Bozulan LIPO Piller Nasıl Imha Edilmeli

pardus

Çalışkan Uye
Delik bir lipo pili nasil ortadan kaldirabilirim ? Atik pil kutularina atilabiliyor mu?

Önce uygun boyutta bir kaba su koyun. Pilin kablolarını kısa devre etmemeye dikkat ederek kesin. Pili suya atıp birkaç gün bekletin. Sonra çöpe atılabiliyor (Nikel içerikli piller gibi çevre riski oluşturmuyorlarmış).

• Beğen
Tepkiler: Ali Osman SEVİM

Sümer Yamaner' Alıntı:
Önce uygun boyutta bir kaba su koyun. Pilin kablolarını kısa devre etmemeye dikkat ederek kesin. Pili suya atıp birkaç gün bekletin. Sonra çöpe atılabiliyor (Nikel içerikli piller gibi çevre riski oluşturmuyorlarmış).
Süpersin abi :thumbup:

Tesekkurler Sümer Bey. Yanliz bir sıkıntı var. Benim pilimde kablo yok. Ekteki gibi... :rolleyes:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Pilot tr kendilerine gönderilmesini , hatta kargoyu da ödemeli olarak gönderebileceğimizi , hatta bunun karşılığında %5 indirim alabileceğimizi okumuştum bir yerde.Nerde okudum şimdi hatırlamadım.Ayrıca hangi lipo sınıfından pilleri kastediyordu onu da bilmiyorum(Lipo 1S-2S-3S-4S-5S gibi)

Ynt: Bozulan LIPO Piller Nasıl Imha Edilmeli

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Pilot tr kendilerine gönderilmesini , hatta kargoyu da ödemeli olarak gönderebileceğimizi , hatta bunun karşılığında %5 indirim alabileceğimizi okumuştum bir yerde.Nerde okudum şimdi hatırlamadım.Ayrıca hangi lipo sınıfından pilleri kastediyordu onu da bilmiyorum(Lipo 1S-2S-3S-4S-5S gibi)
Linki şu abi

http://pilot-tr.com/Default.aspx?pageID=122

Tapatalk ile gönderildi

Sümer Yamaner' Alıntı:
Sümer Abi suya koymakla kutupları kısa devre yapmak arasında ne fark var acaba ? Mantığını biliyor musun bu yöntemin.

Benimde artık imha etme vakti gelen lipo pillerim var, içine koyduğumuz kaptaki suya kimyasal falan geçiyor mudur o suyun bir zararı var mıdır acaba ?

Paylaşmak isterim; internette okuduğum sayfalarda tuzlu suya koyup ,sanırım iletkenliğinden dolayı, 3 gün bekletin diyordu. Bende aynı tarif edildiği gibi yaptım. 3 günün sonunda suyun içinde bulanık bulanık birşeyler vardı (aynı videolarda gördüğüm gibi). Suyu tuvalete döktüm, pilide çöpe salladım. Umarım işe yaramıştır.

Tekrardan Sümer Bey'ede paylaşımı için teşekkür ederim.

• Beğen
Tepkiler: Erol Semih
Bozulan LIPO Piller Nasıl Imha Edilmeli (ÇOK ÖNEMLİ Bİ

Merhaba Arkadaşlar,

Pillere bir bakıyim demiştim bu konu çıktı karşıma, aslında tam aradığım şey;

Elimde elektrik helikopterime ait 8 çift 6 hücreli pil var, çöpe de atamadım, herhangi biryerde kısa devre olursa birilerinin hayatını tehlikeye atarım korkusuyla. hücre hücre pilleri bitirmeye çalıştım, o da olmadı bir pil için 1 haftadan fazla zaman gerekiyordu yapmadım. kablolarını kestim bıraktım.

Pilleri tuzlu suya koymak pillerin tamamen boşalmasını sağlamak için mükemmel bir çözüm. pillerle elektroliz yapıyoruz. tuzlu suda elektroliz yapıyoruz.

Tuzlu su ile eketrolizle kimyası sonucu ortaya hidrojen ve oksijen çıkartırız (hidrojen üretimi yöntemidir). Bu sebeple pilleri attığımız tuzlu su kabını kapalı bir ortamda bırakmamamız gerekir. Lakin hidrojen en hafif elemettir ve tavanda ampul çevresinde birikebilir. Mümkünse üstü kapalı etrafı açık bir balkona terkediniz.

Suyun içindeki bulanıklıkta, ilgili hidrojen oksijen üretim reaksyonlarının doğasıdır ve zararsızdır ve tuvalete dökülebilir.

li-po piller Cd (kanserojen kadminyum) ilçermediği ve atık pilciler bu pilleri kabul etmediği için pilleri çevreye zarar vermeyecek en uygun yöntem bu gibi görünüyor (pilleri boşaltıp çöpe atmak).

Saygılarımla

Doğan Yıldız

Normal suya değil bol tuzlu suya kutuplarla birlikte sokun. Tek bir kutupta kabarcıklanma olacaktır. Zamanla suyun rengi siyaha dönecek. O siyaha dönen şey aslında demir oksitin ta kendisidir suyu filtrede süzüp o siyah şeyi kurutursanız belki ilerde işinize yarar. Onuda israf etmeyin. :D

bu sayede pilde hiç akım kalmamış oluyor.

Li-Po pilleri tamamen deşarj etmek için 12 voltluk bir oto ampulüne pilin çıkışına uygun bir konnektör lehimleyiniz. Bu iş için eski bir far veya stop ampulü kullanabilirsiniz. Pili ampule bağlayınız. Ampul ışık vermediği zaman pili bir atık pil kutusuna atabilirsiniz.

Levent bey ilave tavsiye icin tesekkurler %p Bu vesileyle bu onemli konuyu hatirlamis olduk :RCKolik: