Black horse excel 2000 İnceleme ve Toplama (Uçuş Videosu eklendi.)

arda

Kıdemli Uye
Merhaba arkadaşlar,

Yurt içindeki bir model mağazasında uçak modellerinin fiyatlarını uygun görünce bir uçak tecrübesi edinmek istedim. Haliyle ilk uçak tecrübem olacağı için eğitim modelini seçtim. :)
Şimdi uçakçı mı oluyorsun Arda ? diyebilirsiniz haklı olarak. :lollol: :lollol: Öncelikle kesinlikle hayır; sadece tecrübe edinmek istedim. :)

Ama şunu da belirtmek isterim ki , gerçek uçakları kesinlikle daha çok severim.Helikopterler ise çok fazla ilgimi çekmez.
Model konusuna gelirsek helikopterlerin yeri benim için çok ayrıdır, gerçeğine kıyasla modelleme olarak değerlendirmem. Daha farklı bir boyutta bakarım ve o yüzden scale modelleri sevmem. :) Belki oldukça ters bir yaklaşım fakat durum bu. ;D

Şimdi konumuza dönecek olursak,

Kutu içeriği;

Uçağın kalitesinden genel olarak memnun kaldım. Kaplama kalitesi kısmen bazı yerlerde dalgalanmalar vardı ama sıcak hava tutarak bunları giderdim. Onun dışında bir kaç pul ve civatada paslanma vardı. Biraz ilginç gelsede fazla kafama takmadım ve modeli toplamaya başladım. Sizlerede kısa bir özetini sunmaya çalışacağım.

İlk kutu açılımı ,
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ekipmanlar için sipariş listem bu şekillde. Uçak ve fiyat olarak uygun ekipmanlar seçmek istedim.

*Hitec HS-311 Standart Servo 5 (Not : Fiyatı uygun olduğu için tercih ettim. Uzun ömürlü olması bakımından karbonite dişli servolar daha iyi bir tercih olucaktır. )
*Thunder Tiger Cyclone Pervane 11x7.7 ( Not : GP-42 için önerilen pervane boyutu manuelinde , 10x6 ve 10.5 x 7 ölçülerinde. )
*On-Off Anahtarı Şarj Çıkışlı (Futaba)
*JP Yakıt Filtresi
*Thunder Tiger GP-42 2 Zamanlı Uçak Motoru
*Devcon 5 Dakikalık Epoksi 25 ml.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

*Öncelikle tank içindeki plastik yakıt borularını değiştirdim.Çünkü plastik malzeme gözüme fazlaca kırılgan geldi.

*On/off switch olmazsa olmaz ekipmanlardan uçak için.

**Servo kablolarını içeride toplayıp bantladım. Kanadı modele takınca kabloların istenmeyen yerlere sürtme ihtimaline karşı.
Kanat geldiğinde iki ayrı parçadan oluşuyor ve birbirine yapıştırmak için epoxy kullanıp , bant ile destek verdim. Menteşeler için ise ca kullandım.

**Servoların montajını yaptıktan sonra depoyu yerinde taktım ve kenarını süngerle besleyip hareketsiz hale getirdim :) Çift aileron servosunu , tek kanaldan giriş yapmak için y kablo kullandım. Yapımı oldukça kolay elimde kablo olduğu için aynı renklerden paralel aldım. Ayrıca Link çubuklarının içinden geçtiği plastik hortumları ca ile yapıştırmakta fayda var aksi taktirde beraber hareket ediyorlar.

