Castle ICE Auto-Rotation Bailout AYARLARI

Doğukan Ocak

RcFanatik
Web sitesi
www.facebook.com
İlgi Alanı
Heli
Herkese selamlar ,

Castle ESC'ler ile ilgili araştırma yaparken buna denk geldim , böyle bir şeyi önceden duymuştum. Helifreak'de konuyu da görünce paylaşmak istedim.

Anladığım kadarıyla olay şu ;

Soft start (motorun ilk hareketi yavaş yavaş vermesi) ayarladığınız modeli havada holdu çekip tekrar güç verdiğiniz de soft start olarak değil sizin ayarladığınız hız da girdiğiniz devire geri geliyor. Auto-Rotation için yapılmış bir durum öyle gözüküyor.

Yanlış da anlamış olabilirim çat-pat ingilizcem ile :lollol:

Sonuç olarak gerekli bir bilgiye benziyor , şahsen dediğim gibi bir özellik ise hemen denemek isterim :)

Helifreak konusu :

Aynen dediğin özellik Doğukan ;) Özellikle Idle-up açıyorum diye yanlışlıkla HOLD çekilen durumlar çok işe yarayacak bir özellik.

Zira insan o sıra Auto Rotasyon yapmak yerine şaşkınlıkla HOLD iptal edip modeli havada tutmaya çalışabiliyor ve sonuçta kırım meydana geliyor ne yazık ki. Bu sene 2 defa bu şekilde kırım gördüm.

Benim de notlarımda var bu iş ama fırsat olmadı. Castle için sen dene biz de senden kopya çekelim inşallah :thumbup:

Mehmet abi yakın zamanda denemeye çalışırım yabancı kayaklı olduğu için biraz zaman alabilir , ancak şu videoyu izledikten sonra kafam biraz daha karıştı.

Hold %16 ayarlıyor , normal mod 0 giriyor.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu arada bu mesajımla da 4 yıldızlı forum üyesi oldum :coolxf: ;D

Selamlar,

Autorotation bailout tam olarak dediğiniz gibi, hold çektikten yada gazı 0 'a kadar indirdikten sonra motorun soft start değil de sizin belirlediğiniz oranda ( yine de soft start'tan baya bir hızlı ) olarak istenilen devire çıkmasıdır.

Yukarıdaki videoda hold değerini gaz verecek şekilde ayarlamak şuna yarıyor, hold çekildiğinde motor az bir hızla dönüyor ( arabanın rölantisi gibi ) . Sonra holdu bırakınca gaz hiç sıfıra inmediğinden soft starta girmeden direk artıyor.

Ben ikon'un governorunu kullandığım için geçenlerde bu fonksiyonu açmak için castle phoenix 100a esc'mi "external governor" modundan "multirotor" moduna aldım.
External gov modunda soft startı esc yapıyor ve çok smooth soft start ile başlamak mümkün oluyor. Ancak bailout için biraz güç oluyor diye yorum yapıyorlar. Bu nedenle bütün kontrolü üniteye bırakmak için "refresh rate" i yüksek modlardan biri olan "multirotor" modunu seçtim. ( youtube'daki videolar sağolsun :coolxf: )

Ben soft startı da, bailout 'u da ikon'a bıraktım. Soft startı gayet iyi hallediyor. Bailout'u gerekmedikçe denemeyeceğim.

Çünkü aktarma organlarına çok yükleniyor. Buna dikkat etmek lazım, yoksa havada sıyıran dişlileri görmek işten bile değil.

Bailout bu nedenle özellikle tork tüplü helilerde çok dikkatli kullanılması gereken bir özellik. Çünkü bir anda toplamak için resmen ciddi gaz açıyor. Hatta paller yokken overspeed oluyor, sonra istediğim devire dönüyor. Paller olsa overspeed olmaz ama yine de ben daha denemedim, yanlışlıkla hold çekersem kurtarmak için açtığımda en azından çalışır duruma getirip bıraktım.

Kağan Kazancı' Alıntı:
Selamlar,

Autorotation bailout tam olarak dediğiniz gibi, hold çektikten yada gazı 0 'a kadar indirdikten sonra motorun soft start değil de sizin belirlediğiniz oranda ( yine de soft start'tan baya bir hızlı ) olarak istenilen devire çıkmasıdır.

Yukarıdaki videoda hold değerini gaz verecek şekilde ayarlamak şuna yarıyor, hold çekildiğinde motor az bir hızla dönüyor ( arabanın rölantisi gibi ) . Sonra holdu bırakınca gaz hiç sıfıra inmediğinden soft starta girmeden direk artıyor.

Ben ikon'un governorunu kullandığım için geçenlerde bu fonksiyonu açmak için castle phoenix 100a esc'mi "external governor" modundan "multirotor" moduna aldım.
External gov modunda soft startı esc yapıyor ve çok smooth soft start ile başlamak mümkün oluyor. Ancak bailout için biraz güç oluyor diye yorum yapıyorlar. Bu nedenle bütün kontrolü üniteye bırakmak için "refresh rate" i yüksek modlardan biri olan "multirotor" modunu seçtim. ( youtube'daki videolar sağolsun :coolxf: )

Ben soft startı da, bailout 'u da ikon'a bıraktım. Soft startı gayet iyi hallediyor. Bailout'u gerekmedikçe denemeyeceğim.

Çünkü aktarma organlarına çok yükleniyor. Buna dikkat etmek lazım, yoksa havada sıyıran dişlileri görmek işten bile değil.

Bailout bu nedenle özellikle tork tüplü helilerde çok dikkatli kullanılması gereken bir özellik. Çünkü bir anda toplamak için resmen ciddi gaz açıyor. Hatta paller yokken overspeed oluyor, sonra istediğim devire dönüyor. Paller olsa overspeed olmaz ama yine de ben daha denemedim, yanlışlıkla hold çekersem kurtarmak için açtığımda en azından çalışır duruma getirip bıraktım.

Kağan abi yorumun için teşekkürler çok güzel açıklamışsın %p

Bir de merak ettiğim tekrar geri başlama hızını düşürme şansımız yok mu? Castle üzerinde değerler girebiliyosun diye biliyorum ?

Doğukan Ocak' Alıntı:
Kağan abi yorumun için teşekkürler çok güzel açıklamışsın %p

Bir de merak ettiğim tekrar geri başlama hızını düşürme şansımız yok mu? Castle üzerinde değerler girebiliyosun diye biliyorum ?

Rica ederim, faydalı olduysa ne mutlu :saygilar:

Bahsettiğin hız ayarlanabiliyor diye biliyorum castle da da, ikonsa da bunun yumuşaklığı için değerler var.

Mutlaka heliyi masada anadişliyi çıkartıp rotor çevirmeden bu fonksiyomu ayarlayıp denemek lazım

Fırsat bulduğum bir zamanda deneyeceğim , eğer yaparsam uçuş videosu da eklerim :)