Batarya takılırken dikkat edilcekler

metdragon

Yeni Uye
İyi akşamlar herkese forumda paylaşmıstım esc yaktım diye ;D bataryamı düzgün takmamıstım kumanda kapalıydı esc ve batarya konnektörü yanmışdı şimdi sizlere sorum olacak bataryayı takarken kumanda açık mı olmalı.? bataryayı taktıktan sonra alıcıyı en son mu takmalıyım.? forumda biraz araştırma yaptım ama sorularımın cevabını bulamadım umarın dogru yere yazmışımdır.

Pek de iyi aramamissin sanirim Emre [emoji1]

Her zaman su sira gecerlidir;

1. Kumanda acilir.
2. Aliciya enerji verilir
3. Ana motora enerji verilir

Kapanista da tam tersi uygulanir.

Açma ve kapama sırası şu şekilde olmalı. 1 - kumanda açılacak gaz sıfır konumunda olacak. 2- pil takılacak. Kapatırken ise 1 - pili çıkar 2- kumanda kapanacak. Esc yanması ise başka bir problemden dolayı olabilir.

Bu bilgileri tam olarak bulamadım işte teşekkür ederim yorumlarınız için :) bide son bi sorum olcak motoru esc ye lehimleyemeyiz demi esc ile motor arasında 3 girişie baglantı elemanı kullanmamız lazım banana diye geçen sarı elamandı sanırım yani batarya ile esc baglantısı esc ilede motor baglantısı takılıp sökülecek şekilde olmalı dogru anlamışım degil mi .?

Emre, motoru ESC'ye neden lehimleyeceksin? Motor, pil ve ESC bağlantıları takılıp çıkarılabilir olmalı.

Hocam ben esc motoru set halinde aldım ee acemiyiz bide direk lehimledim ben onu sonradan bakdım onlar birleşiyormuş :-\ o yüzden sordum uçları yokdu yani geldiginde harbi vasat birisiyim :D

Evet, uçları takılı olmayan kablolara banana konnektör lehimlenecek. Bu konnektörler elektronik malzeme veya model satışı yapan yerlerde bulunabiliyor.

Aldım zaten Levent abi değerli yorumların için teşekkür ederim :) inş 2 hafta içinde ilk uçuşumu gerçekleştircem ankara kültür merkezin de :D

Benim aldığım escnin de uçlarında banana connector yoktu ama motorun kablolarında vardı. Acemiliık ve heyecanla connector almak yerine ucu açık kabloları bananaların üzerine lehimledim. Şuan motor çalışıyor(hiç uçuş yapmadım daha) ama istediğim devirde dönmüyor. Tartı üzerinde thrust test yaptığımda 2000gr itme almak yerine 1100 gr itme alıyorum. Bunun sebebi bundan kaynaklı olabilir mi? NOT: escyi arduino ile kontrol ediyorum.

• Beğen
Tepkiler: LEVENT UYGUN
Lehimleri düzgün yaptıysan problem olmaz.. ESC kalibrasyonu yaptın mı? Arduino pwm aralığı 800 - 2200 arası mı ?

Lehimleri düzgün yaptıysan problem olmaz.. ESC kalibrasyonu yaptın mı? Arduino pwm aralığı 800 - 2200 arası mı ?
arduino pwm aralığını 1000 2000 yaptım bir youtube videosu nedeniyle. Kalibrasyon yapmadım. Nasıl yapılacağını da tam bilmiyorum.