*Genel bir görünüm ,

*Ağırlık merkezini dengelemek için kurşun kullandım. Lastikçiden bulabildiğim kurşunları alıp uçağın ön kısmına yapıştırdım. Bu konuda sitede yeteri kadar döküman var , yararlanmak isteyenler bakabilir :)

* Uçak için starter ve ısıtıcı aldıktan sonra ilk startı verebildim ,

14.12.2013 - İlk uçuş ,

Model artık tamam olduktan sonra sıra geldi ilk uçuşa , açıkçası biraz endişe duymadım değil çünkü tamamen yeni bir tecrübe.Fakat ilk uçuşta her şey yolunda gitti ve güzel bir alan turuyla uçuşu sağ salim tamamladım. ( İlk uçuşun videosu maalesef yok )

Konuyu okuduğunuz için teşekkürler.:)

Güncel paylaşımlar :

25.01.2014 - Bir uçuş videosu çekebildik sonunda.:D

Yaklaşık Maliyet Analizi
Alıcı , kumanda ve pil hariç ,

Hitec HS-311 Standart Servo 4 16,90 TL 67,60 TL
Hitec HS-311 Standart Servo 1 18,50 TL 18,50 TL
On-Off Anahtarı Şarj Çıkışlı (Futaba) 1 12,06 TL 12,06 TL
Haoye 11X8 pervane 2 5,33 TL 10,65 TL
Devcon 5 Dakikalık Epoksi 25 ml. (Şırınga Tip) 1 14,50 TL 14,50 TL
JP Yakıt Filtresi 1 4,02 TL 4,02 TL
Thunder Tiger Cyclone Pervane 11x7.7 1 5,83 TL 5,83 TL
Thunder Tiger GP-42 2 Zamanlı Uçak Motoru 1 175,00 TL 175,00 TL
Buji ıstıcısı ve starter - 140 TL
Yakıt pompam vardı. Siz listeye eklersiniz.
Uçak kiti - 130 TL

Uçak kiti - Technomodel
Uçak Ekipmanları-Promodel
Saha ekipmaları -THK

Toplam = 580 TL

Uçak kitinin güncel fiyatı 200 TL dersek , 650 TL

Tabi bu listedeki ekipmanlardan daha kaliteli ekipman seçimi yapılabilir.Daha bilgili arkadaşlar bu konuda size fikir verecektir.

Ben helici olduğum için uçağa çok fazla bir yatırım yapmak istemedim :)

Not : Fiyatlar benim aldığım zaman için geçerli olan fiyatlardır. Güncel fiyatlarında değişmeler olabilir.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Black horse excel 2000 İnceleme ve Toplama

Kırımsız uçuşlar :) uçuş videosu var mı ? :)

Ynt: Black horse excel 2000 İnceleme ve Toplama

Çok güzel olmuş bendede aynısı var elektrikli olacak inşallah

Kadir Kurt' Alıntı:
Kırımsız uçuşlar :) uçuş videosu var mı ? :)

Teşekkürler şimdilik yok. Soğuktan dolayı sadece bir kere uçabilmiştim :)

akan tekin' Alıntı:
Çok güzel olmuş bendede aynısı var elektrikli olacak inşallah

Teşekkürler. Dilediğiniz gibi olur umarım sizin modelinizde :)

İki öneri:
10 x 6-8 pervane kullanın.
Motoru bir birbuçuk cm ileri monte edip gereksiz ek ağırlıkları çıkarın.
Keyifli uçuşlar.

Sümer Yamaner' Alıntı:
İki öneri:
10 x 6-8 pervane kullanın.
Motoru bir birbuçuk cm ileri monte edip gereksiz ek ağırlıkları çıkarın.
Keyifli uçuşlar.

Teşekkürler, önerilerinizi dikkate alacağım. :)

Hayırlı olsun Arda. :thumbup:

Bu modelle epey uçuşum var çok keyiflidir gerçekten, işte tek kusuru uçak olması yoksa süper model. :lollol: :lol:

Paylaşım çok güzel, eline sağlık. :)

Konuyu ilk görünce çok korktum ama baştan gerekli açıklamaları yapınca içim rahatladı Arda :laugh: ;D

Şaka bir yana, süper bir konu olmuş. Ömer abimizin hazırladığı "ILK MODEL Toplama" konusunu tamamlayan, oldukça detaylı ve güzel bir paylaşım olmuş, eline koluna sağlık :thumbup: :bravo:
Maiden uçuşunu da başarılı bir şekilde yapılmış. Sümer abimizin önerisini de dikkate alırsan, her sey tamamdır. Ondan sonra uç uç dur :D Bol keyifli, kırımsız uçuşlar :thumbup:

NOT: Konuyu Sabitleyip, hemen INDEKS ilave edelim :)

Türker Akgün' Alıntı:

Bu modelle epey uçuşum var çok keyiflidir gerçekten, işte tek kusuru uçak olması yoksa süper model. :lollol: :lol:

:lol: :lol:

Sağol abi teşekkürler. :)

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Konuyu ilk görünce çok korktum ama baştan gerekli açıklamaları yapınca içim rahatladı Arda :laugh: ;D

Şaka bir yana, süper bir konu olmuş. Ömer abimizin hazırladığı "ILK MODEL Toplama" konusunu tamamlayan, oldukça detaylı ve güzel bir paylaşım olmuş, eline koluna sağlık :thumbup: :bravo:
Maiden uçuşunu da başarılı bir şekilde yapılmış. Sümer abimizin önerisini de dikkate alırsan, her sey tamamdır. Ondan sonra uç uç dur :D Bol keyifli, kırımsız uçuşlar :thumbup:

Teşekkürler abi. Beğenmenize sevindim :) Fırsat buldukça uçmaya çalışıcam :D

Türker Akgün' Alıntı:

Evet ciddi bir kusur. Yoksa ben de düşünebilrdim. Zaten yakıtlı da kullanmak istiyorum ama yakıtlı ie ilgili çok az bilgim var. Zaten buralarda yakıt almak da problem.

Modeliniz hayırlı olsun. Keyifli olsa gerek..

Cahit Kaş' Alıntı:
Evet ciddi bir kusur. Yoksa ben de düşünebilrdim. Zaten yakıtlı da kullanmak istiyorum ama yakıtlı ie ilgili çok az bilgim var. Zaten buralarda yakıt almak da problem.

Modeliniz hayırlı olsun. Keyifli olsa gerek..

Teşekkürler :)

Arda kardeşim, hayırlı olsun, kırımsız uçuşlar. Paylaşım için teşekkürler. Kim ne derse desin uçak "can"dır. :) Tamamen pert olmadıysa ekler kenetler yine uçarsın, helideki gibi öyle haftalarca parça beklemezsin. :lollol: Neyse, söz etmemişsin ama, başarılı bir şekilde uçtuğuna göre yatay dengesine baktığını düşünüyorum!

Omer Erkan' Alıntı:
Arda kardeşim, hayırlı olsun, kırımsız uçuşlar. Paylaşım için teşekkürler. Kim ne derse desin uçak "can"dır. :) Tamamen pert olmadıysa ekler kenetler yine uçarsın, helideki gibi öyle haftalarca parça beklemezsin. :lollol: Neyse, söz etmemişsin ama, başarılı bir şekilde uçtuğuna göre yatay dengesine baktığını düşünüyorum!

Teşekkürler abi.

Yatay denge kontrolünü yaptım.İlk defa uçak topladığım için forumda ki konu anlatımları ve videolar oldukça faydalı oldu. Sizede paylaşımlarınız için teşekkür ederim :)

Hayırlı olsun çok güzel görünüyor :) Bu uçağın maliyeti ne kadar ? Üniversite sınavından sonra bir tane uçak düşünüyorum onun da tadına bakmak istiyorum :)

Berkay35' Alıntı:
Hayırlı olsun çok güzel görünüyor :) Bu uçağın maliyeti ne kadar ? Üniversite sınavından sonra bir tane uçak düşünüyorum onun da tadına bakmak istiyorum :)
Berkay bence bu genc yasta hepsini bitirme, ilerisi icin de bir seyler birak :laugh: ;)