Boğaziçi Olta Sandalı

Boğaziçi Olta Sandalı

Bulut' Alıntı:
Benim Rahmetli Bilgin Eniştem bu maketlerle çok uğraşırdı.

Hatta kendi patpat motorlu sandalını bile kendi yapmıştı. Bir tane vosvosu vardı onu bile kendi boyardı :)

Eli çok inceydi. Fakat bildiğim kadarıyla teknoloji ve kaynaklar eskiden bu kadar çok olmadığı için bunları ( gemi maketlerini ) yaparken, kitaplardaki fotoğraflardan model alırdı.

Birgün; Rahmi Koç, Antalya-Kaş'a gelmiş. Orada ahaliyle sohbet ederken laf lafı açmış ve oradakiler eniştemi anlatmışlar. Gidip tanışmak istemiş.
Maketlerini görünce hepsine hayran kalmış ve almak istemiş. Fakat eniştem satmamış :D

Daha sonra, eniştem Rahmi Koç'un yanına gidip, kendi yaptığı kibrit çöpü büyüklüğünde olan bir tüfeği hediye etmiş.

Bunuda R.Koç müzesindeki minyatürler bölümünde sergilemeye koymuş.

Yıllar sonra eniştem vefat ettiğinde, ailesi birkaç gemi maketini Ankara'daki Çengel Han Rahmi Koç Müzesi'ne bağışlamış. Şuan orada sergileniyor...

Paylaşmak istedim :saygilar:

Fotoğraflarını paylaşmadan yapamadım :) :saygilar:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Boğaziçi Olta Sandalı

Bu modeller her statik modelcinin yapmak için hayallerini süsleyen modeller. Rahmetli gerçekten mükemmel işler çıkarmış. Tabi her şeyin değeri yok olduğunda anlanır ya. Bizlerde bu eserlerin değerlerini sonradan anlamışız.
Bana sürekli arkadaşlar gelir derler ya bir tanede bana yap ne var onda iki çıta yapıştırıyorsun. Bilmezler ki ben o çıtaları yapıştırırken hangi sinirimi yenmeye çalışıyorum. Hangi üzüntümü unutmaya çalışıyorum. Kendimi nasıl dinlendiririm. 2 çıtanın yapıştırılıp ortaya böyle şeylerin çıkması yaklaşık bu model için söylüyorum 5 ay sürdü :). Bunu dediğin zaman yuh o kadar sürer mi derler ya. İşte o zaman biterim.
Değerlerin yitip gitmeden kıymetinin anlaşıldığı bir ömür diliyorum hepinize. Enişteye de Allah tan rahmet.
Saygılar...

Boğaziçi Olta Sandalı

Bulut' Alıntı:
Enişte gerçekten çok becerelikli ve sabır imi. :thumbup: Allah rahmet etsin.

Murat Yardımcı' Alıntı:
.... Bana sürekli arkadaşlar gelir derler ya bir tanede bana yap ne var onda iki çıta yapıştırıyorsun. Bilmezler ki ben o çıtaları yapıştırırken hangi sinirimi yenmeye çalışıyorum. Hangi üzüntümü unutmaya çalışıyorum. Kendimi nasıl dinlendiririm. 2 çıtanın yapıştırılıp ortaya böyle şeylerin çıkması yaklaşık bu model için söylüyorum 5 ay sürdü :). Bunu dediğin zaman yuh o kadar sürer mi derler ya. İşte o zaman biterim. ....
Bir STATIK Modelcilik ancak bu kadar öz,net ve güzel anlatılabilir Murat Bey :bravo:

Boğaziçi Olta Sandalı

Murat Yardımcı' Alıntı:
Bana sürekli arkadaşlar gelir derler ya bir tanede bana yap ne var onda iki çıta yapıştırıyorsun. Bilmezler ki ben o çıtaları yapıştırırken hangi sinirimi yenmeye çalışıyorum. Hangi üzüntümü unutmaya çalışıyorum. Kendimi nasıl dinlendiririm. 2 çıtanın yapıştırılıp ortaya böyle şeylerin çıkması yaklaşık bu model için söylüyorum 5 ay sürdü :). Bunu dediğin zaman yuh o kadar sürer mi derler ya. İşte o zaman biterim.
Değerlerin yitip gitmeden kıymetinin anlaşıldığı bir ömür diliyorum hepinize. Enişteye de Allah tan rahmet.
Saygılar...

Murat Bey, gerçekten icra ettiğiniz sanat gibi güzel ve anlamlı konuşmuşsunuz :saygilar:

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Enişte gerçekten çok becerelikli ve sabır imi. :thumbup: Allah rahmet etsin.
Bir STATIK Modelcilik ancak bu kadar öz,net ve güzel anlatılabilir Murat Bey :bravo:

Tüm yakınlarımıza Allah Rahmet Eylesin.
Bende çok sabırlıyım Mehmet Bey, çocukken onlarla oynamamak için kendimi çoook tuttumuştum :D

Boğaziçi Olta Sandalı

Bulut' Alıntı:
Bulut Bey enişteniz nur içinde yatsın. Bence kendisi statik modelciliğin hobi tarafını aşıp olayı sanat boyutuna taşıyan bir sanatçıymış diye düşünüyorum.

Ama böyle güzel binlerce kişinin görebileceği bir müzede eserlerinin sergilenmesi de herkese nasip olmayan birşey. Bu anlamda ailesi olarak sizlere de vefatından sonra sahip çıktığınız ve bu eserleri insalarla paylaştığınız için teşekkür etmek gerekli bence. :saygilar:

Boğaziçi Olta Sandalı

Çok teşekkürler, bu güzel düşüncelerinizi ve takdirlerinizi eniştemin eşi ve çocuklarıyla paylaşıcam. Eminim çok mutlu olacaklardır :agreed:

:saygilar: