Brain Governor Ayarlama - Hobbywing Esc

Tşk ederim abi %p

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Emre Kaman' Alıntı:
Evet Şafak direk yazıyorsun :) Normal mod için 2000 gibi biraz daha düşük bir değer deneyebilirsin.
Aynen. Biraz bakındım da 550L için şu değerleri girmişler Şafak

Normal: 2000 rpm head speed
Idel 1: 2200
idel 2: 2400

Burası ne faydalı ne güzel bir forum. !!! Dün gece governor işini de zorlanmadan kafamda soru işareti kalmadan hallettim çok şükür. Halbuki governor fln bana çok uzak, hiçbir zaman beceremem gözüyle baktığım bir konuydu. Şimdi heralde sıfırdan başlasam 5dk sürmez :)
Emeği geçen herkesin eline koluna sağlık.

:) İyiki varsın RCKOLIK :)

Emre abi
Şimdi anltıldığı şekilde governor ayarlarımı yaptım. Normal 2000 %45, idle 1 2200 %60, idle 2 2400 %85
Maiden uçuşunda gördük ki benim modelin sevdiği devir 2400rpm.
Peki şimdi bu durumda ben idle 1 e 2400 rpm i ayarlerken %85 mi gireceğim yoksa %60 mı?
Ben %85 2400 girip idle 2 ye de aynı değerleri girmeyi düşünüyorum. Doğru mudur ?

Hiç fark etmez Şafak. Oraya ne yazarsan onu tutmaya çalışır devir olarak.

Herkese selamlar....
Yaw benim goblin 380 (nam-ı diğer fanyans) hobbywing v4 60 A esc ile paşa paşa uçuyordu.... Ama ikonumuz var ya.... ikonun governorunu kullanmanın daha mantıklı olduğu tavsiyeleri üzerine ben de ben de bi ayar yapayım dedim. Herşey düzgün fakat pitch verdiğimde helinin yükselmekte aşırı zorlandığını gördüm. Gainleri kademe kademe artırdım ama nafile. Dedim bari kafa turunu artırayım....

Şimdi sıkıntı burada başlıyor: Ben kafa turunu 1800 ayarlamışım... 2100 e kadar çıkardım... Ama yine de yeterli olmadı. Heli havada dağılır diye korktuğumdan devri artıramadım daha fazla. Herhalde sıkıntı başka bi yerdedir diye düşündüm.

Bugün bi manuali kurcalayayım dedim. Bir de ne göreyim. Goblin 380 için önerilen kafa turu 3200 civarı.

Sorum şu ki acaba Goblin 380 kullanıcıları kafa turu olarak ne kullanıyorlar? Bu heli 3000 civarı devirlere dayanabilir mi?

Not: Esc slow startı devre dışı bırakıp Ikonun özelliğini kullandım. Tavsiye etmiyorum. Esc slow startı on numara.

Mustafa abi dayanabilir hatta o devirlere ayarlanmalıdır da... manualinde 3600 e kadar ayarlanabileceği söyleniyor.

Ben Protos 380 ile lowrpm kıvamında 2500 rpm lerde uçuyorum. Asıl uçuşlarımı ise 2900rpm de yapıyorum. Protos380 Goblin 380 e göre yaklaşık 100-150g daha hafif ki bu boyutta bir helide önemli farktır. Haliyle senin 3000-3200rpm gibi değerlere ayarlaman uygun olacaktır.

1800-2000rpm leri 700 boyutlu modellerde ayarlıyoruz.

Mustafa abi 700'lükler 2200 deviri rahat çeviriyor, 380mm pallerle 2100 devir resmen low rpm deviri :)

Ben X3 de HW 50A ESC ile %90 gaz ile 3700-3900 devir ile kullanıyordum. Deviri arttırırsan sorun çözülür, eğer deviri yükseltemiyorsan pinyon/dişli oranlarını yanlış girmiş olabilir misin? Onlarıda kontrol et istersen.

Brain 2 gov kullanmak için arada bir kablo apart mı var ? esc den gelen sarı tekli kablo gov için kullanılmıyor sanırım, o kabloyu ünite üstünde gov kısmına taktım ama pc üzerinde aktif olmadı. Acaba yapmamız gereken başka bir ayar mı var arkadaşlar :saygilar:

Anlaşılmıştır... Fatih hocam hobbywing escde sarı kabloyu ıkonun gov soketine takıyorsunuz.

O zaman doğru bağlantı yapılmış ama neden pc setup menüsünde rpm yi göremiyorum anlamadım [emoji848]

fatih cebir' Alıntı:
O zaman doğru bağlantı yapılmış ama neden pc setup menüsünde rpm yi göremiyorum anlamadım [emoji848]

Fatih sen de Brain 1 mi yoksa 2 mi var ? Acaba data kablosu yanlis pine mi giriyor. Baglanti resmini paylasir misin Sana zahmet ;)

fatih cebir' Alıntı:

Abi brain 2 bt kullanıyorum resimde görülen yere ters dü iki şekilde takıp denedim ama olmadı pc de görmüyor nedense esc ayarlarını tekrar tekrar gözden geçirdim ama olmadı
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Acaba esc gov kapatmak gerekiyor olabilirmi V4 te?

fatih cebir' Alıntı:
Abi brain 2 bt kullanıyorum resimde görülen yere ters dü iki şekilde takıp denedim ama olmadı pc de görmüyor nedense esc ayarlarını tekrar tekrar gözden geçirdim ama olmadı

ESC sari data kablosu, Unitenin gov giren kablonun sari kismina bagli ise baglanti dogru demektir. HW hic kullanmadim. Acaba Castle oldugu gibi RPM cikisini vermesi icin Ozel bir Ayar mi gerekiyor, bilmiyorum ??

Emre, Rasim gibi ESC detayli kullanan ve bilen arkadaslardan yardim alalim en guzeli ;)