Başlangıç

Başlangıç

Ümit Piriştina' Alıntı:
şimdi herkes itiraz edecek ama turnigy veya zippy marka,bendekiler böyle ,zippy 5200 mah 30C turnigy 2200 mah 20C bence bu şekilde paralel bağlanabilir.ağırlık 1480 gram artı

165 gram kamera, bayağı abarttım.bu soğuk günlerde 13 dak.uçuş ortaya çıkdı .aslında naza m lite ,m v2 ye çevrilmiş halinin fail safe modunu denemekdi amacım. yaklaşık 80 metre ilerden ve 50 metre yükseklikden iki kere fail safe modunu denedim ve mükemmel sonuç aldım .

yanlış anlama bu kadar spariş geçmişsin yerinde olsam birde naza m lite alırdım yeni ledli versiyondan.
Hocam Yanılıyorsam özür dilerim şimdiden.Tamamen okuduklarımdan anladığım kadarıyla soruyorum. Paralel olarak kullandığın piller birbiyle uyumlu değil nasıl paralel kullandın. Normalde cellerin uyumlu olması gerekmiyormu. Böyle bi paralel bağlantıda gücü biten pil diğerine zarar vermezmi.

Naza m lite almayı planlıyordum fakat fiyat olarak beni fazlası ile aşıyor şu anda. Şimdilik böyle bi kombinasyon yapayım dedim. İlerisi için mutlaka naza alıcam. Deneyim kazandıkça upgrade de olacak haliyle.
Tahmini olarak bu kombinasyona gidebilecek pil seçeneği nedir. Aklımdaki 5000 yada 5200 mah 30c . 10dk.+ yapılabilirmi .

Başlangıç

Serdar bey kesinlikle haklisiniz. Parallel baglanacak pillerin kapasitesi ve C degerlerini ayni olmali ki piller birbirleri uzerine sarj ve desarj olmasinlar. Tavsiye edilen teorik bilgi bu sekilde ;)

Başlangıç

Hocam teşekkür ederim. Demekki bi şeyler kapmışım. :D

Başlangıç

mehmet bey :saygilar: burda anahtar kelime ''teorik olarak''. pratikde ,benim yaptığım gibi,deneme amaçlı idi,doğru olduğunu söyleyemem.

serdar bey 5,2 A lipo ile 18dakika uçuş çok rahat mümkün.kk boardlar naza ya göre daha az elektrik tüketimleri var(kendi gözlemim)

Başlangıç

Ümit Piriştina' Alıntı:
mehmet bey :saygilar: burda anahtar kelime ''teorik olarak''. pratikde ,benim yaptığım gibi,deneme amaçlı idi,doğru olduğunu söyleyemem.

serdar bey 5,2 A lipo ile 18dakika uçuş çok rahat mümkün.kk boardlar naza ya göre daha az elektrik tüketimleri var(kendi gözlemim)

Oooo çok süper o zaman. ben 10dk uçurabilirmiyim diye düşünüyordum. 18dk çok çok iyi şu an için.

Başlangıç

Paralel bağlama konusunda araya gireyim...

Paralel bağlanacak hücrelerin gerilimlerinin aynı olması gerekir. Kapasitelerinin bir önemi yok. Bunu "birleşik kaplar" olarak düşünebilirsiniz.
Yani teoride de pratikte de aynı kimyada (ve dolayısıyla gerilimde) istediğiniz kadar hücreyi paralel bağlayabilirsiniz. Aslında olaya şu şekilde bakarsanız daha da netleşir: Her pil, her hücre kendi içinde milyonlarca paralel bağlı hücre şeklindedir.
Sonuçta LiPo ile LiFe'yi, NiMh ile LiPo'yu paralel bağlamadığınız sürece sorun olmaz.

Pratik uygulamada ise iş biraz daha karışık. Örneğin iki tane 3S LiPo'yu paralel bağlayacaksınız. Evet bunu bir Y kablo ile yapabilirsiniz ama ideal koşullarda pil paketlerinin hücre bazında paralel bağlanması daha şık olur. Yani ana konnektörleri bir Y kablo ile paralel bağlarken balans konnektörlerini de uygun bir Y kablo ile paralel bağlarsanız teknik açıdan en uygun çözümü kullanmış olursunuz. Böyle bir uygulamanın bir artısı da iki pili tek pil olarak şarj edebilme şansını vermesidir.

Bakın, su dolu, farklı hacimlerdeki (kapasite!) bu kapları düşünün. Dolarken ya da boşalırken seviye farkı (voltaj!) oluşması mümkün mü?

You must be registered for see images attach

Ekli dosyalar

• Birleþik Kaplar.jpg
    Birleþik Kaplar.jpg
    30 KB · Görülme: 12
Başlangıç

Sümer Yamaner' Alıntı:
Paralel bağlama konusunda araya gireyim...

Paralel bağlanacak hücrelerin gerilimlerinin aynı olması gerekir. Kapasitelerinin bir önemi yok. Bunu "birleşik kaplar" olarak düşünebilirsiniz.
Yani teoride de pratikte de aynı kimyada (ve dolayısıyla gerilimde) istediğiniz kadar hücreyi paralel bağlayabilirsiniz. Aslında olaya şu şekilde bakarsanız daha da netleşir: Her pil, her hücre kendi içinde milyonlarca paralel bağlı hücre şeklindedir.
Sonuçta LiPo ile LiFe'yi, NiMh ile LiPo'yu paralel bağlamadığınız sürece sorun olmaz.

Pratik uygulamada ise iş biraz daha karışık. Örneğin iki tane 3S LiPo'yu paralel bağlayacaksınız. Evet bunu bir Y kablo ile yapabilirsiniz ama ideal koşullarda pil paketlerinin hücre bazında paralel bağlanması daha şık olur. Yani ana konnektörleri bir Y kablo ile paralel bağlarken balans konnektörlerini de uygun bir Y kablo ile paralel bağlarsanız teknik açıdan en uygun çözümü kullanmış olursunuz. Böyle bir uygulamanın bir artısı da iki pili tek pil olarak şarj edebilme şansını vermesidir.

Sümer abicim verdiğin bilgiler için teşekkür ederiz. Yani benim anladığım Mah değerleri önemli değil fakat S değerleri aynı olması doğru anlamışmıyım.
Yoksa veridiğiniz örnekteki gibi biri bittiğinde yük diğerine binmez kendi enerejisini verir.

Başlangıç

Evet öyle. Ancak ilk bağlama (ki bu bağlama pillerin ömürleri boyunca sürerse iyi olur) her iki pilin de eşit gerilime şarj edilmesi sonrası yapılmalıdır.

Başlangıç

Evet Arkadaşlar An itibari ile elime ulaşan 3 parça ürünü paylaşmak istiyorum. Gönderi baya bi hızlı geldi free shipping olmasına rağmen.
Motorlar SunnySky
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Escler

Ve Pervaneler

İnşallah diğer siparişlerimde bu kadar sorunsuz ve kısa sürede gelir. Git gide heyecanlanıyo insan böyle durumlarda. :lollol:

Başlangıç

Hadi gozun aydin Serda %p insallah diger urunlerde bir an once eline ulasir ve en keyifli kisim olan model toplama asamalarina da gecersin :thumbup:

Başlangıç

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Hadi gozun aydin Serda %p insallah diger urunlerde bir an once eline ulasir ve en keyifli kisim olan model toplama asamalarina da gecersin :thumbup:
Teşekkür ederim abicim. Dört gözle bekliyorum. Hergün kargonun nerede olduğunu takip ediyorum. İnşallah çabuk gelir bunlar gibi. :agreed:

Başlangıç

hayılı olsun, motorlar, esc'ler güzelmiş,gözün aydın

Başlangıç

Çok Teşekkür ederim Ümit hocam

Başlangıç

Sonunda Frame de geldi. Kontrol kartınıda alacaktım fakat ptt nin sistem arızasından dolayı Pazartesiye kaldı. Kartı da aldıktan sonra montajı hızlandıracağımı düşünüyorum.
Resimleri ekleyemiyorum Boyut 150kb olmalı diyo anlayamadım.

Başlangıç

serdar uyar' Alıntı:
Sonunda Frame de geldi. Kontrol kartınıda alacaktım fakat ptt nin sistem arızasından dolayı Pazartesiye kaldı. Kartı da aldıktan sonra montajı hızlandıracağımı düşünüyorum.
Resimleri ekleyemiyorum Boyut 150kb olmalı diyo anlayamadım.
Resim yükleme detayları için ;)