Blade 450 3D aldım. Kuyruk konusunda yardım lütfen

beginner1

Yeni Uye
Merhaba arkadaşlar;

Resmi görevim nedeniyle Belçika'da yaşıyorum. Forumunuzu yaklaşık 6 aydır takip ediyorum. Avrupa'da Blade çok yaygın olduğu için ben de Blade tercih ettim. Fiyatını merak edenler için DX6i kumanda, bir adet pil ve şarj cihazı ile birlikte yani BNF olarak 399 EUR.
Daha önce fixed pitch 4 kanallı v911 uçurdum ve SİM çalıştım. Elimdeki Blade 450 3D'yi sorunsuz hover yapabiliyorum, ancak henüz ötesine geçemedim. Çünkü hava şartlarını ve gerekli outdoor mekanı birarada aynı anda denk getirmek güç oluyor.
Blade 450 3D heli ile ilgili şu sorularıma cevap verebilecek birisi olursa çok memnun olurum.
1. Helikopter genelde hafifçe sağa yatık olarak havada seyrediyor. Yabancı forumlarda "torq etkisi" nedeniyle bu durumun normal olduğu yazıyor. Hafif sağa eğim gerçekten normal mi?
2. Hover yapıp 70-80 cm yüksekliğe gelinceye kadar rudder stick'ine hiç gerek duymuyorum. Rudder stick'ine dokunduğum anda ise kuyruk sağa ve sola titremeye başlıyor. Ama titreme "salınarak titreme" şeklinde oluyor.

Umarım sorunumu anlatabilmişimdir. Cevaplarınızı merakla bekliyorum.
:-\

Ynt: Blade 450 3D aldım. Kuyruk konusunda yardım lütfen

Kadir kardesim yanlis biliyorsun , lutfen , helilerin tamami gercek heliler dahil hafif sag yatik hover yaparlar :)

LG-D802 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Gatih bey oncelikle hosgeldiniz ve model hayirli-olsun avrupada en cok sevilen model gercekten blade serisi :)

1. evet sag yatik durumu %1000 normal-kafaya takmayin fizik kurali :)

2. th curve degeriniz normal mod icin 0 25 50 75 100 ise 0 40 60 80 100 yapip deneyin kafa devriniz artsin ve kuyruk devri artsin ,
gyronuz head lock mu rate moddtami calisiyor ?

Mesut AKIN' Alıntı:
Kadir kardesim yanlis biliyorsun , lutfen , helilerin tamami gercek heliler dahil hafif sag yatik hover yaparlar :)

Abi benim heli ip gibi duruyor :) yeni bir şey öğrendim gerçekten yanlış paylaşım için özür dilerim.

Muhtemel aldınız model Flybarlı model. Flybarless modellerde bu etki daha az hissediliyor, hele mikrolarda hiç :D

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Cevaplarınız için teşekkür ederim.

Modelim flybarlı. Resimdeki model yani. Foruma bu soruyu yazdıktan sonra nette yabancı sitelerde de çok kapsamlı araştırma yaptım. Probelimn Gyro menüsündeki orandan kaynaklandığını yazmışlar. 77,5 olan rakamı 72,5 yaptım düzeldi.
"gyronuz head lock mu rate moddtami calisiyor" sorunuzun ne anlama geldiğini ise bilmiyorum. Ama Gyro menüsü SW-F.MODE olarak ayarlı. (Kitapçıktaki talimata göre ayarladım). Diğer seçenekler ise INH ve GYRO.

Teşekkür ederim.

Hadi gönünüz aydın Fatih Bey, sizin problem GYRO Gain değeri ile ilgili imiş.

Ileri de mutlaka lazım olacak. Bu yüzden Gyro mod ile ilgili olarak aşağıdaki konulara vaktiniz olduğunda bir göz atmanızı öneririm ;)