Balsa Eğitim Modeli Planı

taho

Yeni Uye
Herkese selamlar,

Daha önce ARF topladım ve bir üstad ile uçurdum. Uçurmak güzel ve kendimi uçuşda geliştireceğim ama uçak inşaası konusuna merakım var.
Evde güzel bir hobi köşesi ile uzun uzun uğraşmak istiyorum.

Önereceğiniz RC elektrikli balsa eğitim modellerini öğrenmek istiyorum. Tabii sadece model adı yeterli olmuyor planada ihityacım var.

Not1: Forumda aradım ama balsa eğitim modeli planı bulamadım.
Not2: Depron veya poly model daha kolay ve tamiri kolay olabilir ama Balsa model çalışmak istiyorum.

Herkese öncelikle üstadlara saygılarımla.

İyi günler. Şu anda telefondan yazdığım için plan veya link oaylaşamayacağım. Öncelikle boyut olarak bir bilgi vermediğiniz için sadece uçak adı verebileceğim. Sig firmasının lt40 ve great plans firmasının pt40 planlarını nette rahatça bulabilirsiniz. Kendini ispatlamış modellerdir. Birde zutor vardı onuda rahatça bulabilirsiniz.

Levent UYGUN' Alıntı:
:)

Bilgi veren hekese çok teşekkür ederim. Verdiğiniz bilgiler ılşığında incelemelerime başlıyorum. Gelecek bilgileri bekliyorum ayrıca ulaştığım bilgileri de burada paylaşacağım.

Kanat açıklığı 100 cm civarı olmasını istiyorum çünkü daha önce uçuduğum modeller bu civardaydı ve gayet keyif almıştım.

Levent UYGUN' Alıntı:
:)

Levent hocam plandaki uçak benzin motorlu için planlanmış. elektrik motorda öndeki ağarlık nizpeten daha az olacağı için benzinli için yapılan planı elektrikli için uygulamak sorun çıkartır mı? Aynı uçağın elektrikli için olan planın ınette arıyorum ama şu ana kadar bulamadım.

Burak Bey, LT40 'ı Levent hocam paylaşmış ama PT 40 ya da elinizdeki diğer planları paylaşırsanız çok memnun olurum.

Hasan kardeşim, motorun muhteviyatı önemli değildir.
Mühim olan, planda belirtilmiş ağırlık merkezini tutturmakdır.
Yani siz elektrik motoru kullanırsanız, pilinizin yerini öne yada arkaya kaydırarak ağırlık merkezini tutturursanız model uçar.
Ayrıca biraz bakınırsanız, nette model uçak planları paylaşan siteler mevcut. :saygilar:

Levent UYGUN' Alıntı:
Hasan kardeşim, motorun muhteviyatı önemli değildir.
Mühim olan, planda belirtilmiş ağırlık merkezini tutturmakdır.
Yani siz elektrik motoru kullanırsanız, pilinizin yerini öne yada arkaya kaydırarak ağırlık merkezini tutturursanız model uçar.
Ayrıca biraz bakınırsanız, nette model uçak planları paylaşan siteler mevcut. :saygilar:

Levent bey, binlerce model uçak planı olan siteler buldum. Model uçak planı bulmak sorun değil.
İlk mesajımda belirtiğim gibi tecrubenizden faydalanarak plandan inşaaya yeni başlayan biri için tavsiyelerinizi rica ediyorum.

Günlerdir bakıyorum malesef. Belki sizin tecrubenizdeki biri için biraz bakılarak bulunabiliyordur ama inanın yeni başlayan biri için çok zor süreçler.

Saygı bizden efendim. :saygilar:

Hasan bey, şu yapım ve boyut açısından sizin için uygun olabilir.

Yine aynı sitede bir sürü model var. Aklınıza yatan başka bir tane de bulabilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: Alper K

Omer Erkan' Alıntı:
Hasan bey, şu yapım ve boyut açısından sizin için uygun olabilir.

Yine aynı sitede bir sürü model var. Aklınıza yatan başka bir tane de bulabilirsiniz.

Verdiğiniz adrestenki linkten ulaştığım jivaro-models.org sitesi yeni başlayanlar için mükemmel ötesi bir site. Trainer model için ihtiyaç duyulan malzemelerden yapıma kadar fotoğraflarla adım adım herşeyi anlatıyor.

Çok teşekkür ederim Ömer bey. :saygilar: :bravo: :yuppi: :)p

• Beğen
Tepkiler: Alper K