Black Horse BO 209 Monsun

Aklıma gelmişken, gaz kolunu geri çeken, karbüratörün üzerindeki yayı, gazı belli bir konumda tutarken servoya sürekli yük bindiriyor diye çıkardım. Yani gaz kolu bizim kızdırma motorlarda olduğu gibi bıraktığın yerde kalıyor. Böylece servoya sürekli yük binmediği için, elektrik tüketimi de azalmış oluyor ve pil daha uzun süre dayanıyor.

Aslında gazda analog servo kullanılırsa o yayın hiçbir zararı yok. Hatta faydası var denilebilir. Çünkü bir mekanik ya da elektronik sorunda gazı kesmeyi sağlıyor ki bu bence çok önemli.
Benzinli motorlarda benim artık kemikleşmiş oygulamam şöyle:

- Rölanti vidasını sökmüyor, motorun ilk ayarları sırasında rölantiyi bu vida ile ayarlıyorum. Böylece mekanik bir sorunda (örneğin servo sorunu, titreşim vs) motor stopu riskini azaltmış oluyorum.
- Karbüratör kelebek yayını işlev dışı bırakmıyorum ve gaz servosu olarak analog standart servo kullanıyorum.
- Gaz kumandası için pushrod değil pull sistemi tel kullanıyorum. Ya kaliteli bir pull pull teli ya da daha sık olarak bisiklet fren teli. Tabii kılıflı olarak.

Rölanti vidası yerinde olduğu için pushrod kullansam rölanti seviyesinde servonun sıkışma riski var. O nedenle fleksibl bir tel kullanıyorum. Tel sadece pull yönünde etkili olacağı için kelebek yayının mutlaka yerinde kalması şart.

Sümer Yamaner' Alıntı:
Aslında gazda analog servo kullanılırsa o yayın hiçbir zararı yok. Hatta faydası var denilebilir......
Bahsedilen olayda servonun Analog mu digital mi olmasının önemini anlayamadım abi ?? Biraz daha açar mısın rica etsem :)

Digital servolar yüke karşı sabit durmaya çalışırken daha fazla akım tüketiyorlar. Fıtratlarında var bu. :D

Sümer Yamaner' Alıntı:
Digital servolar yüke karşı sabit durmaya çalışırken daha fazla akım tüketiyorlar. Fıtratlarında var bu. :D
Teşekkürler abi :thumbup:

Bu arada bu konuyu daha önce ele almış ve şunları söylemişiz.

Hayırlı olsun Ömer abi. Büyük ve güzel modelmiş. Planör le birlikte uçuş videosunu merakla bekliyorum. Kırımsız uçuşlar :saygilar: