Castle BEC Pro Konfigurasyon ve Bağlantısı

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Her ne kadar konfigurasyonu gayet basit de olsa, ilk defa kullanacak arkadaşlara yardımcı olması amacı ile yine video anlatım destekli "Castle BEC Pro Konfigurasyon ve Bağlantısı" detaylarını sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

Videomuzda :

- BEC devre çıkış voltajının tespiti
- Neden ve ne zaman BEC iki adet çıkışını alıcı / FBL üniteye bağlamamız gerektiği
- 12S konfigurasyonlu bir heli de BEC'in Giriş voltajını kaç volt ile beslenmesi gerektiği ve pil bağlantısı sırasında dikkat edilmesi gereken noktaları
- CastleLink yazılımı ile nasıl konfigurasyon yapıldığını

açıklamaya çalıştık.

Her ne kadar 12S konfigurasyon ile ilgili olarak Castle tavsiye ettiği "Bağlantı Şemalarını" video paylaşmış olsak da, burada da vermiş olalım .

Ingilizce olarak yukarıdaki kabaca tercüme edecek olursak :

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

1- ESC enerji vermeden BEC devremizi tek pil üzerinden besleyebilme avantajı

2- BEC Giriş volatajı ne kadar düşük olur ise, çıkışınd verebileceği akım o kadar fazla olur. Bu bilgi zaten CC Pro üzerinde de vurgulanmış durumda. Ayrıca Ilker hocamız aşağıdaki konuda bu durumu özellikle vurgulamış idi.

Helilerde Kullandığınız BEC Unite Tavsiyeleri
- BEC seçiminde dikkat edilmesi gereken Temel Detaylar, ÇİFT Kablo Beslemesi - Ilker Sönmez
, ,

Burada esas olan KESINLIKLE aşağıda belirtilen şekilde bağlantı yapmamak. Yoksa elektronik olarak hasar meydana gelecektir.

Castle BEC Pro Konfigurasyon ve Bağlantısı Videomuz

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

bende aynı bec i aldım erhan beyin tavsiyesi ile sizinde aynısını aldığınızı biliyordum mehmet bey video içon teşekkürler

Ynt: Castle BEC Pro Konfigurasyon ve Bağlantısı

Burda Y kablo yerine direk Esc kablosondan 12s alsak ne gibi acaba sıkıntı olur.

ERHAN YILMAZ' Alıntı:
Burda Y kablo yerine direk Esc kablosondan 12s alsak ne gibi acaba sıkıntı olur.
Cihaz sadece 8 A akım verebilir. Eğer bu deger bizim ıcın yeterli ise başka da bir sıkıntı olmaz bence.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Mehmet abi 8 Ã devamlı değilmi. Tepe akımı değil yani.

Muammer Akbulut' Alıntı:
bende aynı bec i aldım erhan beyin tavsiyesi ile sizinde aynısını aldığınızı biliyordum mehmet bey video içon teşekkürler
Rica ederim Muammer :thumbup:

ERHAN YILMAZ' Alıntı:
Mehmet abi 8 A devamlı değil mi. Tepe akımı değil yani.
Yok Erhan devamlı verebileceği MAX Akım. BEC arkasında bu değerler zaten belirtiliyor.

Mehmet bey
Çok faydalı bir konu oldu,bende bec ünitesini yeni almıştım,
sizin video ve anlatılımlarınızla bec i programladım.
Teşekkür ederim.

Biz direk 12 s é bağladık o zaman acaba yanlışmı yaptık.

ERHAN YILMAZ' Alıntı:
Biz direk 12 s é bağladık o zaman acaba yanlışmı yaptık.
Ilker hocam durumu mutlaka değerlendirmiştir diye düşünüyorum.

Ilker hocam HV servo ile ilgili bir konu paylaşmıştı. Yurtdışında ölçmüşler yanlış hatırlamıyorsam HV servolar bazı durumlarda 2 A üzerinde akım çekebiliyor. 4 servo olunca deger 8A çıkıyor. Hatta bu nedenle ısrarla BEC her iki çıkışının mutlaka FBL üniteye bağlanmasını tavsiye etmişti hatırlarsan

Mordo Ortasi' Alıntı:
Mehmet bey
Çok faydalı bir konu oldu,bende bec ünitesini yeni almıştım,sizin video ve anlatılımlarınızla bec i programladım.
Teşekkür ederim.
Faydalı olabildik ise ne mutlu bize abi :)

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Ilker hocam durumu mutlaka değerlendirmiştir diye düşünüyorum.

Ilker hocam HV servo ile ilgili bir konu paylaşmıştı. Yurtdışında ölçmüşler yanlış hatırlamıyorsam HV servolar bazı durumlarda 2 A üzerinde akım çekebiliyor. 4 servo olunca deger 8A çıkıyor. Hatta bu nedenle ısrarla BEC her iki çıkışının mutlaka FBL üniteye bağlanmasını tavsiye etmişti hatırlarsan

Yok mehmet abi, bec giriş voltajını direk 12s den aldık. Acaba burada mu yanlış yaptık mı diye düşündüm.

ERHAN YILMAZ' Alıntı:
Yok mehmet abi, bec giriş voltajını direk 12s den aldık. Acaba burada mu yanlış yaptık mı diye düşündüm.
Erhan ben ne demek istediğini anladım da konuyu Ilker hocamda konuştunuz mu peki ?

BEC lerin belli bir watt değeri olduğu için voltaj yükseldikçe amper azalır. Tek pile bağlamak alınabilecek amperi arttırır. Digital servolar her harekette peak akım çekerler ama milisaniyeler ile sınırlıdır. 8 amperlik devamlı akım 4 servo için yeterlidir. Yani özetle sıkıntı olmaz. Genede uçuş sonrası BEC ısısını kontrol etmekte fayda vardır. Çok ısınıyorsa uzun vadede BEC aniden çalışmayı bırakabilir.

Daha konuşmadık. Akşam Mesut abi sıfır bec getirecek onu tekrar incelicez