Ball link-in topları servo kollarında hangi deliğe takılmalı?

İlgi Alanı
Heli
Herkese merhaba. İlk başlarda hep merak etmişimdir servo kolunun üzerinde neden bu kadar çok delik var diye? Yıllar geçince pratik olarak nedenini yavaş yavaş anladım. Ball linki bir delikden diğerine geçirince mesafenin artıb-azaldığının farkına vardım. Ama asıl değişen olan tork-u bu yakında aşağıdaki linkden okuyunca anladım.

Konuda paylaşılan resimde kg-cm olayını anlatmış arkadaş. Bendeki Savox 1258gt-nin 6 voltdaki torku 12 kg-sm. Servo armdaki 3 deliyin merkezden uzaklıkları uyqun olarak 13mm, 17mm, 20mm. Benim helinin önceki sahibi topu 3cü deliğe monte etmiş. Şimdi bu o oluyo ki, ben 6 voltda 6kg-sm tork ile kullanıyorummu servoyu? :rolleyes: Topu 1ci ve ya 2ci deliğe geçirmem gerekiyomu?

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Hangi delik swash la paralel oluyorsa oraya takılmalı.

HTC One_M8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Manualde genelde üretici zaten olması gereken deligi ve uzaklık mesafesini belirtir. Bu da genelde Ali'nin bahsettiği şekilde swashplate 90 derece acı verecek şekilde olur.

Sen Logo 600 manualini kontrol ettin mi Ferid ?

Extrem modeller hariç zaten standard servolarin Tork değeri bu konum icin yeterlidir. Bazı durumlarda zaten manual ya da üretici min servo Tork değerlerini de belirtir.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Mehmet abi, şimdi göz atınca 2 tane resim buldum :laugh: Genel olarak cyclic servoları için 16mm belirtmiş - yani orta delik. Ama en altda servolarda ise en uç deliğe takmış topları. Ali bey, swash paralel ve topların hepsi şu an 3cü delikde. Toplar uç delikde kalsınmı yoksa 16yamı alayım?

Ferid Hemidov' Alıntı:
Mehmet abi, şimdi göz atınca 2 tane resim buldum :laugh: Genel olarak cyclic servoları için 16mm belirtmiş - yani orta delik. Ama en altda servolarda ise en uç deliğe takmış topları. Ali bey, swash paralel ve topların hepsi şu an 3cü delikde. Toplar uç delikde kalsınmı yoksa 16yamı alayım?

Bence paralelse, almana gerek yok, ama orta delikte servolar birazdaha, torklu olacaktır buna bağlı tepki süresi düşecektir, uç delikte tork düşecek tepki süresi artacaktır, uç delikteki tork ihtiyacı karşılıyorsa ki karşılıyordur, eh paralel de duruyorsa kalsın bence, servonun hızlı tepki vermesi tic tock ta avantaj sağlar.

HTC One_M8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Servo kollari sadece tork degil, kontrol cozunurlugu icin de onemlidir. İc delikler daha hassas hareket demektir. Ayni zamanda servo kollarindaki bu mesafe mekanik gain ve expo anlamina da gelir. Manuelde belirtilen mesafeye en yakin olan deligi secmeni tavsiye ederim, yani bu durumda 16mm

Emre Kaman' Alıntı:
Manuelde belirtilen mesafeye en yakin olan deligi secmeni tavsiye ederim, yani bu durumda 16mm

O zaman topları orta kısımdakı deliğe zurna-dovul eşliğinde götürüyorum :halay: