Blade 180 CFX Micro Brain ve ESC Konfigurasyonu

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Ikon yazılımını DEMO mod da açarak ve benim yedek dosyası yükleyerek istediğiniz bölümü inceleyebilirsiniz.

1- Demo modu çekiyoruz
2- Unite olarak Micro brain tıklıyoruz
3- File'den "Load Config.from file" tıklayıp,yedek dosyayı seçiriyoz
4- Çıkan sayfada "Load All" diyoruz

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu arada Sayfa-8 "TAIL Setup" kısmında paylaşılacak nasıl bir ayar var :rolleyes:

Advance kısmındaki tail bölümündeki ayar değerlerini karşılaştıracağım bendeki değerlerle.... Bunları aynen girdikten sonra kumandadan gyro değerleriyle ounamaya başlayabilirim diye düşünüyorum.

Mustafa Güney' Alıntı:
Advance kısmındaki tail bölümündeki ayar değerlerini karşılaştıracağım bendeki değerlerle.... Bunları aynen girdikten sonra kumandadan gyro değerleriyle ounamaya başlayabilirim diye düşünüyorum.
Mustafa Hocam ben adavance kısmında özel bir ayar yapmadım. Sadece uçuş stiliğini "Soft 3D" olarak seçtim, buna bağlı olarak değerler kendi içinde değişti. Ama sen istersen yine de bir kontrol et.

Mustafa Abi ben senin sorununun mekanik olduğunu düşünüyorum. Ben 180 i Mesut SERT abiden almıştım. Sadece ana ayarları yapıp o şekilde sorunsuz uçmuştum. Hiç ince ayarlara girmemiştim. En az 30 kırım yaşamışımdır. Zaman zaman kırım yaşadığımda helide sallanmalar başlamıştı. Bazı parçaları değişince yine eskisi gibi sorunsuz uçmuştum. Kayışlı siteme geçtikten sonra çok aşırı titremeler yaşadığımda oldu. Çok Çok az titrediği de oldu. En son ıdle ı açtığım zaman kuyruk resmen dans ediyordu. Ana saft, 3-5 rulman değiştim. Heli gene düzeldi. Yani işin özeti brain ayarını bu zamana kadar hiç değiştirmememe rağmen helinin çok güzel uçtuğuda oldu. Aşırı titrediğide oldu. Bence sen mekanik parçaları bi elden geçir.

Tutturmuş mikro da mikro şimdi uğraş yok kyruk titredi tutmuyor vs vs ah Mustafa güney (haci) al bir fuselage rahat et.

HUAWEI VNS-L31 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ishak parmak' Alıntı:
Tutturmuş mikro da mikro şimdi uğraş yok kyruk titredi tutmuyor vs vs ah Mustafa güney (haci) al bir fuselage rahat et.

HUAWEI VNS-L31 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Olllduuuu... Hayret bişey ya... Fuselage istesem alır bi oyuncak oynarım. Hoşuma gitmiyor hacı scale scale uçmak...180 len dalıp dalıp çıkacam...
oguzhannn' Alıntı:
Mustafa Abi ben senin sorununun mekanik olduğunu düşünüyorum. Ben 180 i Mesut SERT abiden almıştım. Sadece ana ayarları yapıp o şekilde sorunsuz uçmuştum. Hiç ince ayarlara girmemiştim. En az 30 kırım yaşamışımdır. Zaman zaman kırım yaşadığımda helide sallanmalar başlamıştı. Bazı parçaları değişince yine eskisi gibi sorunsuz uçmuştum. Kayışlı siteme geçtikten sonra çok aşırı titremeler yaşadığımda oldu. Çok Çok az titrediği de oldu. En son ıdle ı açtığım zaman kuyruk resmen dans ediyordu. Ana saft, 3-5 rulman değiştim. Heli gene düzeldi. Yani işin özeti brain ayarını bu zamana kadar hiç değiştirmememe rağmen helinin çok güzel uçtuğuda oldu. Aşırı titrediğide oldu. Bence sen mekanik parçaları bi elden geçir.

Ya ne bileyim oğuzhan sıfır ayarında heli. Titreşim olur belki diye kayış yaptım. Heryeri cillop gibi. Eski üniteyle yapmadığı titreşimi şimdi yapıyor. Bu haftasonu da bi deneme yapacam yine. Olmazsa İshak'a devredecem. Alsın baksn mekaniğine.

