yurt disi fiyati 200$ civari urunun linkide bu

http://m.aliexpress.com/item/1088904963.html?tracelog=storedetail2mobilesitedetail

Bide bunun yaninda daha manual bi cozum getirmisler matkap yada benzer biseyle calisabiliyo fiyat olarak daha ucuz 70$ bu urunun linkide bu

http://m.dhgate.com/product/cnc-roto-starter-for-baja-5b-5t-5sc-85181/137025152.html#pd-102

Simdi gelelim benim size olan soruma elimde scorpion 1400 kw motor var sanayide bi sekilde cnc de bu motora maunt ve gerekli parcalari yaptirsam bu motor bajanin 32cc motorunu cevirebilirmi?

Yada sizin bana onerebiliceginiz akliniza gelen bi sistem varmi?

Baja 5B SS STARTER

$200 starter icin iyi paraymis :embarras:

Eski arabacilardan Mesut ustad sana en uygun cozumu onerecektir diye dusunuyorum Ogulcan ;)

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
$200 starter icin iyi paraymis :embarras:

Eski arabacilardan Mesut ustad sana en uygun cozumu onerecektir diye dusunuyorum Ogulcan ;)

Ciddi anlamda iyi para abi ve sisteme baktigin zaman yapilamicak bisey degil cozum bulamazsam klon starter yapicam valla :)

Ynt: Baja 5B SS STARTER

ogulcan acar' Alıntı:
Ciddi anlamda iyi para abi ve sisteme baktigin zaman yapilamicak bisey degil cozum bulamazsam klon starter yapicam valla :)
Bence araba çalışmıyorsa vardır bir nedeni. Benim de geçen çalışmadı. Buji yi söktum olmadı. Igne ayarı olmadı. Hava Filtresi temiz. Yine çalışmadı. Sonra benzin deposunu açım filtre ye bakim dedim. Acayip bir hava sıkışması olmuş. Cosssss ladi. Sonra hersey normale döndü. Meğer hava sikismasindan benzin karburatore gitmiyor Muş. Bunun da nedeni kapakta çok küçükbir delik var ordan hava girişini kontrol etmek gerekiyor. Birde şu var karburatore pislik gitmiş sede yine çalışmaz.

Yapman gereken önce buji kontrolü.
Sonra filtre kontrolü.
Benzin akışının düzgün olup olmadigi.
En son olarak ta pull start ile buji atesleyici sistem arasındaki mesafenin 2mm olması gerekiyor. Sürtuyorsa yada mesafe geniş ise yine çalışmaz

Mesut Sert' Alıntı:
Bence araba çalışmıyorsa vardır bir nedeni. Benim de geçen çalışmadı. Buji yi söktum olmadı. Igne ayarı olmadı. Hava Filtresi temiz. Yine çalışmadı. Sonra benzin deposunu açım filtre ye bakim dedim. Acayip bir hava sıkışması olmuş. Cosssss ladi. Sonra hersey normale döndü. Meğer hava sikismasindan benzin karburatore gitmiyor Muş. Bunun da nedeni kapakta çok küçükbir delik var ordan hava girişini kontrol etmek gerekiyor. Birde şu var karburatore pislik gitmiş sede yine çalışmaz.

Abi calismamasini startira sole bagladim starter icindeki yay kirilip duruyo ikide bir starter gorevini iyi yapsa tek seferde calisiyo araba problem yok yani

ogulcan acar' Alıntı:
Abi calismamasini startira sole bagladim starter icindeki yay kirilip duruyo ikide bir starter gorevini iyi yapsa tek seferde calisiyo araba problem yok yani
İçi metal olan pull starterler var. Onlardan dene istersen

Mesut Sert' Alıntı:
İçi metal olan pull starterler var. Onlardan dene istersen

Aynen startari zaten degistiricem ama biraz fantaziye kacip sanayi isi bisiler yapip elimdeki malzemeleri degerlendirerek biseyler yapabilirmiyim dedim :)

Baja 5B SS STARTER

Oğulcan eğer starter hasarlanacak kadar bir mukavemete maruz kalıyorsa ya starter dandiktir motoru çeviremeyip hasarlanıyordur yok dandik değilse motorda dönüşü engelleyen bir mukavemet söz konusudur.Eğer motorda bir sıkıntı varsa ve bunu aşacak güçte bir starter ile denersen bu sefer motora zarar verme riskin çok yüksek.
Mesut'un dediği gibi öncelikle motorda hiçbir şey olmadığına emin ol ondan sonra starter arayışına gir derim.
Aynı olayın benzerini ben raptor 90 da yaşamıştım Align starter motoru çaıştıramıyordu gittim matkap aldım sonra da matkabın gücü nedeniyle gözüm yemedi araştırmaya giriştim Rhino lipo pil alıp Align startere takınca koç gibi oldu banamısın demeden motoru çalıştırıyordu.

Celalettin Yazkan' Alıntı:
Oğulcan eğer starter hasarlanacak kadar bir mukavemete maruz kalıyorsa ya starter dandiktir motoru çeviremeyip hasarlanıyordur yok dandik değilse motorda dönüşü engelleyen bir mukavemet söz konusudur.Eğer motorda bir sıkıntı varsa ve bunu aşacak güçte bir starter ile denersen bu sefer motora zarar verme riskin çok yüksek.
Mesut'un dediği gibi öncelikle motorda hiçbir şey olmadığına emin ol ondan sonra starter arayışına gir derim.
Aynı olayın benzerini ben raptor 90 da yaşamıştım Align starter motoru çaıştıramıyordu gittim matkap aldım sonra da matkabın gücü nedeniyle gözüm yemedi araştırmaya giriştim Rhino lipo pil alıp Align startere takınca koç gibi oldu banamısın demeden motoru çalıştırıyordu.

Abi durumu soyle anlatayim ben benim arabanin calismadigi tek nokta var oda ankaradan sivasa gittigimde tekrar igne ayari yapmam gerekiyor yoksa calismiyor ama ankrada oldugun surece tek seferde aliyordu en son starter ip koptu sonra aksilikler hep ust uste geldi ama yinede bakmaktan zarar gelmez siradan teker teker kontrol edicem hepsini