Arkadaşlar helikoptere pili bağlayıp kumandayı açtığımda gaz kolu sifirdayken gelen dit sesi gelmiyor. Doğal olarak motora güç gitmiyor. Üniteyi pc ye bağlayıp birşeyler kurcaladım ama olmadı. Kumandadan gaz kalibrasyonu yapmaya çalıştım. Gene olmadı. Unite brain. Esc castle esc. Başka ne yapabilirim ?

Abi castelinkim yok. Ben üniteyi bağladım.You tube da şu videoyu buldum. Gaz çubuğu max noktadayken dit sesini alıyorum. Ama min noktadayken dit sesi alamıyorum.
İnşallah ESCde sorun yoktur :( Şunları tek tek deneyerek biraz daha emin olabilirsin. Aslında en güzeli ESC değiştirip test etmek ama bu ESC yedeği elinde yoktur diye düşünüyorum.

1- Kumandadan yeni sıfır bir model açarak ayarları yapmayı denemek.
2- Brain sıfırlayarak ayarları yeniden yapmak. (öncesinde mevcut ayarları bir yere Not al ki sonra yeniden ayarlamak zor olmasın)

• Beğen
Tepkiler: Oğuzhan KÖSOĞLU
İnşallah ESCde sorun yoktur :( Şunları tek tek deneyerek biraz daha emin olabilirsin. Aslında en güzeli ESC değiştirip test etmek ama bu ESC yedeği elinde yoktur diye düşünüyorum.

1- Kumandadan yeni sıfır bir model açarak ayarları yapmayı denemek.
2- Brain sıfırlayarak ayarları yeniden yapmak. (öncesinde mevcut ayarları bir yere Not al ki sonra yeniden ayarlamak zor olmasın)
Mehmet abi aslında esc nin yedeği elimde vardı. Ama 1-2 ay önce sattım. Dün akşam üniteye elimde bulunan blheli marka 2-3s 15 amper esc bağladım. Pili taktığım zaman servolar saçma sapan hareket etmeye başladı. Ve escye motor takılı olmamasına rağmen esc acayip ısınmaya başladı. Bende hemen pili çıkardım. Şunu merak ediyorum. Esc değiştirdiğimiz zaman esc yi üniteye tanıtmak gerekiyormu ? Frekansı, amperi falan filan.... Çünkü servolar için frekans seçimi falan oluyordu. Acaba esc içinde böyle bir durum söz konusu mu ? Öncelikle motorun sağlam olduğundan emin olmak için helikopterin motorunu uçakta bir deneyeceğim. Helikopterin escsinide uçakta deneyeceğim. (Belki ünite olmayınca kalibrasyon yapılabilir diye) Gelişmelere göre senin dediğin yöntemleri de deneyeceğim.

Oğuzhan merhaba , orjinal spektrum ünite vardı üzerinde değilmi? onu neden çıkarmak gereği duydun,
ben bu alıcılarla uçuyorum ,sorun yaşamadım ,orjinal ünite duruyorsa onunla denermisin ? :saygilar:

Bu model bende olsaydı esc ve üniteyi değiştirir kumanda ayarlarını tekrar yapardım.Büyük ihtimal düzelirdi. tabi esc ve ünite olduğu için böyle konuşuyorum ,, :saygilar:

Servolar sapıttıysa esc fazla voltaj vermiş olabilir.

Gaz çubuğu maxdayken dit sesi alıyorsan revers yapmayı deneyebilirsin throttle kanalını.

Oğuzhan merhaba , orjinal spektrum ünite vardı üzerinde değilmi? onu neden çıkarmak gereği duydun,
ben bu alıcılarla uçuyorum ,sorun yaşamadım ,orjinal ünite duruyorsa onunla denermisin ? :saygilar:

Adnan abi ben aldığımda brain ünite vardı üzerinde. Orjinal üniteye göre baya avantajları var. Farklı servo kullanımı, her türlü ayar imkanı gibi. Her ne kadar kullanmasam da rescuesi bile var. Esc si zaten stok castle esc. Orjinal ünitem vardı. Ama hiç kullanmadım. Birine vermiştim.